VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Úročnici měli pouť, slavili osvobození a soutěžili o nejlepší koleno

Úročnice – Výročí sedmdesáti let od konce německé okupace českých zemí si připomněli během uplynulého prodlouženého víkendu také lidé v Úročnici tedy obci, která ležela v prostoru cvičiště zbraní SS. „Oslavy začaly už v pátek 8. května shromážděním občanů na návsi, průvodem a položením květin k pomníku padlým," uvedl Libor Sedlák, předseda Osadního výboru Úročnice.

12.5.2015
SDÍLEJ:

Akce v Úročnici: pieta, beseda a kulinářská soutěž.Foto: Libor Sedlák

Poté občané besedovali v parčíku před místní hasičskou zbrojnicí s úročnickou rodačkou Jarmilou Pláteníkovou, členkou protinacistického odboje. Žena se nyní angažuje i v programu Živá paměť, což je obecně prospěšná společnost, jejímž cílem je zachování a rozšíření archivu založeného Kanceláří pro obětí nacismu.

„Po besedě měl přednášku na téma druhé světové války se zaměřením na osudy naší obce Čestmír Velíšek," připomněl Sedlák s tím, že jeho vyprávění doplnily plakáty rozmístěné v parčíku před hasičskou zbrojnicí.

Protože se oslavy 70. výročí ukončení války letos v Úročnici protnuly i s tamní tradiční poutí, nemohla o víkendu chybět ani oblíbená soutěž O nejlepší úročnické koleno. Kulinářské umění tak dostalo prostor po pietě, v sobotu 9. května.

„Celkem soutěžící přihlásili čtrnáct pečených kolen a nezávislá porota měla velmi těžký úkol. O tom, že nebylo špatného kolena, svědčí fakt, že se soutěži všechna snědla," sdělil Libor Sedlák. „Nezůstal ani kousek a soutěžící si domů odnesli pouze servírovací nádobí," dodal.

Na prvním místě se díky degustaci a hodnocení anonymních vzorků umístila Ivana Šejstalová, druhé místo patří letos Petře Jindřichové a třetí pak obsadil Karel Grundloch.

„Dobrá ale byla všechna kolena. Děkuji proto jménem osadního výboru všem soutěžícím za aktivitu," dodal Libor Sedlák.

Autor: Zdeněk Kellner

12.5.2015
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Neproměněné šance připravily Vlašim o výhru

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení