VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žijí v kasárnách, režim jako na vojně ale rozhodně nemají

Benešov – Ještě dvacet minut před 19 hodinou byla v sobotu 4. února v prostoru vrátnice bývalých Táborských kasáren tma.

6.2.2012
SDÍLEJ:

Noclehárna v Táborských kasárnách.Foto: Zdeněk Kellner

Úderem sedmé se ale vše změnilo. Fronta se sice u vchodu netvořila, ale už v 19.05 se na noc na 5. února zapsali tři muži. Stálí klienti. A další, Benešákům známá postava, dorazil krátce po nich.

Na otázku, zda mu nevadí focení, se mírně usmál a svolil. „Jsem velitelem cimry,“ zažertoval v duchu místa, které mnoho let obývali vojáci.

Do tepla noclehárny podle provozního řádu mohou přijít lidé bez domova jen do 22 hodin, na mrazu je ani po této hodině nikdo nenechá.

„V těchto extrémních podmínkách se snažíme pomoci, jak můžeme. I když je plno, máme tu ještě dvě křesílka a také židle, kde člověk může noc přečkat,“ uvedla při sobotní službě Lucie Hrušková, jedna z pětičlenného týmu sociálních pracovnic Městského úřadu Benešov.

Původně zřizovatel zařízení, město Benešov, umístil do jedné místnosti osm lůžek, určených prvotně pro bezdomovce z Benešova. Nyní noční azyl využívají i lidé z jeho okolí. Kvůli zájmu nocležníků přibyla do místnosti klasická vojenská palanda, takže se v noclehárně složí až deset mužů. Právě pro ně zařízení učeno. Se ženami plány zřizovatelů nepočítaly.

Přesto se v noclehárně jedna žena před mrazem ukrývá. Ne však mezi muži, ale v místnosti dozoru na polstrovaném křesílku.

„Ano, přespává tu jedna mladá žena,“ potvrdila Lucie Hrušková s tím, že na území Benešova žijí ještě možná další tři ženy s podobným osudem. „Bezdomovectví se ve větší míře týká mužů. Ženy se ho snaží řešit za pomoci nějakého partnera,“ vysvětlila Hrušková.

Nocležníci při příchodu na ubikaci fasují povlečení a ručníky a také se pravidelně každý den sprchují. Od služby dostanou i teplý čaj a rohlíky. Sami si pak přinášejí například instantní polévky. Charita navíc potřebné zásobuje teplým oblečením.

„Za to, že se tu na noc mohou ubytovat, jsou myslím vděční a také se podle toho chovají,“ doplnila Hrušková. „Je to pro ně velmi dobrá služba. Pokud by to mělo pokračovat nějakou další formou, třeba jako azylový dům, a prostory na to v kasárnách jsou, bylo by to jen dobře,“ je přesvědčena sociální pracovnice.

Pokud bezdomovci nemají peníze na zaplacení, první noc v ubytovně přečkat mohou, aniž by zaplatili. Mají pak ale povinnost, a podle Hruškové to tak dělají, dojít na sociální odbor, kde jim pracovnice pomohou s administrativou a navedou je pro vyřízení finančního plnění na úřadu práce.

„Důležité na celé věci je, že tito lidé musejí dodržovat určitá pravidla a režim a jejich plněním se pomalu posouvají do života, který běžný člověk dodržováním zákonů také musí procházet,“ připomněla Lucie Hrušková.

Muži z noclehárny v benešovských Táborských kasáren

První odpovídající muž,
54 let, bez domova 3 měsíce
Před tím než přišel o střechu nad hlavou, žil v Bukovanech. O možnosti ubytování v Benešově se dozvěděl od známých. Běžný den tráví četbou tisku v benešovské městské knihovně, víkendy pak v nonstopu. „Dám si tam malé pivo, piji ho celý den a čtu si knížku. Obsluha mě tam trpí. Nedovedu si představit, že bych celý den chodil po Benešově. To by mě asi zabilo,“ hodnotí. Až do Nového roku přespával venku ve spacáku. „Žádné mrazy nebyly,“ říkal po té, co přišel na ubikaci ze sprchy. Možnost ubytování vítá. „Město tu alespoň nebude mít zmrzlé na ulicích. Co si ale budeme povídat, je to tu jen na vyspání. Uvaříme si tu polévku nebo čaj, něco si přečteme a jdeme spát. ,“ hodnotí. 


Druhý odpovídající muž, 44 let, na ulici žije 3 měsíce
Možnost přespání je podle něj bezvadná služba. „Kdysi se lidé flákali po města, tohle je fajn,“ míní muž z Benešova. Momentálně je bez práce, ale zaměstnání hledá a počítá s tím, že si nějakou možnost vlastního ubytování nejde. „Jsem o tom, že toho docílím, pevně přesvědčen,“ říká. 


Třetí odpovídající muž, 
57 let, bezdomovcem je pět let
Není přímo z Benešova. „Minulou zimu jsem prožil ve špitále. Zlomil jsem si nohu a než mě připravili a rozchodili, byl jsem tam od října do července,“ vzpomíná a vedle židle, na níž sedí a máchá sáček čaje, má opřenou francouzskou hůl. Jiné zimy prožíval na nádraží, jindy našel trochu tepla v zázemí charity.
Soužití lidí s domovem ale muž hodnotí střízlivě. „Chovají se k nám různě. Někde jsou milí, jinde nás odstrkují a jsme pro ně odpad společnosti.“ Moc ale nevěří ani možnosti přivýdělku prodejem časopisů, jako je to běžné ve větších městech. Právě proto musí vyjít s až neskutečně nízkou finanční částkou. „Měsíčně musím vyžít s málem. Furt je málo peněz,“ postěžoval si. „Bohatí lidé by s tím, co máme na měsíc, nevystačili ani dva dny,“ tvrdí. Do pěti tisíc prý ještě dost chybí, ale svůj konkrétní rozpočet prozradit nechce. „Teď nám to trochu přizvedli, bývaly dva tisíce, teď je to přes tři tisíce Korun,“ počítá nakonec. Za sebou už má muž také zkušenost z jiných ubytoven. Některé prý mají režim přísný jako na vojně, nechybějí vstupní kontroly zavazadel i dechové zkoušky altestem. „Byl jsem ale také na jedné ubytovně, kde jim alkohol nevadil,“ povzdechl si. „Někde tolerují 0,30 promile alkoholu, jak máte už 0,35 promile, tak to je konec.“
Dobu mezi možností noclehu v ubytovně v Táborských kasárnách tráví muž ve městě. „Hůř se mi chodí, půl dne prosedím, půl dne prochodím, pak jdu sem,“ dodal s tím, že se v Táborských kasárnách cítí velice dobře, protože tam jsou příjemní lidé z města. „Byl jsem tím až překvapen,“ dodal.

Čtvrtý odpovídající muž,
60 let, na ulici žije 11 let
Přebývá v Benešově plechový sklad u benešovského nádraží. Do kasáren chodí nyní rád. „Je tu teploučko, jiné zimy jsme se zabalili do kabátů, dek a byli jsme venku,“ uvedl.

NOCLEHÁRNA V KASÁRNÁCH
Noclehárna pro bezdomovce funguje v Benešově v bývalé vrátnici Táborských kasáren první rok. Provoz zahájila 9. ledna a její současná kapacita je deset míst. Je určena pouze pro muže. Ti platí za noc 20 korun a někteří z nocležníků si lůžko předplácejí na několik dnů dopředu. Noclehárna je pro příchod potřebných otevřena denně od 19 do 22 hodin. Po tu dobu se střídá na službách pět pracovnic Odboru sociálních věcí MěÚ. Denně ubytovnu také připravuje na další provoz uklízečka. Přes noc mají v ubytovně službu střídavě dva muži a další žena. Ubytovaní nesmějí v zařízení konzumovat alkohol nebo si vodit dámské návštěvy. Z možnosti ubytování by je vyloučilo také to, kdyby do kasáren přišli už v podnapilém stavu. Ubikaci navštěvují při plnění své služby také strážníci. Ti dosud nemuseli řešit žádné problémy vzniklé mezi bezdomovci nebo mezi nimi a dozorem. Ubytovnu by měli její uživatelé opustit ráno do půl sedmé.

Autor: Zdeněk Kellner

6.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Manželé Eva a Richard Leblovi jsou od 12. srpna šťastnými rodiči malé Elišky. Ta se narodila v benešovské nemocnici ve 2.25 s váhou 3 190 gramů a mírou 50 centimetrů. Se svými rodiči a sestřičkou Emičkou (5) bude malá Eliška Leblová bydlet ve Vlašimi.
8

Právě jsme se narodili

Elektronická hudba bude znít po celý víkend Táborskými kasárnami v Benešově.
82

Exploration začíná! Za elektronickou hudbou se sjíždějí první fanoušci

Vypustí vzácné trpasličí sovy mimo okres

Vlašim – Tři sourozence sýce rousného vypustí ochránci z Vlašimi zpět do volné přírody. Společně se zájemci se sejdou v pondělí v 18 hodin. Místo vypouštění se nachází v zatáčce asi 100 metrů před značkou označující začátek obce Otavožaty ze směru od Senožat.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hrozí kolony. U Votic řeší dvě dopravní nehody

Votice/Olbramovice - Hned dvě nehody zkomplikovali v pátek kolem 15. hodiny život řidičům, kteří jeli či ještě pojedou hlavní silnicí z Votic do Olbramovic i zpět. Policisté varují, že mohou na této vozovce vznikat kolony. Jak v souvislosti s dvěma nehodami, tak i kvůli pátečnímu provozu.

Privatizace bytů usnula, probudí se na podzim

Benešov – Zpoždění proti předpokladům vedení města nabrala další část privatizace benešovského bytového fondu. Podle jarního ujednání chtěla radnice mezi obyvateli prostřednictvím dotazníku zjistit jejich postoj k prodeji bytů. Výsledky z toho měly být na stole už se začátkem velkých prázdnin. Jenže dotazník dosud neopustil radnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení