VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Benešově má vzniknout první soukromá základní škola

Benešov /ANKETA/ – V podmínkách Benešova naprosto unikátní záležitost chystá na příští školní rok podnikatelka Helena Šešinová. V centru města chce otevřít první soukromou Základní školu Zvonková.

16.8.2017 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

„Ráda bych poskytla rodičům alternativu pro jejich děti,“ uvedla jeden z důvodů. Tím dalším, možná ale dokonce úplně prvotním je to, že dvě šestileté děti Heleny Šešinové v září poprvé vstoupí jako žáci do základní školy.

Tvůrčí a přátelské prostředí hodlá Šešinová vybudovat díky malým třídním kolektivům do patnácti dětí. Zpočátku, to by mělo být ve školním roce 2018/2019, to bude jen první třída, postupně se pak, podle zájmu, počet tříd zvýší. Ale jen v rámci prvního stupně, tedy do páté třídy.

„Nechceme vytvářet konkurenci státním školám ani výstřední způsob vzdělávání. Chceme jen využívat to nejlepší, co vzdělávání na této úrovni nabízí. Tedy včetně waldorfské a montessori pedagogiky a také s důrazem na jazyky a samozřejmě s ohledem na individualitu každého žáka,“ vysvětlila podnikatelka. „Ve třicetičlenném kolektivu vzdělávání není ideální a to není nic proti státním školám. Tak to prostě v Česku je, i když věřím, že i to se snad brzy změní,“ uvedla Helena Šešinová.

K tomu má ještě hodně daleko. V současné době totiž žádá kraj a potažmo Ministerstvo školství o povolení školu provozovat. Kvůli tomu už také žena požádala benešovské radní o vyjádření.

„V zásadě podporujeme to, aby měli rodiče v Benešově možnost vybrat si pro své děti z nabídky vzdělávání. Proto nemáme problém s tím, aby takové zařízení v Benešově vzniklo a tuto školu bychom nevnímali jako negativní konkurenci vůči stávajícím státním školám na území města,“ stojí v usnesení rady města a ztotožňuje se s ním také místostarostka Benešova Nataša Bruková, i když vedoucí odboru školství MěÚ Benešov Ivana Kárová na záležitost hledí z trochu jiného úhlu. „Nedovedu si to moc dobře představit. Zajistit chod školy bude hodně složité. Organizačně, prostorově i finančně,“ míní Ivana Kárová.

Pro ZŠ Zvonková, která by měla sídlit v rohovém objektu na Malém náměstí, proti domu s pečovatelskou službou, má už vybrané také pedagogy včetně dvou mužů. Kantoři by učili na plný úvazek a kromě učeben by využívali také možnosti přírody, kam to z centra Benešova není daleko. Pokud se do soukromé školy přihlásí rodiče dítě s nějakým problémem, není v tom problém. Samozřejmě to bude záviset na vedení školy.

Ale, jak už řečeno, vize je to s výhledem na září 2018, která bude závislá na vůli ministerských úředníků. Ti ale celých 60 procent žádostí o soukromé základní školy smetli se stolu.

ANKETA: Co si myslíte o vzniku první soukromé základní školy v Benešově? 

Lucie Pecková, Benešov

Lucie Pecková, Benešov 
Žiji v Benešově pouze chvíli, ale myslím si, že je to správně, zvlášť pokud by měla například nějaké zaměření na jazyky. Nevím zatím, jak velký počet škol zde v Benešově je, protože v tuto chvíli mě zajímají spíš mateřské školy, ale žije tu poměrně hodně lidí, a tak čím víc škol, tím lépe. Jen ať se děti vzdělávají.

Aleš Strnad, Praha Aleš Strnad, Praha
Sice nejsem z Benešova, ale myslím, že je fajn mít ve městě soukromé i státní školy, protože každá si udržuje svůj standard. Je dobré mít větší spektrum škol, ať je to základní, střední či vysoká škola, jediný problém by mohl nastat, pokud by se ta soukromá škola úzce specializovala na lidi z vyšší třídy, to pak zbytečně prohlubuje napětí mezi společností.

 

Autor: Zdeněk Kellner

Jste pro zřízení soukromé školy v Benešově?

Ano

71 %

Ne

29 %

Hlasovalo: 86

Anketa byla ukončena

16.8.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kotlíkové dotace. Ilustrační foto.

Vysvětlování motanice kolem dotací opoziční zastupitelé neprosadili

Na dnu otevřených dveří poříčského závodu se sešli lidé z blízkého i dalekého okolí.

Společnost vyrábějící cukrovinky navštívily davy

Arnošt Korecký asi s pomezním Brýlem nepůjde na pivo

Benešovsko – Okresní přebor odjel čtvrté kolo, ve kterém padlo 24 gólů.

Na vyhnání z domova Václav Potůček nezapomíná

Benešovsko – I když vystěhování obyvatel prostoru pro cvičiště SS ohraničeného na západě Vltavou, na severu Sázavou, na východě železnicí z Prahy do Tábora a na jihu tratí z Olbramovic do Sedlčan začalo fakticky už na jaře 1942 vyhláškou německé okupační správy, fyzické přesuny odstartovaly toho roku na podzim. Stalo se tak přesně před 75 lety. „Celý proces Němci rozdělili na pět etap od 15. září 1942 do 1. dubna 1944,“ připomněl ředitel Státního okresního archivu Benešov Michal Sejk, místostarosta Neveklova. I jeho rodiny usídlené v Neveklově po generace, se tahle smutná událost týkala.

KRÁTCE: Marie Terezie ovládne zámek

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z Benešovska.

OBRAZEM: Vodnické hrátky si děti užily u táboráku

Benešov - Zasoutěžit si i pobavit se u táboráku přišly rodiny s dětmi na farní zahradu římsko-katolického kostela na Karlově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení