VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zima je každoročně rájem vykradačů chat

Benešovsko – Majitelé rekreačních nemovitostí by se měli mít s příchodem zimy na pozoru. V tomto období se opuštěné chaty a chalupy stávají každoročně terčem zlodějů.

4.10.2013
SDÍLEJ:

Především v zimním období provádí policisté namátkové kontroly chat, aby tím zamezili jejich vykrádání. Foto: Ilustrační foto: Lubomír Stehlík

 Je proto dobré myslet na opatření, která pomohou riziko takovéto nevítané návštěvy alespoň částečně snížit.

„To, že nechtěná návštěva zavítá do rekreačního objektu je v podzimních a především zimních měsících až dvakrát vyšší než v průběhu léta, kdy jsou chaty a chalupy trvale nebo v pravidelných intervalech obývány," uvedl Jan Šepek, ředitel odboru pojištění majetku ČSOB Pojišťovny, který se prý často setkává s tím, že vykradení chat či chalup zjistí jejich majitelé až s několikaměsíčním zpožděním, když se do svých rekreačních nemovitostí po zimě vrátí.

Své o tom vědí zvláště majitelé chat ve středních Čechách, které jsou vykrádány zdaleka nejčastěji. Jen za loňský rok evidovala ČSOB Pojišťovna téměř třináct set takovýchto případů, což je bezmála čtyřikrát víc než třeba v Jihočeském kraji a bilance dokonce desetkrát vyšší než v Karlovarském kraji.

Podle policejních statistik se zloději nejčastěji zaměřují na zahradnické nářadí, jako jsou pily, motorové sekačky, křovinořezy. Výjimkou nejsou ale ani jízdní kola, televizory, CD přehrávače či malé domácí spotřebiče. Jednoduše všechno, co je možné snadno zpeněžit. Je proto dobré si cenné věci ze svých rekreačních příbytků odvézt domů a nenechávat je tak několik měsíců bez jakéhokoliv dozoru.

Zima je každoročně obdobím, kdy se opuštěné chaty a chalupy stávají terčem nejrůznějších nenechavců. Zatímco jedni mají jasný cíl, odnést si z chaty či chalupy cokoliv, co lze snadno zpeněžit, druzí nezpůsobují majitelům rekreačních objektů žádné závratné škody. V chatách se chtějí pouze najíst, napít a přenocovat. Je proto důležité, aby chataři při odjezdu řádně uzamkli dveře a uzavřeli okna své nemovitosti. U oken je navíc dobré zavírat i okenice.

„Chataři a chalupáři by měli udělat zároveň všechno pro to, aby nemovitost byla co nejlépe chráněna před nepřízní počasí," poznamenal Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny s tím, že je dobré se mít na pozoru zejména před krupobitím, vichřicí a nadměrnou tíhou sněhu nebo námrazou, pádem stromu či povodněmi a záplavami.

Majitelům dřevěných budov, které vytápí stlačeným plynem či na něm vaří, pak hrozí reálné nebezpečí požáru nebo výbuchu.

Desatero, jak předcházet škodám na chatách či chalupách
1. vypustit vodu z bojleru, kotle, čerpadla, potrubí, neboť by mohla zamrznout a tato zařízení poničit
2. vypnout přívody vody, elektřiny, plynu
3. zkontrolovat stav hromosvodu
4. zkontrolovat střechu, není-li poškozena, aby nedošlo k zatečení, a střešní latě, trámy, zdali jsou v pořádku a vydrží případný nápor sněhu, zkontrolovat těsnost oken a dveří
5. chemikálie, benzin nebo olej odvézt, zlikvidovat nebo ponechat v jiném prostoru
6. odstranit zbytečné zásoby potravin, které by mohly přilákat hlodavce
7. očistit střechu od spadaného listí, vyčistit okapy
8. pečlivě zamknout všechny dveře nemovitosti a zavřít okna, popřípadě je zajistit okenicemi, prověřit funkčnost petlic, zamykacích systémů, okenic
9. cenné věci jako je elektroniku, jízdní kola či nářadí po sezoně odvézt
10. pokud to situace umožňuje, zajistit pravidelnou kontrolu objektu alespoň jednou za měsíc, raději však častěji

Autor: Martina Křečková

4.10.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

Ilustrační foto

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení