VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volbu starosty v Chotýšanech zdržela stížnost na její neplatnost

Chotýšany – Nové vedení obce ve středu, jako jedni z posledních na Benešovsku, volili také v Chotýšanech. Zastupitelé jednohlasně rozhodli, že v čele obecního úřadu stane Bohuslav Kovář. Jeho pravou rukou v roli místostarostky pak bude Irena Pošmurná. Nově zvolený starosta poté navrhl, aby namísto dvojice místostarostů, jak tomu bylo doposud, fungoval v Chotýšanech pouze jediný. I tento návrh sedmička zastupitelů obce potvrdila.

22.11.2014
SDÍLEJ:

Obecní úřad Chotýšany.Foto: Zdeněk Kellner

A proč Chotýšanští volili vedení obce až po více než měsíci od konání komunálních voleb?

„Vzhledem k tomu, že neúspěšný kandidát v komunálních volbách, pan Innemann, podal stížnost na průběh a výsledky voleb, nebylo možné svolat ustavující schůzi," vysvětlila v mimořádném čísle místních novin obyvatelům dnes již bývalá starostka Chotýšan Blanka Bejdáková.

Bylo tedy nutné čekat s volbou nového vedení obce do rozhodnutí soudu o výsledku stížnosti.

František Innemann si stěžoval na to, že bývalá starostka netradičně zpozdila vydání obecních novin, kde měl svou kandidátskou prezentaci.

„Zhruba desetidenní zpoždění mi neumožnilo rovné podmínky s ostatními kandidáty a znevýhodnilo mě," je přesvědčen František Innemann.

Druhá část jeho stížnosti se týkala způsobu uložení záznamu o volbách a hlasovacích lístků na obecním úřadě.

Stěžovatel namítal, že hlasovací lístky byly volně přístupné v otevřené papírové krabici, takže byly nezabezpečené proti ztrátě. Podanou stížnost posoudil Krajský soud a v zákonem stanovené době ji zamítl jako nedůvodnou bez možnosti odvolání.

Bývalá starostka Blanka Bejdáková nařčení odmítla s tím, že místní periodikum vychází vždy jeden až dva týdny po zasedání zastupitelstva a přesná lhůta pro jeho vydání není stanovena. A nevidí proto důvod, proč by měla předvolební kampani bránit, když v ní ani nekandidovala.

Hlasovací lístky i zápis o průběhu voleb byly uloženy do papírové krabice v kanceláři úřadu, která se zamyká.

„Přístup do kanceláře měli kromě mě pouze oba místostarostové a hospodářka," doplnila bývalá starostka.

Krajský soud se při rozhodování o výsledku stížnosti odkázal na ustálenou judikaturu Nejvyššího správního soudu, neboť volební zákon v příslušném paragrafu uplatňuje předvolební kampaň jen kuse a neúplně. Senát při tom posuzoval, zda k porušení volebního zákona skutečně došlo a zda by tato případná vada mohla přímo změnit nebo ovlivnit výsledky voleb.

„Odpověď na tyto otázky vyznívá v neprospěch navrhovatele, protože navrhovatel své tvrzení nikterak nedokládá a nekonkretizuje.

Neupřesňuje ani své zjištění v případě nedostatečného zabezpečení volební dokumentace," píše se v odůvodnění soudního usnesení.

„Přestože jsem byl bývalou starostkou osočen, že jsem zdržel volbu nového vedení obce, jsem přesvědčen, že pokud vidím, že něco není v pořádku, je mým nezadatelným právem na to upozornit a domáhat se nápravy. To je demokracie. Jinak usnesení soudu respektuji, ale už nemám čas se tím zabývat, protože odlétám na nějakou dobu na Floridu," podotkl František Innemann.

KAREL CHLUMEC

Autor: Redakce

22.11.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FNL, Vlašim - Varnsdorf 4:1.
9

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Peníze. Ilustrační foto.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

OBRAZEM: Parní lokomotiva Ušatá projela Posázavím

Posázaví - Výletníci a především milovníci lokomotiv mohli být v sobotu nadšeni. Přes Benešovsko, a hlavně Posázavím, projela parní lokomotiva přezdívaná Ušatá. Cestující ale nemuseli ujet celou trasu z hlavního města až do Kácova. Během cesty mohli využít zastávky u zajímavých turistických míst okresu a užít si tak výlet naplno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení