To je zásadní otázka, kterou položila při jednání týneckých zastupitelů obyvatelka města Marta Nádvorníková. Ta upozornila na to, že provozovatelé jednoho z restauračních zařízení vyhazují odpad včetně skla, aniž by ho třídili.

„To není pravda. Sklo dáváme zvlášť. O tom se můžete přesvědčit,“ uvedl spolumajitel jedné z provozoven v centru Týnce.

„Nejspíš chuligáni, kteří se napájejí v jednom z restauračních zařízení vybírají z popelnic prázdné lahve od alkoholu, které nám potom pohazují před domovním vchodem. Je naprosto zřejmé, že se jedná o flašky ze zmíněné hospody, protože je tam třeba den před tím vidím uložené v popelnici,“ trvá na svém obvinění týnecká důchodkyně.

Podle ředitele Technických služeb Benešov Bohumila Rataje podnikatelé musejí odpad třídit. „Mají to dané zákonem o odpadech,“ vysvětlil.

Problém s odpadem, i když trochu jiný, ale nemají pouze v Týnci nad Sázavou. Například v Krhanicích popeláři už několikrát nevyvezli nádoby na odpad u rodinných domů. Stejný vůz ale v téže lokalitě odvážel velkoobjemový odpad vzniklý při podnikání a při přestavbě domu.

„Pokud se něco takového stane, je třeba vědět den, kdo odpad naložil a komu patřil. Potom je možné to řešit. Jiná varianta není,“ tvrdí šéf TS. „Nejlépe je vše nafotit nebo natočit. Jinak nikomu nic neprokážete,“ dodal Rataj.