VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři obce na Benešovsku se pyšní novými znaky

Benešovsko - Svůj vlastní obecní znak neměli. Proto se rozhodli oslovit známého heraldika Jana Tejkala.

22.6.2017
SDÍLEJ:

Obec Kozmice patří mezi ty, které mají od letošního roku nový znak.Foto: Obec Kozmice

V letošním roce vytvořil Jan Tejkal nové znaky pro tři obce v benešovském okrese. Pochlubit se tak svým symbolem mohou Řimovice, Kozmice i Popovice. Aby ale heraldik vytvořil co nejadekvátnější znak pro danou obec, musí začít nejdříve s vyhledáváním a shromážděním dostupných historických podkladů. Poté může teprve vypracovat návrh znaku, ale i praporu.

Právě prapor Jan Tejkal letos také tvořil. Městys Vrchotovy Janovice svůj znak má, ale právě prapor jim chyběl. „Znak na praporu je schválený, nyní ho musíme nechat vyhotovit,“ prozradila starostka městyse Marcela Čedíková s tím, že používán bude při zvláštních příležitostech.

Obec Řimovice

Obec Řimovice.

Znak Římovic připomíná dvě sakrální stavby se zvoničkami na řimovické návsi, kapli Povýšení svatého Kříže z roku 1872 a kapličku svatého Jana Nepomuckého z roku 1732. Modrá barva znakového štítu pak odkazuje na známý řimovický návesní rybník a jeho polohu mezi oběma kaplemi.

Obec Kozmice

Obec Kozmice.

Polcení štítu na dvě poloviny vyjadřuje historickou příslušnost dnešního území obce ke dvěma panstvím a dvěma krajům. Dvojice překřížených cepů připomíná přípravu selské rebelie na panství Konopiště v roce 1775 v kozmické panské hospodě. Osmihrotá hvězda odkazuje na historickou vazbu obce k panství Konopiště.

Obec Popovice

Obec Popovice.

Znak Popovic odkazuje na historii popovické tvrze a to díky erbu orlice Ondřeje z Popovic, který je uváděný jako „pán hradu“ v Popovicích. Na tvrz a především na místní kostel odkazuje také motiv kříže a hvězdy řádu křížovníků s červenou hvězdou. Kostel symbolizuje také svatojakubské mušle. Naopak hvězda vystihuje počet místních částí obce.

Autor: Lucie Sedláková

22.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Jak reklamovat koupený dům či byt

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi (pátí v tabulce) si nezahráli ve Fortuna národní lize na Jánošíky a chudým nerozdávali, a tak poslední Varnsdorf odjel na sever Čech s prázdnou a ještě zatěžkám v autobuse čtyřmi góly.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení