Kromě těžkého pancéřování, které má pro uživatele takového vozu řadu souvisejících omezení, a které se montuje přímo u výrobce, nabízí od nynějška české zastoupení značky Audi také nižší stupeň balistické ochrany.

Na to, jak takový vůz vypadá, se můžete podívat do komentované fotogalerie.

„Začínáme s modelem Q7, ale není problém vybavit stejným způsobem i další modely. Kromě těch, která mají v bočních dveřích okna bez rámů," vysvětlil šéf divize Audi v České republice Marcel Archleb.

Speciální výbavu, která zajistí ochranu posádky uvnitř vůči střelám z pistolových zbraní, montuje do vozu firma SVOS Přelouč. Ta má s pancéřováním osobních i jiných vozidel více než třicetileté zkušenosti.

Výhodou je, že hmotnost vozidla se díky použití kompozitních materiálů zvýší jen o cca 75 kilogramů, což samozřejmě jen minimálně ovlivňuje spotřebu a jízdní vlastnosti.

Specialisté ve SVOS instalují do výplní dveří desky z obdobného materiálu, jaký se používá do neprůstřelných vest. Okna jsou pak vyrobena z laminovaného vrstveného skla a mají tloušťku 14 milimetrů. „Okna si vyrábíme sami a vlastně celý proces probíhá v našich prostorách," říká Ladislav Pék z této firmy.

A co třeba speciální lak?

Podle něho také pro uživatele zůstane zachován veškerý komfort. Třeba čelní i zadní sklo můžou být i nadále s funkcí vyhřívání. Jediným omezením je po instalaci materiálů do vozu, čímž vznikne stupeň odolnosti BR2, nemožnost spouštění skel v zadních bočních dveřích. Navíc tento typů pancéřování nezmenšuje vnitřní prostor pro cestující.

Kromě této speciální výbavy si lze také v rámci proramu Audi Exclusive objednat další prvky a záležitosti, které jednak ten který model ozvláštní a jednak zlepší jeho komfortní nebo i jízdní vlastnosti. Velmi často jde o lakování karosérie některou barvou ze speciálního vzorníku. Těch je v něm 35 a dostupné jsou pro všechny modely v nabídce značky, s výjimkou nejmenšího A1. „Navíc si ale zákazník může objednat prakticky libovolnou další barvu a my se mu snažíme vyhovět," informuje Archleb.

Ještě širší paleta doplňků je pro interiér. Tam si na potahy na sedačky vybírají zákazníci ze dvou typů kůže. Vždy jde výhradně o kůži ze samců, kteří předtím přišli o život kvůli svému masu.

Kůže se barví osmi odstíny a je samozřejmě možné je vzájemně kombinovat, stejně jako s různými barvami prošívání. Typů dřev, kterými se obkládá palubní deska nebo boční dveře, je nyní celkem pět.