VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA VRTIŠKOVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

OBRAZEM: Keltský večer zakončil turistickou sezonu na týneckém hradu

Týnec nad Sázavou - Sobotní keltský večer zakončil letošní turistickou sezónu na týneckém hradu. Třináctý ročník akce se nesl v hudebním duchu, zněla keltská, irská, skotská muzika, ale také folk, country a rock.

OBRAZEM: Vlašim žila v proměnách času

Vlašim - Sledovat vaření na obří pánvi, vyfotit se se svatým Václavem nebo si zazpívat s dvojníkem Freddieho Mercuryho mohli návštěvníci akce Vlašim žije v proměnách času. Další z událostí spojených se sedmistým výročím města se uskutečnila v sobotu v zámeckém parku.

OBRAZEM: Festival Příběhů podpořil příběh Mirka Piskače

Týnec nad Sázavou - Druhý ročník benefiční akce Festival Příběhů se uskutečnil v pátek v Týnci nad Sázavou. Zúčastnilo se jej více než tři sta návštěvníků, kteří přispěli částkou 21 475 korun devítiletému Mirku Piskačovi, který trpí dětskou mozkovou obrnou. Rodina peníze využije na Lokomat, robotický přístroj určený k nácviku chůze.

Když nemůžeš, tak přidej víc, znělo na Hasičské fontáně v Ratměřicích

Ratměřice /FOTOGALERIE/ - Čtyři kubíky vody za minutu se valily při Hasičské fontáně do rybníku Lazna v Ratměřicích. Světelnou a vodní podívanou zhlédli návštěvníci předposlední prázdninovou sobotu, akce se konala již potřinácté. Ratměřičtí hasiči jí připomněli sto let české státnosti, program se proto sestával z českých a slovenských skladeb, nechyběla ani státní hymna. 

KRÁTCE: nově zateplené byty, koncert na koupališti či exkurze

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

KRÁTCE: dopravní omezení, koncerty či festival na podporu zámku

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu. 

KRÁTCE: salsa v parku, otevřená školka či dobroty na Konopišti

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Týnec zažil dvoudenní rockový nářez

Týnec nad Sázavou - Dvoudenní rockovou porci muziky si užívali návštěvníci Rockparku v Týnci nad Sázavou. Sedmý ročník akce se uskutečnil v pátek a sobotu na parkovišti před městským úřadem. Mezi čtrnácti účinkujícími byla například místní kapela TNS, čechtická Zelenina či hudební formace Post It a Sabina Ludányiová.

Myslivci budují napajedla a odváží ryby z vyschlých rybníků

Benešovsko – Vysoké teploty a nedostatek dešťových srážek vysušují celé léto Benešovsko. Podle meteorologů bude podobný ráz počasí panovat ještě několik týdnů. V přírodě začíná být nedostatek vody viditelný na první pohled, klesá hladina vod, žloutne tráva i stromy. Horko a nedostatek vláhy způsobují problémy i lesní a polní zvěři. Myslivci musí například dodávat vodu do polních napajedel.

Práci sokolníka si zkusily děti na Týneckém střepu

Týnec nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Tradiční městské slavnosti Týnecký střep se uskutečnily v sobotu 4. srpna v areálu zdejšího hradu a přilehlého muzea.

Před prohlídkou se návštěvníci Konopiště posilňují švestkovými knedlíky

Benešov /FOTOGALERIE/ - Návštěvníci Konopiště se v sobotu před prohlídkou posilňovali švestkovými knedlíky. Na nádvoří probíhá po celý víkend tradiční slavnost ovocných knedlíků, které miloval majitel konopišťského panství arcivévoda František Ferdinand d´Este. Kromě nich jsou v nabídce také halušky se zelím a speciál z benešovského pivovaru. Po oba dny je také zpestřen program prvního prohlídkového okruhu, v rámci něhož se turisté blíže seznámí se stolováním v zámeckých jídelnách. 

OBRAZEM: Yo Yo Band roztančil děti i dospělé

Benešov - Skupina Yo Yo Band vystoupila v pátek večer na Masarykově náměstí v Benešově. Lidé posedávali i postávali v celém prostoru náměstí, ti nejodvážnější tančili přímo pod pódiem. Kapela v čele s Richardem Tesaříkem zahrála své nejznámější hity jako Rybitví, Karviná či Kladno.

Magické osmičky jsou u snoubenců žádané

Benešovsko – 18. 8. 2018. Toto magické datum letos zvolilo mnoho párů na Benešovsku pro svůj sňatek. Věří, že jim osudové osmičky přinesou štěstí, datum navíc připadá na sobotu, kdy se svatby konají nejčastěji. I o další srpnové dny je mezi snoubenci zájem.

KRÁTCE: Čechtická lilie znovu rozkvete

Benešovsko - Kam vyrazit za kulturou a zábavou?

OBRAZEM: Tloskovem zněl jazz i klasická hudba

Neveklov – Festival klasické hudby a jazzu se již potřetí uskutečnil v areálu Centra sociálních služeb Tloskov v Neveklově. Vystoupilo sdružení Ameropa, v němž hrají umělci z celého světa od dětí po dospělé.

OBRAZEM: Řidiči stojí v koloně, plavci se osvěžují v řece pod nimi

Týnec nad Sázavou - Zatímco řidiči čekají dlouhé minuty v koloně v rozpálených autech, až na semaforu stavby kruhové křižovatky padne zelená a dostane se na ně řada, o pár desítek metrů dál si plavci užívají vodních radovánek v řece Sázavě. Příští víkend má navíc v místě stavby dojít k úplné uzavírce, a proto budou muset řidiči volit objízdnou trasu. 

Palírny mají napilno, v kurzu je slivovice

Benešovsko – Loňský rok byl pro palírny katastrofický, letos se karta obrátila a litry destilátů se pálí ve velkém. Palírny mají žně. Zatímco loni některé z nich ani neotevřely, nyní do nich pěstitelé houfně míří s vlastníma rukama vypěstovaným ovocem nebo tím, které obdrželi jako naturální plnění od svého zaměstnavatele. Spousta z nich si destilát nechává vypálit vůbec poprvé.

OBRAZEM: Štěpán Kojan zahrál u kašny

Bystřice - Štěpán Kojan ve středu večer zaplnil prostranství kolem kašny na Ješutově náměstí v Bystřici. Akustický koncert zpěváka, hudebníka a skladatele se zde konal již potřinácté. 

Chovatelé si stěžují na nedostatek sena

Benešovsko – V zoufalé situaci je nyní spousta chovatelů králíků, ovcí, koz a dalších živočichů. Kvůli suchu neroste tráva a lidé řeší, čím budou krmit zvířata v zimě. Vypadá to, že by seno mohlo být nedostatkové zboží.

Tráva moc neroste, přesto je třeba ji sekat

Benešovsko - Ačkoli kvůli vysokým teplotám a suchu zelený pažit příliš neroste, i tak je potřeba trávníky ve městech udržovat.

Vedra trápí také zvířata. ParaZOO přijala opatření

Benešovsko – Velmi teplé počasí posledních týdnů trápí nejen řadu lidí, ale také živočichů. Situaci řeší jak majitelé zvířat, tak zařízení, která o ně pečují.

Školky ve velkých městech se v létě střídají ve výuce

Benešovsko - Některé mateřské školky na Benešovsku mají přes léto několik týdnů otevřeno, jiné přivítají děti až začátkem září a dobu dovolených využívají ke stavebním pracím.

KRÁTCE: Štěpán Kojan zapěje u kašny

Benešovsko - Kam vyrazit za kulturou a zábavou?

Jiří Pavlica: Ticho je ta nejkrásnější hudba

Načeradec /ROZHOVOR/ - Modlitba za vodu, zřejmě nejznámější píseň souboru Hradišťan, zazněla i na jeho červencovém koncertu v Načeradci. Jeho umělecký šéf Jiří Pavlica se při jejím psaní inspiroval textem básníka Jana Skácela. Jak se mu v načeradeckém kostele zpívalo a hrálo, zda zná Benešovsko a zda o Vánocích poslouchal doma své nové CD, prozrazuje charismatický zpěvák, hudebník a skladatel v následujícím rozhovoru.

KRÁTCE: Záchranáři hledali nočního plavce

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu. 

OBRAZEM: Celkové vítězství slavili domácí Bukováci

Bukovany – „Sousedé“ z celé republiky se sjeli o víkendu do Bukovan, kde se konal sraz obcí se stejným názvem.

KRÁTCE: boj na tvrzi, Pilníkova akce či blues v parku

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu. 

OBRAZEM: Sokolové z Miřetic oslavili půlkulatiny

Miřetice – Tělovýchovná jednota Sokol Miřetice si připomněla padesát let od svého vzniku.

KRÁTCE: sraz Bukováků, soutěž hasičů či sbírka pro prvňáčky

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Plastic people of the Universe roztančili Chotýšany

Chotýšany – Tradiční Chotýšanské slavnosti se těšily zájmu návštěvníků z obce i okolí. 

Některé památky hlásí slabší červen

Benešovsko – Vysoké teploty a sucho zatím neohrožují výdělky provozovatelů památek na Benešovsku. Návštěvnost se pohybuje v podobných číslech jako v loňském roce, někde však zaznamenali slabší červen a začátek července.

Rekonstrukce kláštera jde do finále

Votice – Rekonstrukce votického kláštera spěje do finále. V úterý je v plánu další kontrolní den.

KRÁTCE: sokolové slaví jubileum, začátek festivalu či chůdoherec v Sázavě

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

OBRAZEM: Parním automobilem arcivévody se projeli na Konopišti

Konopiště - Originál amerického parního automobilu arcivévody Františka Ferdinanda d´Este se po sedmadevadesáti letech vrátil na Konopiště. V rámci akce pojmenované po skotském vynálezci a parním inženýrovi Odpoledne s Jamesem Wattem měli návštěvníci možnost si jej nejen prohlédnout, ale také se jím projet po zámecké terase.

Stromy připomínají svobodu a demokracii také na Benešovsku

Benešovsko - Stromy svobody symbolizují vznik Československa, přičemž právě v letech 1918 a 1919 jich byly vysazeny tisíce. To měli na starosti například různí starostové, žáci nebo členové místních spolků. Jejich výsadba pokračovala i v dalších letech, přičemž stromy měly připomínat význam svobody a demokracie. A pokračuje i v roce 2018, kdy si připomeneme stoleté výročí založení Československé republiky.

Kvůli chatařům musí o víkendech vodu dovážet

Benešovsko - Dlouhodobé sucho trápí značnou částí území republiky, mezi nimi i Benešovsko. Kvůli suchu hrozí nebezpečí požárů, například včera vyjížděli hasiči k požáru pole u Křečovic. Trvalý nedostatek srážek a tím způsobený úbytek podzemní vody dělá těžkou hlavu představitelům některých obcí na Benešovsku.

KRÁTCE: oprava křižovatky či parní modely na Konopišti

Benešovsko - Přinášíme vám pravidelné krátké zprávy z regionu. 

Bukováci z celé republiky se sjedou na sraz

Bukovany – V Bukovanech připravují již pětadvacátý sraz obcí z celé republiky se stejným názvem. Tradiční setkání se koná od roku 1994, kdy s tímto nápadem přišli právě obyvatelé Bukovan u Benešova. Celovíkendová akce odstartuje v pátek 27. července a potrvá až do neděle 29. července.

KRÁTCE: táboření v kempu, koncert popové legendy či omezený provoz knihovny

Benešovsko - Přinášíme vám tradiční krátké zprávy z regionu.

S pejskem a kočičkou se děti smály na zahájení Letní divadelní scény v Týnci

Týnec nad Sázavou - Letní divadelní scéna v Posázaví byla zahájena v sobotu 14. července v Týnci nad Sázavou. Pohádku O pejskovi a kočičce sehrálo Divadlo Zuzany Fricové.

KRÁTCE: krasopis, festival v Benešově či začátek oprav

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Školy chtějí stihnout opravy do konce prázdnin

Benešovsko - Nejvhodnějším obdobím pro rekonstrukce škol jsou prázdniny. Zatímco si děti užívají volno, do akce vyrážejí dělníci. Zřejmě ne všechny práce však stihnou dokončit do začátku nového školního roku. Některé nové učebny či nové prostory škol pravděpodobně začnou sloužit žákům a pedagogům až během září.

AKTUALIZOVÁNO

Světoví discgolfisté soutěží na Konopišti

Konopiště - „Pozor, létající disky“ - s takovými nápisy na stromech se setkávali návštěvníci od čtvrtka do neděle v zámeckém areálu poblíž Benešova. Konal se zde šestý ročník Konopiště Open, mezinárodního discgolfového turnaje kategorie Major, který je letos jediný v Evropě. Startovalo na něm šestnáct žen a 123 mužů.

Nová pergola i teepee čekají na výletníky

Benešovsko – Období výletů je v plném proudu. Návštěvy památek, toulky přírodou, sjíždění Sázavy, prohlídky farem či cyklistika jsou oblíbenými kratochvílemi turistů z České republiky i zahraničí, kteří do kraje v blízkosti Prahy často zavítají. Co nového nabízí turistům místa na Benešovsku?

KRÁTCE: víkend ve znamení koncertů a festivalů

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

OBRAZEM: Československé filmové plakáty jsou k vidění v Benešově

Benešov – Plakáty ke snímkům Dobrý voják Švejk či S čerty nejsou žerty jsou k vidění až do konce srpna na benešovském Masarykově náměstí. Výstava Československých filmových plakátů mapuje jejich vznik a vývoj u nás v letech 1918 až 1993. Slavnostního zahájení se zúčastnila také hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová spolu se starostou Benešova Petrem Hostkem a místostarostou Jiřím Švadlenou. Výstavu uspořádalo benešovské Muzeum umění a designu. 

Knihovny najely na letní provoz, v Sázavě mají bazar

Benešovsko – Návštěvnost knihoven na Benešovsku se v létě liší. Zatímco do některých vedou kroky čtenářů častěji než po zbytek roku, jinde pozorují jejich odliv a jsou i takové, kde nezaznamenaly žádnou změnu. Oslovené instituce se většinou shodují v tom, že na dovolenou si lidé nejčastěji půjčují oddechovou literaturu, vedou především texty z pera současných českých autorek.

Na zahájení festivalu se zpívalo i tančilo

Benešov – Slavnostní zahájení open air festivalu Benešov City Live proběhlo ve středu 11. července na Masarykově náměstí. Již třetí léto za sebou si obyvatelé a návštěvníci užívají kulturní program přímo v centru města.

Riziková místa musí každý zvážit, míní keškaři

Benešovsko – Geocaching, hra na pomezí sportu a turistiky, je populární také na Benešovsku. Kraj v blízkosti Prahy je hojně navštěvovaný turisty a nabízí tzv. kešky jak v blízkosti historických památek, tak v přírodě.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT