VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Sázavě už nemusí mít obavy z velké vody

Sázava - Stavba protipovodňových opatření na řece Sázavě ve stejnojmenném městě začala již v květnu letošního roku. Od té chvíle se udělalo kolem řeky mnoho práce. Sázavští se tak už velké vody nebudou muset bát.

11.10.2017
SDÍLEJ:

Protipovodňový plán v Sázavě zaručí, že potopy již nebudou tak drastické.Foto: Město Sázava

Nyní je již téměř hotová pravobřežní betonová hráz, také začaly práce na novém odlehčovacím ramenu řeky. Následně bude mezi rameny vytvořen suchý poldr, který v případě navýšení vody odlehčí hlavnímu rameni a propojí ty vedlejší.

„Po levé straně řeky budou vytvořeny i pevné hráze, ty se začnou dělat v nejbližší době. Také jsme museli řešit drobné změny v projektu,” uvedl starosta Sázavy Petr Šibrava. Změna v projektu se týkala hrází, které zasahují do kořenového systému chráněných lip. Hráz se proto posune a bude hlouběji v řece, aby město nemuselo lípy obětovat.Město Sázava sice není investorem této stavební akce, tím je státní podnikPovodí Vltavy, i tak si musí vedení města některých věcí při stavbě všímat. Problémy mělo město třeba s administrací. „Protipovodňová hráz je v kolizi s projektem obnovy mostu, který patří krajské správě údržby silnic. Také nám protipovodňový projekt zasáhl do naší akce revitalizace zeleně. V místech budoucího provizorního mostu byla tato akce realizována,” doplnil Petr Šibrava.

I přes to, že projekt obnovy mostu i revitalizace zeleně s tím protipovodňovým nesouzní, vše se vyřešilo a akce byly či budou zahájené podle plánu.

Práce přímo u řeky budou pokračovat dokud to počasí dovolí. Nyní se dělají zemní úpravy, betonáže jsou již téměř hotové. „Ještě se budou dělat terénní úpravy a zasypávání hráze. To musí být hotovo než napadne sníh,” poznamenala Pavlína Drahotová, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí města Sázava.

Cesty nezatěžují, mají zemník V rámci výstavby protipovodňových opatření v Sázavě byl vybudován i zemník. Přesuny hmot tak probíhají přímo na staveništi, těžká doprava tak nemusí zatím jezdit městem. V souvislosti se stavebními pracemi již na začátku projektu vedení města vědělo, že se bude přesouvat asi 100 tisíc kubických metrů materiálu. Přesun se ale nyní, díky zemníku, odehrává v jedné lokalitě. Co se vytěží, to zůstane u hráze. Místní komunikace tak nejsou zatíženy.

Autor: Lucie Sedláková

11.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto.

Další nákladní auto s kamením sjelo do Kamenického potoka

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

OBRAZEM: Na kolečkových bruslích budou řádit ve Voticích

Votice - Milovníci in-line bruslí nemají na Benešovsku zatím žádnou vhodnou dráhu ani stezku. To se ale již brzy změní. Na fotbalovém hřišti ve Voticích nyní vzniká nová in-line dráha i běžecký oblouk.

Ztracenou fenku odchytili i s pěti štěňaty

Jankovská Lhota - Fenka se svými pěti štěňaty od soboty 14. října pobývá v maršovickém útulku. Před tím ji spolu se štěňaty dobrovolníci odchytili v Jankovské Lhotě, kde se pohybovala již několik dnů před odchytem.

K jubileu vystavuje malíř ve Vlašimi

Vlašim - Muzeum Podblanicka a Galerie Karlov organizují v prostorách vlašimského zámku výstavu obrazů malíře Jana Dvořáka. K dílu letošního jubilanta promluvil ředitel muzea Radovan Cáder. Hudební doprovod perfektně zvládli Ondřej a Lukáš Vidrnovi a báseň J.Pilaře Blaník procítěně přednesl Pavel Hoza.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení