VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U příležitosti Dne hygieny rukou vyrazili zdravotníci i do škol

Benešov – Důležitost dezinfekce rukou ve zdravotnictví vyzdvihuje každoročně Den hygieny rukou.

12.5.2014
SDÍLEJ:

U příležitosti Dne hygieny rukou navštívili zdravotníci benešovské nemocnice Střední zdravotnickou školu a Střední odbornou školu Benešov obor sociální činnost. Foto: Jana Musilová

Vyhlašuje ho Světová zdravotnická organizace a to pokaždé na začátku května.

Správně dezinfikované a čisté ruce jsou totiž prostředkem snižování výskytu nemocničních infekcí a zvyšování bezpečnosti pacientů. Světový den hygieny rukou si připomněla i Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov.

V pondělí 5. května byl ve vstupních prostorách nemocniční jídelny k dispozici informační stánek, ve kterém mohli zájemci získat více informací o významu hygieny rukou a správných postupech jejich mytí a dezinfekce. Zaměstnanci i jiní strávníci si před obědem mohli umýt ruce dezinfekcí z připraveného dávkovače a následně pod speciální UV lampou otestovat, zda jsou jejich ruce důkladně dezinfikované.

„Při testu čistoty rukou pod UV lampou se na ruce nejprve nanese dezinfekční přípravek obsahující fluorescenční látku. Při správném postupu mytí rukou by pak měly být ruce po nasvícení UV světlem touto látkou zcela pokryté. Objeví-li se pod UV světlem na rukách neosvícená místa, jde o části rukou, které nebyly dostatečně vydezinfikované, kam se dezinfekce nedostala," vysvětlila princip testu čistoty rukou pod UV lampou Hana Ptáčková, vrchní laborantka oddělení klinické mikrobiologie.

Vedle informační kampaně byly na oddělení prováděny také namátkové stěry rukou pod dohledem ústavní hygieničky nemocnice Benešov. Testováni byli pracovníci lůžkových částí interního oddělení, chirurgie, ortopedie, neurologie a lůžek ošetřovatelské péče. Nejlepších výsledků dosáhlo interní oddělení.
U příležitosti Dne hygieny rukou pak zdravotníci benešovské nemocnice navštívili Střední zdravotnickou školu a Střední odbornou školu Benešov obor sociální činnost, aby o důležitosti správného mytí rukou informovali také studenty těchto středních škol. Pro ně jsou totiž čisté ruce důležité nejenom v jejich běžném životě, ale i jejich budoucí profesi.

„Den hygieny rukou je zaměřen především na zdravotnický personál, pro který jsou čisté a dezinfikované ruce nutností a prioritou. Hygiena rukou je ale důležitá i u pacientů a jejich návštěv a to z hlediska zamezení šíření infekcí," uvedl ředitel benešovské nemocnice Petr Hostek.

To, že hygienická dezinfekce rukou je nejefektivnější způsob prevence šíření mikrobů, dokazuje i celá řada vědeckých studií. Jako nejlepší prostředek pro dokonalou dezinfekci jsou doporučovány přípravky s obsahem alkoholu. Dávkovače s těmito přípravky nechybí ani v Nemocnici Rudolfa a Stefanie. K dispozici je mají zdravotníci, ale také pacienti a návštěvy.

„Dávkovače s dezinfekčními prostředky jsou umístěny na všech lůžkových odděleních a to vždy na několika místech, aby byly kdykoliv k dispozici jak našim zdravotníkům, tak i pacientům a návštěvám," potvrdila Marie Brilová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči.

Benešovská nemocnice podporuje hygienu rukou také svým vlastním interním programem, jehož součástí jsou pravidelná školení, různé semináře a jiné aktivity, které jsou součástí permanentní péče o pacienty i zaměstnance.

JANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

12.5.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stovky diváků sledovaly tradiční středověkou bitvu ve Vodním hradě v Budyni nad Ohří.

KRÁTCE: Středověká bitva nadchne každého

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Železný dědek se jede na nové trati

Maršovice - Předposlední neděli v srpnu již tradičně startuje jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice nesoucí název Železný dědek. Z důvodu probíhající modernizace dálnice D1 jsou však na velké části tradiční trati se startem a cílem v Soběhrdech naplánovány objízdné trasy, a tudíž museli organizátoři pro letošní rok zvolit úplně novou trať na Neveklovsku. „Závodníci v neděli odstartují z Maršovic a dle příslušné kategorie absolvují stanovený počet okruhů o délce 15,6 kilometrů. Nová trať je technicky a fyzicky velmi náročná a všechny závodníky náležitě prověří,“ říká ředitel závodu Tomáš Povolný.   

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

KRÁTCE: Tradiční pouť zabaví na hodiny malé i velké

Benešov - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

OBRAZEM: Režisér Jaroslav Hanuš se oženil s Klárou Gočárovou

Benešovsko /ROZHOVOR/ - V kostele sv. Havla v Poříčí nad Sázavou na Benešovsku složili v sobotu 12. srpna slib manželství před Bohem manželé Jaroslav Hanuš a Klára Gočárová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení