VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodu budou Benešovu dál dodávat Francouzi

Benešov – Kdo bude dodávat do benešovských domácností a firem v blízké budoucnosti pitnou vodu? Tahle otázka má jednoduchou odpověď. Vodohospodářská společnost (VHS) Benešov. Tak jako dosud. A nic na tom nezmění ani to, že jí Pierra-Alexandra Sègrea vystřídá na postu šéfa dosavadní technická ředitelka, Marcela Zachová.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Vodu do Benešovských domácností posílá benešovským potrubím společnost VHS.Foto: Deník / Kellner Zdeněk

Důvodem, proč to tak je a bude, je takzvaná koncesní smlouva, na jejímž základě Benešov předal dodávku strategické suroviny do rukou smluvního partnera. VHS, monopolní dodavatel pitné vody pro více než 16 tisíc Benešáků a dva velkoodběratele, Pivovar Ferdinand a továrnu na jogurty Schreiber, je členem skupiny Suez v ČR, známé i jako Lyonnaise des Eaux. Sídlo má v jihovýchodní Francii. K dodávce vody využívá potrubí vlastněné městem.  „Smluvní ujednání mezi Benešovem a VHS nevidíme jako optimální,“ přiznal starosta Benešova Petr Hostek. „Benešov je v pozici trpitele. Když si VHS usmyslí cokoliv, nezbude nám nic jiného, než to akceptovat,“ popsal situaci starosta.

Benešov ale zcela bezbranný, co se týče cenotvorby vody, není. Ale prakticky jediným způsobem, jak cenu vody držet na přijatelné úrovni, je pohyb výše nájemného za vodovod. Ale to, že město může cvičit cenou za nájem vodovodní soustavy, považuje Hostek za iluzorní. Vychází přitom z dalších částí smlouvy Benešova s VHS, které město limitují a svým způsobem „drží na uzdě.“

„Přesto dosud nedošlo, díky serióznosti VHS, k vytváření extrémního tlaku směrem k městu,“ tvrdí starosta s tím, že už dříve se s ředitelem VHS Pierrem-Alexandrem Sègrem dohodl i na tom, jak se bude či nebude cena vody zvyšovat v roce 2018. „Byl to ze strany VHS, nechci říkat ústupek, ale z pohledu města zásadní obchodní rozhodnutí,“ míní Petr Hostek.

Některá města, jejichž představitelé před lety dodávku strategické suroviny svěřili do rukou zahraničního kapitálu, by se ráda vymanila z tohoto vazalství. To se nejspíš hned tak nestane v Benešově a Francouzi budou dál inkasovat peníze za českou vodu. „Je ještě dost let k naplnění desetileté smlouvy, kterou Benešov s VHS uzavřel,“ potvrdil Hostek a připomněl ještě, že v případě okamžitého odstoupení od smlouvy by město muselo platit vysoká penále. „Benešov na tom s cenou vody není proti jiným městům až tak špatně,“ je přesvědčen první muž radnice.

Než koncese vyprší, vypíše město nové koncesní řízení na nového dodavatele vody. Může se jím stát stejná, nebo jiná firma, nebo samo město. I to by však stálo Benešov poměrně velké peníze. Z toho proto také vyplývá, že se voda, respektive její dodávka do domácností, prozatím v Benešově nestane horkým volebním tématem. Ale za pár let? Už dnes má Benešov právní rozbor smlouvy s VHS a ten dokládá, že dopady, při odstoupení od ní, by byly pro Benešov nepříliš pozitivní.

Názor ředitelky Marcely Zachové na budoucí spolupráci se přes telefonické pokusy včera nepodařilo zajistit.

Cena 1 m3 vody 2017

 • Benešov – 80,25 Kč
 • Kutná Hora – 88,44 Kč
 • Kolín – 72,30 Kč
 • Příbram - 75,37 Kč
 • Praha - 85,42 Kč
 • Beroun – 96,34 Kč
 • Kladno – 92,92 Kč
 • Mladá Boleslav – 91,51 Kč
 • Mělník – 92,92 Kč
 • Rakovník – 79,19 Kč
 • Pelhřimov – 69,95
 • Tábor – 114,59 Kč

Zdroj: www.skrblik.cz

Autor: Zdeněk Kellner

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti si u Čínského pavilonu vyzkoušely nejen lanovou dráhu, ale také různé soutěžní disciplíny či netradiční bubny.
68

OBRAZEM: Dětské hry hostil Čínský pavilon v zámeckém parku

Královské stříbření Kutné Hory.
60

OBRAZEM: Královské stříbření Kutné Hory

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem v komorní atmosféře

Sázava /FOTOGALERIE/ - Festival Slunovrat v areálu Sázavského ostrova zahájili pořadatelé v pátek v 17 hodin. Možná právě nultý ročník či krásné počasí ke koupání předurčilo, že na začátek akce přišel malý počet návštěvníků. I tak ale areál během následujících hodin vítal nové a nové příchozí.

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát narozených ve 25. týdnu v roce 2017.

Ševcovský jarmark splácí dluh načeradským ševcům

Načeradec – Třetí ročník Ševcovského staročeského jarmarku si mohou užít zájemci zítra od 9 do 16 hodin u načeradského kostela. O zábavu, dobré jídlo i řemeslné produkty bude postaráno. Akce totiž každoročně připomíná tradici řemesel v Čechách a především ševcovství, které má v Načeradci bohatou historii.

KRÁTCE: Sloupy veřejného osvětlení pronajmou kvůli buginám

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z Benešova!

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies