VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Získají Filípkovi obraz zpět?

Jarkovice – Dočká se rodina Filípkova navrácení obrazu Severní krajina 1931 od světoznámé malířky Toyen či nikoliv?

12.4.2013
SDÍLEJ:

Soud o vlastnictví obrazu Severní krajina z roku 1931 od malířky Toyen stále pokračuje.Foto: Ilustrační foto: archiv VLP

To je otázka, na kterou hledá jeho původní majitelka Mlada Filípková odpověď už od roku 1992, kdy dílo z rodinného domu v Jarkovicích ukradl Luboš Pech. Ten ale stačil ještě před zatčením a následném pětiletém trestu odnětí svobody obraz prodat.

„Okresní i krajský trestní soud dospěl k závěru, že se trojice obžalovaných Josef Běhunčík, Pavel Filip a Patrik Šimon trestného činu dopustili. Ovšem soud shledal, že jejich jednání nelze postihovat, neboť dílo, které chtěli legalizovat, patřilo v té době již jednomu z obžalovaných, neboť kradený obraz takzvaně vydržel v dobré víře," uvedl Prokop Filípek, syn původní majitelky obrazu, který míní, že přestože pro soud byla otázka vydržení obrazu v dobré víře naprosto zásadní, zabýval se jí zcela nedostatečně.

„Pokud soud vyřkl tento právní závěr, měl se řádně zabývat právě aspektem okolností nabytí u věci tak mimořádné, jakou je dílo malířky Toyen z jejího nejcennějšího období tvorby. Je zarážející skutečnost, že soud vůbec nevyslechl obžalovaného Josefa Běhunčíka, aby se vyjádřil k otázce nabytí obrazu, tedy jím deklarované dobré víře a okolnostem získání," pokračoval Filípek s tím, že kvůli této skutečnosti se soud ani nedozvěděl, za kolik obraz nynější majitel koupil.
Podle syna Mlady Filípkové, původní majitelky Severní krajiny soud zcela pominul jako důkaz policejní odposlechy telefonních hovorů, kde sám obžalovaný Běhunčík dobrou víru nabytí obrazu zpochybňuje. Dále prý ani nevyhodnotil tvrzení svědka, herce Jana Kanyzy, který uvedl před soudem, že mu obžalovaný Běhunčík sám sdělil, že koupil obraz výrazně, pod jeho obvyklou tržní cenou.

„S ohledem na výše uvedené skutečnosti v nás vzbudil výrok soudu silné pochyby. Stejně tak jako i na straně státního zastupitelství. Proto lze v této věci důvodně očekávat dovolání k Nejvyššímu soudu," zdůraznil Prokop Filípek a dodal, že se bude samozřejmě také konat občansko-právní spor ve věci určení vlastnictví a celá rodina pevně věří, že jeho dokazování, bude v otázce dobré víry při vydržení kradeného obrazu malířky Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová Severní krajina 1931, který je odkazem kulturního dědictví, vedeno s větší pečlivostí.

Autor: Martina Křečková

12.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

FNL, Vlašim - Varnsdorf 4:1.
9

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení