VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vojenský pozorovatel má místo zbraně jen pusu a modrý baret

Komorní Hrádek – Pachatelé se vracejí na místo činu. Tak by se dalo s nadsázkou nazvat již osmé setkání bývalých vojenských pozorovatelů.

18.10.2011
SDÍLEJ:

Osmé setkání vojenských pozorovatelů na Komorním Hrádku.Foto: Martina Křečková

To se nekonalo nikde jinde než tam, kde se vojenští pozorovatelé Organizace spojených národů a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSN/OBSE), lidově řečeno naučili, jak to mají dělat. Ve Školícím a výcvikovém středisku ministerstva obrany Komorní Hrádek.

„Hlavním předpokladem, aby pozorovatelé naplnili své poslání, je dobrá znalost angličtiny. A v té se proškolení důstojníci do mírových misí právě tady zdokonalovali a stále noví a noví zdokonalují,“ uvedl Stanislav Švidek z Benešova, člen představenstva Republikového výboru Československé obce legionářské.

Kurzy jsou krátko a dlouhodobé

Kromě dlouhodobých jazykových kurzů, které končí závěrečnou zkouškou podle standartu NATO, se na Komorním Hrádku konají také krátkodobé, speciální. V těch se důstojníci, kteří už mají nějaké vojenské zkušenosti, připravují na samotný výjezd.

Musí umět jezdit s těžkými terénními vozidly nebo se bezproblémově pohybovat v mezinárodním týmu vojenských pozorovatelů. V něm je několik desítek národností z celého světa. Čech tam obvykle bývá jen jeden.

„Já jsem byl například v misi, kde bylo dvaatřicet lidí z pětadvaceti států,“ uvedl na dokreslení Švidek.

Přátelské setkání bývalých vojenských pozorovatelů je jednou z akcí, kterou má Sdružení válečných veteránů České republiky zahrnutou v plánu zvláštních vzpomínkových akcí. Proto se rok co rok pozorovatelé z celé republiky scházejí na Komorním Hrádku.

Jedinou zbraní je modrý baret

„Jedinou naší zbraní byla pusa a modrý baret,“ vysvětlil Alfons Tomášek, který v roce 1993 působil pod hlavičkou OSN jako vojenský pozorovatel v bývalé Jugoslávii.

„Potom jsem byl ještě na druhé mírové misi, jako vojenský pozorovatel OBSE, a to v roce 1996 v Moldávii. To byla málo známá válečná krize. Šlo o válku mezi takzvaným Přídněstřím, což byla ruská, bulharská a ukrajinská menšina a Moldávií,“ řekl Alfons Tomášek z Pardubic a dodal, že tento konflikt trvá dosud.

I když byl modrý baret jedinou pozorovatelovou zbraní a zároveň zárukou, že proti němu nebude zbraň namířena, ne vždycky to platilo.

„Znám případ, kdy byl vojenský pozorovatel zastřelený,“ zavzpomínal na smutnou událost Tomášek.

Češi jsou do misí skvěle připravení

„Ale to se nejednalo o Čecha. Češi byli a jsou dobře připravení. Nikdo nevyhledává konflikty, ví, co ho čeká a jak se v které situaci zachovat,“ vstoupil do hovoru další z bývalých vojenských pozorovatelů Ladislav Sornas z Prahy.

I on strávil několik let v různých mírových misích. Celkem byl na čtyřech misích. Začal v roce 1990 v Perském zálivu a v roce 2000 skončil v Kongu.

Podle smlouvy OSN může mírová mise trvat maximálně jeden rok. Potom musí mít pozorovatel roční až dvouletou přestávku.

A co je hlavní pracovní náplní vojenského pozorovatele, který šel do mise s požehnáním obou válčících stran?

Seznamovat se se situací na bojišti, kterou předá do štábu a speciální skupina vše zpracuje a pošle do Organizace spojených národů.

Musí být podepsaná smlouva o neútočení

Nejdůležitějším cílem bylo udržet obě strany neválčit.

„Jejich problémy, které by chtěli řešit válkou jsme měli urovnat dřív, než nastanou a kdyby se to vymklo, tak to co nejdřív zastavit,“ vysvětlil Ladislav Sornas a na závěr dodal, že vojenský pozorovatel může působil pouze tam, kde je podepsaná smlouva o neútočení.

Autor: Martina Křečková

18.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Herec Václav Vydra se v Benešově předvedl jako generál Custer.
30

Kavalérie generála Custera opět navštívila Benešov

Ilustrační foto

Oloupí rytíři po Příbrami o body i Varnsdorf?

KRÁTCE: Víkend bude patřit hlavně středověké bitvě

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

OBRAZEM: Na benešovském náměstí diváky uchvátili Czech Floyd

Benešov – Skvělé představení přichystali ve čtvrtek 17. srpna v rámci letní akce Benešov City Live muzikanti z kapely Czech Floyd.

KRÁTCE: Středověká bitva nadchne každého

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z Benešovska!

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení