David Kinter z Lásenice u Jindřichova Hradce našel během pandemie covidu-19 nový směr svého života. Jeho láska k saunování ho přivedla k vytvoření unikátního projektu.

„Léta jsem pracoval na manažerských pozicích v různých korporacích. Když přišel covid a lockdown, rozhodl jsem se, že si postavím vlastní saunu na zahradě. Saunování totiž s manželkou milujeme,“ vzpomíná na svou první stavbu David Kinter.

Sauna mu změnila život

Nejprve si chtěl David Kinter nějakou saunu jednoduše koupit. Zjistil však, že na trhu úplně chybí takové, které mají zároveň i relaxační místnost.

„Pro mě je relax po saunování velmi důležitý. Čtvrt hodiny trávím v sauně a dalších patnáct minut zase v odpočívárně. Nechce se mi chodit v županu po zahradě nebo přecházet do obývacího pokoje rodinného domu,“ přibližuje bývalý manažer, jak to všechno začalo.

Když tedy nenašel saunu, která by splňovala jeho požadavky, rozhodl se postavit si vlastní podle svých představ. Jako základ použil obytný kontejner.

„Nastudoval jsem to víceméně na internetu. Už předtím jsem ale nějaké práce dělal při stavbě rodinného domu. Když jsem hotovou saunu nakonec vyfotil a ukázal kamarádům i lidem na internetu, všem se líbila. Několik z nich ji ode mě chtělo dokonce odkoupit,“ vysvětluje David Kinter.


Nahrává se anketa ...

Tento zájem přivedl dnes už bývalého manažera k rozhodnutí opustit rozjetou kariéru a začít se věnovat stavbě saun profesionálně.

„Už se mi nechtělo pracovat jako manažer. Řada lidí by si řekla, že to není náročná práce. Já ale musel najezdit v autě i 80 000 kilometrů ročně. A tak jsem se rozhodl vydat na volnou nohu,“ popisuje důvody k zásadní změně života David Kinter.

Základem je kontejner

David Kinter staví sauny z různých typů kontejnerů; tedy jak z lodních, tak i z kancelářských. „Železný rám je u obou typů stejný. Lodní má vlnitý plech a kancelářský zase zateplené panely. Já ale stejně celý kontejner vždycky vykutám. Zůstane mi jen rám, který následně obkládám,“ říká o své práci zručný muž.

„Díky pevné konstrukci kontejnerů, které mají nosnost zhruba 10 tun, se majitelé nemusejí obávat, že by třeba praskla nebo že by se vlivem teplotních změn prohnula skla,“ uvádí David Kinter výhody ocelové konstrukce.

Podnikatel si ostatně na kvalitě použitých materiálů zakládá. „Nejvíce používám severský smrk, protože mi voní. Na podlahu obvykle dávám termoborovici, která dobře vodí teplo a není horká na dotek,“ vysvětluje.

close Odpočívárna má svůj zdroj tepla. info Zdroj: Se svolením Davida Kintera zoom_in Na výběru materiálů si dává David Kinter záležet. Každý druh dřeva se totiž hodí na něco jiného.

Lavice jsou většinou z africké vrby nebo osiky. „Tyto typy dřeva se do sauny na zařizovací předměty hodí, protože jsou světlé a příjemné na pohled i na dotek,“ dodává David Kinter.

Na izolaci využívá minerální vatu a speciální desky s hliníkovou fólií. „Celý kontejner je kompletně zateplený minerální vatou jako nízkoenergetické domy. Na požadovanou teplotu kolem 90 stupňů Celsia se sauna vytopí za zhruba 45 minut,“ pochvaluje si David Kinter.

Sauny mohou být vybaveny elektrickými nebo dřevěnými kamny, přičemž většina zákazníků preferuje pohodlné vytápění elektřinou.

„Elektrická kamna v klidu ovládáte z odpočívárny nebo přes Wi-Fi síť. Jsou pohodlná a snadná na obsluhu, což je pro mnoho lidí hlavním kritériem,“ vysvětluje podnikatel.

Plánuje rozšíření výroby

David Kinter postavil již několik saun a plánuje další rozšíření výroby. Jeho výrobky jsou totiž vhodné nejen pro soukromé užití, ale také pro hotely a penziony, které oceňují kvalitní zpracování a design.

„Každá další sauna je v něčem lepší než ta předchozí. Časem člověk zkrátka dojde k nějakým vychytávkám. Oproti těm předchozím má například poslední sauna vylepšený rozvod vody ve sprše i lepší podlahu,“ uzavírá podnikatel, který se nebál od základů změnit svůj život.

Zaujal vás článek? Přečtěte si i další v nabídce níže. Jsou plné kutilských tipů.