Čínský mírový plán na ukončení ruské agrese proti Ukrajině je něco, po čem všichni rozumní lidé už od počátku konfliktu volali. Jeho první a základní bod, tedy že Rusko musí respektovat územní integritu Ukrajiny a stáhnout se za mezinárodně uznané hranice, je v pořádku.

Důležité jsou také body ohledně ochrany jaderných zařízení. Rusko dnes k bojovým účelům zneužívá největší jadernou elektrárnu v Evropě v okupované části Záporoží. Zcela zásadní pak je výzva k tomu, aby Kreml úplně zapomněl na úvahy o využití svého jaderného arzenálu v této válce. Pokud se nám tady ve střední Evropě zdá tato hrozba zažehnaná, při cestě do Kyjeva zjistíte, že je to možnost, které se obyčejní Ukrajinci nadále obávají.

Martin Komárek
Vnucené datové schránky

Nepřijatelně už ale na první pohled působí výzva k jakési neutrální pozici Ukrajiny, ke zrušení západních sankcí, i to, že se v plánu nemluví o potrestání válečných zločinů, které se během tohoto konfliktu udály.

Přesto je zcela na místě vstřícná reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který řekl, že je čínský mírový plán základem k jednání, a navrhl čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi osobní setkání. Ostatně Čína byla před začátkem války jedním z důležitých investorů na Ukrajině a jedním z významných obchodních i politických partnerů Kyjeva.

Nyní je nejdůležitější, aby Čína začala skutečně spolupracovat se Západem, Ukrajinou a ano, i Ruskem, na dosažení spravedlivého míru. Jeho základ je v tom, že agresorovi, tedy Rusku, nezůstane z jeho války žádná kořist. A že zaplatí Kyjevu škody, které jeho nevyprovokovaný útok na Ukrajinu vyvolal.

Kateřina Perknerová
Vláda s důchody narazila. I na Pavla

Peking možná dříve než Moskva došel k závěru, že tato válka je pro Rusko ztracená a že ji nemůže vyhrát. Možná jen zachraňuje svého strategického partnera před úplným kolapsem a katastrofální porážkou s nedozírnými následky. Přesto, pokud čínský plán zajistí mír, bezpečí, svobodu a nezávislost Ukrajině, není to v rozporu se zájmy našimi, ani Ukrajinců.