Zbavit město vraků, není prý vůbec lehké

Benešov – Když 19. srpna popisoval Benešovský deník situaci s autovraky v ulicích Benešova, nenechala na sebe reakce čtenářů dlouho čekat.


Diskutovat (2) 3.9.2010 10:40 aktualizováno 3.9.2010 21:57

Vraky aut v Benešově
Vraky aut v Benešově
Autor: Martina Křečková


„Jeden takový stojí a překáží od podzimu u křižovatky ulic Zapovy a Bezručovy. Vozidlo si už fotila policie, upozornil jsem na ně i strážníky a pořad nic. Snad se čeká až na havárii a potom se začne něco dít,“ míní čtenář Honza.

Protože nešlo o jedinou reakci občanů, která zpochybňovala práci městské policie, redakce se rozhodla se k tématu nepojízdných aut vrátit.

„Jedna věc je auto stojící na pozemní komunikaci a druhá, nazvěme to vrak, stojící na zeleni. S tím, co stojí mimo vozovku či parkoviště můžeme něco udělat. Dáme na něj botičku a po třiceti dnech, pokud se k autu nikdo nepřihlásí, ho odtáhneme,“ uvedl Luboš Baranec, velitel Městské policie Benešov s tím, že u ostatních vozidel to tak jednoduché není.

Prohlásit motorové vozidlo za vrak může pouze znalec a navíc, strážník nemá ani oprávnění lustrace, tedy úřední zjištění majitele. Slovo souseda nestačí.

„My chceme město od vraku zbavit, ale narážíme na předpisy, které musíme dodržovat a postupovat podle zákona. Navíc je problém s auty, která odtáhneme,“ konstatoval Baranec.

Loni městská policie odtáhla jedenáct aut, jen dvě si majitelé převzali zpět. A to přes to, že všichni převzali výzvu k jejich vyzvednutí.

„Auta stojí v bývalých kasárnách a hlídá je soukromá bezpečnostní agentura. Přesto je neznámý pachatel poškodil,“ dodal velitel městských strážníků.

Po šesti měsících, kdy strážníci učiní všechny dostupné kroky k tomu, aby si majitel vyzvedl svůj majetek, ho mohou zlikvidovat. Náklady, tedy jak odtažení, parkovné i likvidaci pak mohou požadovat po vlastníkovi vozu.

„Každý den stojí dvě stě korun. Za měsíc je to zhruba šest tisíc a za půl roku třicet šest. Plus tisíc dvě stě korun za odtaj vozidla. Takže by měl zaplatit třicet sedm tisíc dvě stě korun,“ vyčíslil náklady Baranec.
 



Diskuse k článku obsahuje 2 příspěvků

E-paper - elektronická podoba tištěné verze

Náhled deníku Elektronické
vydání novin

73 deníků: najděte si svůj

Vybrat deník podle lokality