VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zmizelé budovy v Benešově připomíná výstava fotografií

Benešov /FOTOGALERIE/ - Jak se změnil za dlouhá léta Benešov, ukazuje v Městské výstavní síni na Malém náměstí expozice fotografií s názvem Proměnlivá tvář Benešova. Vznikla především díky sbírce Josefa Nerada, benešovského rodáka. Ten za 25 let nasbíral přes 3500 fotografií Benešova a blízkého okolí.  

19.7.2017
SDÍLEJ:

Dům právníka Františka Veselého padl za minulého režimu.Foto: Muzeum umění a designu

 Výstavu mohou zájemci zhlédnout na Malém náměstí až do 21. srpna. Kromě Josefa Nerada se na ní podílel i benešovský pamětník František Šturc. Sám má k místům v Benešově mnoho hezkých vzpomínek. Některé jsou i vtipné a odráží absurditu doby minulého režimu. „Moje vzpomínka se váže k přemístění sochy Jana Husa z Masarykova náměstí na Husovo náměstí. Husovu zdviženou ruku směrem k nové budově KSČ tehdejší prominenti vnímali negativně a tak ji nechali přemístit,“ řekl František Šturc.

Městská legenda skutečně praví, že socha byla odstraněna z důvodu, že se vedení radnice při pohledu na náměstí domnívalo, že jim Hus hrozí vztyčeným prstem. Sochu vytvořil benešovský rodák Miloš Suchánek a rozhodl se pro netypické zobrazení Jana Husa jako bezvousého. „Na současném Masarykově náměstí je dnes v místě sochy fontánka,“ dodal Šturc, jehož rodina vlastnila hostinec Na Špitále, která výstava rovněž ukazuje.

Dům právníka Františka Veselého padl za minulého režimu

Dům právníka Františka Veselého padl za minulého režimu.Secesní měšťanský dům právníka Františka Veselého stával na Malém náměstí (na snímku nahoře). František Veselý byl ve své době úspěšný politik, byl dlouholetým starostou Benešova, ministr spravedlnosti v první československé vládě a také přítele prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Ten dokonce několikrát rodinu Veselých přímo v Benešově navštívil.

Dům právníka Františka Veselého padl za minulého režimu.Při stavbě nové budovy okresního výboru KSČ v 70. letech 20. století ale bylo rozhodnuto o zbourání několika domů v řadě na Malém náměstí, mezi nimi byl i dům rodiny Veselých. Jedním z důvodů mohla být snaha vymazat veškeré připomínky první republiky. Ze stejného důvodu z města zmizely již dříve i pamětní desky. Dnes je na místě budova polikliniky a řadová zástavba (na snímku dole).

S výstavou v srpnu ale vzpomínání na časy dávno minulé neskočí. „V příštím roce navážou další výstavy, které připomenou výročí a také příběhy domů,” zdůraznila zástupkyně ředitelky Muzea umění a designu, Jaroslava Balleková Švárová. Ještě před tím se navíc budou moci benešovští obyvatelé dozvědět více o nové podobě města. Říjnová výstava odprezentuje návrhy studentů ČVUT na řešení citlivých míst v městské zástavbě.

Hostinec prý musel ustoupit sílící automobilové dopravě

Hostinec prý musel ustoupit sílící automobilové dopravě.Zmizelý alžbětinský kostel a také špitál, později hospoda Na Špitále je rodným domem bývalého gymnaziálního pedagoga Františka Šturce. Jeho předci dům koupili v roce 1868 a do 60. let 20. století v něm provozovali známou hospodu (na snímku nahoře). O jejím zbourání bylo rozhodnuto již na konci 50. let údajně kvůli rostoucí automobilové dopravě a také kvůli umístění stavby, která asi lehce vybočovala z profilu ulice a zužovala ji.


Hostinec prý musel ustoupit sílící automobilové dopravě.Ulice se následně kvůli dopravě rozšířila. Před zbouráním v roce 1965 zde byl proveden stavebně-historický průzkum. Našly se keramické střepy ze 14. století, a tak je velmi pravděpodobné, že špitál v rámci alžbětinského kostela byl založen již ve 13. století. Dnešní vzhled Pražské ulice (na snímku dole) původní zástavbu již vůbec nepřipomíná.

Sochu Jana Husa nechali přemístit funkcionáři minulého režimu.Sochu Jana Husa nechali přemístit funkcionáři minulého režimu.

Autor: Lucie Sedláková

19.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kapela Pískomil se vrací do Sázavy. Vystoupí na Baby festivalu v neděli od 16 hodin.
2

Sázavský klášter hostí první Baby Fest

Střelec první branky Benešova Pavel Čapek o poločasové přestávce.

Benešov vydoloval z Písku dva body

Bouřky zasáhly okres. Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům

Benešovsko - Silné bouřky ohrozily Benešovsko během páteční noci a sobotního rána. Ve Středočeském kraji patřil benešovský okres k těm okresům, kde byly bouřky nejsilnější. I tak ale hasiči vyjížděli jen ke dvěma případům. Jednalo se o spadlé stromy na vozovce.

AKTUALIZOVÁNO

Autobus, nákladní a osobní auto se srazily na dálnici D1

Benešovsko - Situace kolem hromadné nehody na dálnici D1 na 49. kilometru ve směru na Brno byla vyřešena rychleji, než všichni předpokládali. Tak se vyjádřil tiskový mluvčí hasičů ze Středočeského kraje, Jaroslav Gabriel. 

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát narozených ve 33. týdnu v roce 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení