Evropský parlament je nejen nejdemokratičtější instituce celé EU, protože její poslanci jsou voleni přímo voliči v demokratických volbách.

Je to také instituce, která dává České republice a jejímu hlasuv rámci Evropské unie největší sílu. A to už vzhledem k tomu, že jsouv přepočtu na poslanecké mandáty menší země jako Česká republika zvýhodňovány oproti velkým zemím. Česká republika tu má dnes dva místopředsedy. Jedním z nich je Dita Charanzová za ANO Andreje Babiše.

Kateřina Perknerová
Kdo je kdo týden před volbami

Evropský parlament je také velkou učebnicí celoevropské politiky, hledání zájmů napříč celou Unií, hlasováním nejen podle národního trička, ale ve prostě všech obyvatel EU, tedy i Čechů.

Pokud srovnáme politickou kulturu v Evropském parlamentua parlamentu českém, troufám si tvrdit, že v tom evropském je nesrovnatelně výše. Je tu také výrazně vyšší pracovní nasazení, odborná úroveň debaty i kvalitnější složení poslanců. Jsou tu bývalí i budoucí premiéři, ministři zahraničí, ministři.

Je to práce náročná nejen z hlediska znalostí jazyků a evropských reálií, ale i cestování.

Martin Komárek.
Co s těmi, kdo nevěří vědě?

Europoslanci mají slušné západoevropské platy. Na poměry normálních zemí EU, ne platově podvyživeného Česka, však nijak závratné. Evropský parlament je také světový unikát, je to taková obdoba amerického Kongresu a Sněmovny reprezentantů v jednom. S tím rozdílem, že Evropská unie ještě není jeden stát jako USA .

Ne odvážlivec. Slaboch

Evropský parlament má v Evropské unii zásadní kontrolní roli, kterou nemá nikdo jiný. Europarlament dozoruje, aby „bruselští úředníci“ nezvlčili, aby se peníze nás evropských poplatníků nerozkrádalya nevyhazovaly oknem, a také dohlíží na základní demokratická pravidla hry.

Důvodem, proč Evropský parlament, stejně jako Evropská komise a časem zřejmě i soudy EU, vadí Babišovi, je právě to, že ho nutík dodržování pravidel hry. K tomu, aby vyřešil svůj obludný střet zájmů nebo nezneužíval pro své pokračující podnikání peníze nás evropských poplatníků.

Luboš Palata
Maďarsko je zaostalá země. Orbán není naším vzorem v ničem

Jeho návrh na zrušení Evropského parlamentu je jen v jeho osobním zájmu, ale jde proti zájmu Česka a jeho občanů. Protože v europarlamentu je Česko silnější než kdekoli jinde. Ale Babiš sám je tu slabý. A Evropského parlamentu se bojí, Natolik, žev něm nikdy jako premiér nebyl.

Jeho návrh na zrušení europarlamentu je výrazem nikoli odvahy, ale jeho osobní zášti a zbabělosti.