Ušetřit peníze z městské kasy hodlá vedení radnice tím, že chystá opatření, která by výrazně snížila energetickou náročnost školských zařízení. Z tohoto oznámilo přípravu stavebních úprav areálu ZŠ Vorlina. Panelová budova svými pěti sty okny připomíná spíš velký skleník a právě okna stavební zásah nutně potřebují. Právě tudy totiž uniká převážná část drahocenné energie. Stavební úpravy školního zařízení by podle předběžného propočtu mohly stát až 30 milionů korun.
„Každoročně počítáme v rozpočtu města s určitými investicemi do škol a školských zařízení. Některé rekonstrukce můžeme zvládnout v rámci rozpočtu, ale některé jsou stále naléhavější a svým rozsahem na ně rozpočet města nestačí. Právě k těm patří základní škola Vorlina,“ uvedl vlašimský starosta Luděk Jeništa.
Město ale zná řešení důležité investice. S podobnými stavebními úpravami, které by výrazně zvýšily energetické úspory, totiž počítá jeden z dotačních operačních programů životního prostředí. „Splnění všech podmínek pro přiznání dotace z tohoto programu je velmi náročné a klade na projektové i legislativní práce velké nároky,“ dodává Luděk Jeništa s tím, že je nejprve třeba provést energetický audit současného stavu školního objektu. Od něho se pak budou odvozovat další stavební opatření, jimiž je nutné dosáhnout předem stanoveného nízkoenergetického provozu budovy. Teprve při splnění kritérií budou náklady na stavební úpravy v projektu uznatelnými položkami.
Vedení města zatím netuší, jak úspěšné bude v dotačním řízení. To se mimo jiné odvíjí také od toho, kolik je v tomto programu peněz a jak velká bude konkurence ostatních žadatelů. Zásadním kritériem přiznání dotace však bude kvalita předkládaného projektu. „Přepokládáme, že žadatelů bude hodně, víc než bude možné uspokojit. Ale i kdybychom neuspěli, budeme o tuto dotaci bojovat opakovaně,“ říká vlašimský starosta. Peníze, které by na vorlinskou školu mohly přijít zvenčí, totiž mohou činit pětaosmdesát procent nákladů projektu na úsporu energie.

JIŘÍ HRNČÍR