VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třebešický zámek rozkvétá, obnova pokračuje

Třebešice /FOTOGALERIE/ - Cenná památka se zajímavou historií v obci Třebešice u Divišova byla ještě před pár lety trnem v oku místním i turistům. Zámek byl těsně před zánikem. To se ale naštěstí nestalo a dnes už se může pokládat ze velkou ozdobu. „Třebešický zámek je skutečně historickým skvostem obce. Jsme nesmírně rádi, že památku noví majitelé zachraňují a starají se o ni,” řekla starostka Třebešic Hana Moravcová.  

11.8.2017
SDÍLEJ:

Zámek v Třebešicích u Divišova se stále proměňuje. Nedávný havarijní stav celého areálu není již v tuto chvíli vůbec znát.Foto: Zámek Třebešice

Ještě před rokem 2009 byl třebešický zámek v havarijním stavu a dokonce i na seznamu bezprostředně ohrožených památek Národního památkového ústavu. Aktuálně již v Památkovém katalogu je stav budovy uváděn jako dobrý. Za očividnou změnu mohou noví majitelé. Celý areál koupila rodina Valdových z Prahy, která se o zámek i jeho přilehlé budovy stará a opečovává je, jak jen je v jejích silách.

„Původně jsme jen chtěli vystavět v Praze půdní vestavbu, tak manžel hledal nějakou realitu. Nakonec ale objevil zámek v Třebešicích. Jeli jsme se na něj podívat a už jsme v Třebešicích zůstali,” přiblížila Eliška Valdeková, spolumajitelka zámku.

Zámek i přilehlé budovy jsou historicky významné, což potvrzuje i Národní památkový úřad. Možná právě kvůli stáří budov či bývalým majitelům se ale na třebešickém zámku za celá dlouhá léta nic neudálo. Opravy i rekonstrukce museli zahájit právě až manželé Valdekovi.

Památka byla podle nich doopravdy jen těsně před zánikem. „Byly porušené stěny i střechy, budovy neměly okna ani dveře. Museli jsme začít se vším od začátku,” zavzpomínala na krušné začátky Eliška Valdeková.

Aktuálně tak mají všechny budovy v areálu, tedy zámek, konírna, špýchar i další budovy, nové střešní krytiny. Pracovalo se také na obnově krovů, na některých jsou viditelné historické fragmenty. Na zámku jsou také významné renesanční hřebínkové klenby z části zachované. Okna a dveře jsou již na svých místech.

CHYBÍ FASÁDA ŠPÝCHARU

Naposledy se na zámku rekonstruovala jeho barokní fasáda. V loňském a letošním roce se majitelé věnovali zdím na budově zámku a konírny. Fasáda byla navržena podle zachovalých fragmentů. Aktuálně již chybí dodělat fasádu na špýcharu.

Práce na budovách byly a jsou náročné i v souvislosti s tím, že zámek je jako kulturní památka chráněný památkovou péči. Majitelé tak po celou dobu spolupracují jak s Národním památkovým ústavem, tak i s odborem památkové péče z Benešova. Na některé projekty získali také finance z různých evropských i tuzemských fondů. Kolik oprava zámku za ty roky již stačila spolknout, Valdekovi raději nepočítají „Museli bychom do toho zahrnout i naši práci a čas, který jsme tomu věnovali,” podotkla k otázce hodnoty rekonstruke Eliška Valdeková.

ZÁMEK SE DNES OTEVŘE

I tak jsou ale peníze pro obnovu důležité. Zájemci, kteří chtějí přispět na další opravy a budoucí funkčnost zámku, mohou dorazit již zítra na kulturní akci, kterou majitelé pořádají. Od 18 hodin začne literární pořad v prostorách historické konírny. Tím se návštěvníkům i ojediněle otevře zámek. „Nyní ještě nemůžeme zcela zpřístupnit zámek, budovy ani park veřejnosti. Zájemci se do areálu mohou přijít podívat pouze v rámci akcí, které pořádáme,” potvrdila Eliška Valdeková.

Zítřejší akce přijde návštěvníky na 40 korun a finance budou následně použity na obnovu zámku. Během literárního pořadu nazvaného Máš hezkou košili si zájemci vyslechnou povídky napsané Pavlem Hozou, který se narodil na Vlašimsku. Ty přečte František Kreuzmann. Pavel Hoza poté promluví o vztahu mezi literárním obrazem a skutečností, zatímco jeho student z benešovského gymnázia, Jan Chudan, vše doprovodí na kytaru. 

Historie zámku v Třebešicích.

Autor: Lucie Sedláková

11.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bojovníci přesvědčivě odehráli historické bitvy, ale také na bitevním poli improvizovali.
140

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Elektronická hudba přilákala do Benešova mnoho fanoušků z České republiky i zahraničí.
93

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

OBRAZEM: Parní lokomotiva Ušatá projela Posázavím

Posázaví - Výletníci a především milovníci lokomotiv mohli být v sobotu nadšeni. Přes Benešovsko, a hlavně Posázavím, projela parní lokomotiva přezdívaná Ušatá. Cestující ale nemuseli ujet celou trasu z hlavního města až do Kácova. Během cesty mohli využít zastávky u zajímavých turistických míst okresu a užít si tak výlet naplno.

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Nespeky dostaly rychle druhou facku

Nové Strašecí – Nováček krajského přeboru z Nespek má vrásky na čele, když se ani ve druhém zápase nedočkal bodů, naopak chytil potupnou čtyřku, tři góly inkasoval od 11. do 28. minuty.

V oslabení se Votice neubránily

Vestec – Na hřišti posíleného Vestce o hráče Všenor a trenéra Hrušku padly ve fotbalové I. A třídě Votice, když rozhodující trefu inkasovaly v 85. minutě od Michálka, když už hrály o deseti bez vyloučeného Kamarýta.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení