VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Zavzpomínejte na 21. srpen 1968 - Druhý příběh

Benešovsko/ Na tomto místě přinášíme dokumenty z počátku okupace ČSSR vojsky pěti zemí Varšavského paktu i osobní vzpomínky občanů Benešovska

19.8.2008
SDÍLEJ:

Nepodporujte okupanty – psali odvážní Benešáci a pak plakáty vyvěšovali na Státní spořitelnuFoto: Reprofoto: Státní okresní archiv Benešov

Tak nám obsírají rybník

Od ledna 1968 pracovala inženýrka Vlasta Chromá na Odboru vodního a lesního hospodářství a zemědělství Okresního národního výboru Benešov jako samostatný referent pro hydrotechnické stavby a vodní hospodářství. Na neslavně honorované místo nastoupila ze zájmu o akce, jimiž tou dobou byly stavba vodní nádrže Želivka se všemi souvisejícími stavbami (přivaděče a vodojemy například v Mrači), ale i dálnice D1.
Rusové už byly v Československu tři dny, když se rozlítly dveře kanceláře Vlasty Chromé. „Tak nám obsírají rybník,“ vyhrkl zástupce okresního hygienika MUDr. Josef Matějka. O co šlo? Onen obsíraný rybník – Černoleský, byl zdrojem pitné vody pro Benešov, takže doslova velký průser. Na louce u rybníka stála vojenská auta, tanky a stany ruských vojáků. Ti se ve vodě nejen koupali, ale myli i nádobí a vozidla. „Museli jsme tam jít a zabránit znečišťování vody,“ byli přesvědčeni účastníci rozhovoru v kanceláři Vlasty Chromé. Kdo tam ale půjde? To byla otázka, na níž nebylo možné snadno odpovědět. K pomoci si hygienik a projektantka chtěli vzít stranického funkcionáře. Žádost na Okresním výboru Komunistické strany Československa ale vyslyšena nebyla. Komunisté byli „zaneprázdněni“ výrobou letáků. Nikdo odpovědný a především ochotný se nenašel ani při žádosti u tajemníka ONV. Ani velitel posádky v Pražských kasárnách Pilát nechtěl jít proti Rusům. S delegací u vojáka byl i šéf údržby OHS pan Cirány. Tehdy vystrašenému veliteli posádky položil památný dotaz: „Prosím vás, a neměl byste tady alespoň nějaký bílý prapor?“
Když se nikdo neodhodlal, přemluvila Vlasta Chromá svého manžela Mojmíra. Než vyrazil k bratrům, musel si ve slovníku najít, jak se rusky řekne zdroj pitné vody. „I já jsem se bála k Rusům jít, doma jsme měli malého syna. Vše jsem proto pozorovala z uctivé vzdálenosti,“ přiznává žena.
Inženýr Mojmír Chromý, po listopadu 1989 dlouholetý starosta Benešova, mezi vojáky nemohl najít velitele. Když se mu to podařilo, požádal ho o okamžité opuštění místa se zdrojem pitné vody. Ruský komandýr jen třikrát neuvěřitelně hlasitě hvízdl na prsty a z vody vystoupilo vše, co tam v tu chvíli bylo.
Rusové sice z místa zcela neodešli, ale přesunuli se alespoň o kus dál od vody a rybník už k mytí aut nepoužívali.

(s přispěním Vlasty Chromé)

Autor: Zdeněk Kellner

19.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

FNL, Vlašim - Varnsdorf 4:1.
9

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení