VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři obce na Benešovsku se pyšní novými znaky

Benešovsko - Svůj vlastní obecní znak neměli. Proto se rozhodli oslovit známého heraldika Jana Tejkala.

22.6.2017
SDÍLEJ:

Obec Kozmice patří mezi ty, které mají od letošního roku nový znak.Foto: Obec Kozmice

V letošním roce vytvořil Jan Tejkal nové znaky pro tři obce v benešovském okrese. Pochlubit se tak svým symbolem mohou Řimovice, Kozmice i Popovice. Aby ale heraldik vytvořil co nejadekvátnější znak pro danou obec, musí začít nejdříve s vyhledáváním a shromážděním dostupných historických podkladů. Poté může teprve vypracovat návrh znaku, ale i praporu.

Právě prapor Jan Tejkal letos také tvořil. Městys Vrchotovy Janovice svůj znak má, ale právě prapor jim chyběl. „Znak na praporu je schválený, nyní ho musíme nechat vyhotovit,“ prozradila starostka městyse Marcela Čedíková s tím, že používán bude při zvláštních příležitostech.

Obec Řimovice

Obec Řimovice.

Znak Římovic připomíná dvě sakrální stavby se zvoničkami na řimovické návsi, kapli Povýšení svatého Kříže z roku 1872 a kapličku svatého Jana Nepomuckého z roku 1732. Modrá barva znakového štítu pak odkazuje na známý řimovický návesní rybník a jeho polohu mezi oběma kaplemi.

Obec Kozmice

Obec Kozmice.

Polcení štítu na dvě poloviny vyjadřuje historickou příslušnost dnešního území obce ke dvěma panstvím a dvěma krajům. Dvojice překřížených cepů připomíná přípravu selské rebelie na panství Konopiště v roce 1775 v kozmické panské hospodě. Osmihrotá hvězda odkazuje na historickou vazbu obce k panství Konopiště.

Obec Popovice

Obec Popovice.

Znak Popovic odkazuje na historii popovické tvrze a to díky erbu orlice Ondřeje z Popovic, který je uváděný jako „pán hradu“ v Popovicích. Na tvrz a především na místní kostel odkazuje také motiv kříže a hvězdy řádu křížovníků s červenou hvězdou. Kostel symbolizuje také svatojakubské mušle. Naopak hvězda vystihuje počet místních částí obce.

Autor: Lucie Sedláková

22.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Okresní přebor: Nespeky B - Jankov 2:1.
24

Béčko Nespek odhodilo nováčkovský ostych a je postrachem

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Pomáhají, protože chtějí

Neveklov - Studenti Obchodní akademie Neveklov sdružení ve společnosti DOORS se zapojili do projektu 72 hodin – tři dny dobrovolnických aktivit, který vyhlásila Česká rada dětí a mládeže. V rámci tohoto projektu jsme navštívili neveklovský domov pro seniory.

Zvrat v anketě o prodeji bytů v Benešově nic neznamená

Benešov – Co je za velkým vzestupem počtu kladných odpovědí na radniční anketní otázku související s privatizací bytového fondu v Benešově? Tahle otázka nejspíš zůstane bez odpovědi. Jisté je, že v neděli ukončené sčítání přineslo celkem 960 kladných odpovědí, zatímco záporných bylo jen 613.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení