VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Větrníky ostře odmítla také obec Jesenice

Jesenice - Záměr společnosti Ostwind postavit v oblasti Vysoká – Mezné čtyři větrné elektrárny nemá na Sedlčansku podporu. Nesouhlas vyslovilo Sdružení obcí Sedlčanska, zastupitelstva jednotlivých obcí a na Krajský úřad Středočeského kraje zaslaly negativní stanovisko dotčené obce – Kosova Hora a Jesenice. Podobně jako Kosova Hora, žádá také starosta Jesenice Miloslav Hrazánek kraj „o ukončení záměru v dané lokalitě."

11.3.2015
SDÍLEJ:

Mapy okruhů dohlednosti na čtyři větrné elektrárny v katastru Kosovy Hory a Jesenice u Sedlčan.Foto: z oznámení záměru stavby

Upozorňuje, že pokud bude investor trvat na svém záměru, žádá o vypracování řady nezávislých studií, protože předložené jednotlivé posudky jsou obecné a vycházejí z neznalosti regionu. Platí to i o zoologické studii, která nepočítá s výskytem některých vzácných živočichů. Prokazatelně se tu zdržuje čáp černý, kulíšek nejmenší, sýc rousný, výr velký, skřivan lesní, včelojed lesní… Jedním dechem ale starosta dodává, že případné doplňování dokumentace a prodlužování rozhodnutí vlna nevole občanů proti větrným elektrárnám jen zesílí!

V dopise, který zaslala obec na odbor životního prostředí Krajského úřadu Středočeského kraje, mimo jiné starosta Hrazánek konstatuje: „Po veřejné debatě široké veřejnosti se společností Ostwind bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo, které jednoznačně dospělo k závěru, že obec Jesenice jako územně správní celek nesouhlasí s výstavbou větrné elektrárny ve vytipovaném území." Hrazánek argumentuje významným dopadem na zdraví obyvatel i územně správních celků jako je Kosova Hora, Sedlčany, Sedlec-Prčíce nebo Nedrahovice. Proto zastupitelé změnu územního plánu v dlouhodobém výhledu nepovolí.

Jesenický starosta také připomíná estetický dopad. Jednu nechtěnou dominantu krajiny již má Jesenicko v podobě střediska družicových spojů u Měšetic, o další negativní prvek v podobě větrných elektráren rozhodně nestojí. Konstatuje také, že například v osadě Doublovičky je třináct nových stavebních parcel, odkud by měli obyvatelé rodinných domků přímý výhled na místo s větrnými giganty. Zmiňuje i rekreační středisko Hulín u Jesenice, které je centrem sportu, kultury a rekreačního vyžití. „Hypotetické vypočtení hladiny hluku 35 až 40 decibelů u některých dotčených stavení je nepřípustné. Vzhledem k rekreačnímu středisku Hulín pak přinejmenším problematické. Splnění hraničních mezi hygienického limitu je v tomto případě argument, který vzhledem k relaxačnímu charakteru celé oblasti nemůže obstát," vyjadřuje názor zastupitelů i obyvatel. Jeseničtí upozorňují také na to, že je mimo jiné opomenuto obtěžování obyvatel takzvaným světelným smogem, který vzniká činností výstražných světel větrných elektráren jak ve dne, tak v noci. Marie Břeňová

Autor: Redakce

11.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Melody Gentlemen vystoupí v prvorepublikovém.
3

Milovníky swingu potěší devítičlenné uskupení Melody Gentlemen

Odebrání jankovských koní bylo oprávněné

Votice /FOTOGALERIE/ – Předběžnou náhradní péči u jankovských koní potvrdil nyní Krajský úřad, a to i přesto, že se majitel zvířat několikrát odvolal.

Křivsoudov si zopakuje atentát na Heydricha

Křivsoudov /ROZHOVOR/ - Historická i současná vojenská technika, uniformy vojáků a dobové kostýmy. O více než 75 let zpátky v minulosti se vrátí návštěvníci akce, která se bude konat v sobotu 26. srpna v Křivsoudově.

KRÁTCE: Život arcivévody poznají lépe

Benešovsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí na Benešovsku.

Nejmenší fotbalová vesnice vyrobila největší překvapení

Benešovsko – Okresní fotbalová sezona začala pohárem, ve kterém došlo i na překvapením. Největší má na svědomí nejmenší vesnice v republice, která má fotbalový klub, Nesperská Lhota, která díky brance Brožíka z penalty, vyřadila Jankov, sestoupivší z I. B třídy. Zápas byl velmi nervózní a rozhodčí Pessr musel hráče krotit, a nakonec v závěru vyloučil domácího brankáře Vladimíra Březnovského, který hraním rukou mimo pokutové území, zmařil jasnou příležitost hostů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení