VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tloskov nabízí šest služeb

TLOSKOV - Kapacita diagnostického ústavu nestačí pokrýt poptávku po umístění

30.6.2007
SDÍLEJ:

Tloskovský ústav zná i herec Vlastimil Harapes.Foto: Petr Roubíček

Datum 30. června je poslední den, kdy na základě zákona o sociálních službách jsou všechna zařízení sociální péče povinna zaregistrovat se, ať již na krajských úřadech nebo přímo na ministerstvu práce a sociálních věcí, a to v případě, že je ministerstvo zřizovatelem zařízení. Součástí registrace je vypracování jednotlivých služeb, které ústavy poskytují.
„Přihlásili jsme šest služeb, které v podstatě už delší dobu provozujeme a experimentálně zkoušíme,“ uvedl ředitel diagnostického ústavu sociální péče Antonín Dušek. Mezi ně patří Domov pro osoby se zdravotním postižením, Chráněné bydlení, Odlehčovací služby, Sociální rehabilitace, ambulantní i pobytová, Raná péče a Denní stacionář.
„Velmi rozšířenou službou je Sociální rehabilitace, dříve rooming – in, což je pobyt klienta s rodiči. Služba funguje o víkendech a je určena rodičům, kteří pečují o dítě s postižením doma. U nás mají možnost zažít atmosféru ústavu, vyzkoušet si nějakou činnost v dílnách, poznat personál, aby věděli, jak je o klienty postaráno, případně zde najdou inspiraci,“ říká ředitel s tím, že na denní a víkendové pobyty dojíždí lidé z okruhu padesáti kilometrů a zájem neustále roste.
Mezi služby, které ústav otevřel teprve v letošním roce, patří Chráněné bydlení. „Charakteristické pro tuto službu je umístění klientů mimo objekt. U nás zatím provozujeme dva domky, kde je umístěno šest klientů. Ti přes den chodí do zaměstnání, většina z nich pracuje na farmě v Benicích, jeden je u zedníků v Neveklově. Toto bydlení je určeno pro klienty, kteří se o sebe umí postarat a potřebují pouze asistenční službu. Rádi bychom tuto aktivitu rozšířili. V rámci projektu Transformace, kde jsme zařazeni, bychom měli získat finance z evropských fondů, z kterých by se další byty zakoupily. To je ale běh na delší vzdálenost,“ míní Antonín Dušek.
DÚSP Tloskov provozuje také Odlehčovací služby, které umožňují klientům i rodičům dostat se do jiného prostředí. „Tyto služby nabízíme rodičům, kteří si potřebují odpočinout, jsou nemocní nebo si vyjedou do zahraničí či na rekreaci. Postižené děti k nám mohou dát na určitou dobu, většinou od jednoho do třech měsíců,“ vysvětluje ředitel.
Kapacita v ústavu Tloskov je 195 klientů. „Dosud je pravidlem, že poptávka o umístění přesahuje nabídku. V současnosti máme asi čtyřicet žádostí a někdy se čeká i několik let,“ říká Dušek. Podle něho má ústav solidní vybavení se širokou škálou činností, počínaje keramickou, truhlářskou, kovodílnou, svíčkařskou či sochařskou dílnou. K dispozici je zahradní areál se skleníky, možnost sportovního využití, práce se zvířaty či muzikoterapie. „Přes léto pořádáme tábory pro osoby s postižením i jejich rodiče,“ dodal ředitel s tím, že všechny služby jsou personálně i materiálně zajištěné.

30.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Během akce si mohli zájemci prohlédnout i indiánský tábor.
63

Ani na Indiány se při memoriálu generála Custera nezapomnělo

Ilustrační foto.

Pouťové zábavy začínají, řidiče čekají komplikace

Sázavský klášter hostí první Baby Fest

Sázava – Především dětem do šesti let je určen nový festival Baby Fest, jehož první ročník se uskuteční v neděli od 10 do 17 hodin.

Benešov vydoloval z Písku dva body

Písek – Stejně jako v loňské sezoně vybojovali hráči Benešova na hřišti Písku v České fotbalové lize dva body, když neudrželi v prvním poločase dvoubrankový náskok, ale v penaltovém rozstřelu měli lepší nervy.

Bouřky zasáhly okres. Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům

Benešovsko - Silné bouřky ohrozily Benešovsko během páteční noci a sobotního rána. Ve Středočeském kraji patřil benešovský okres k těm okresům, kde byly bouřky nejsilnější. I tak ale hasiči vyjížděli jen ke dvěma případům. Jednalo se o spadlé stromy na vozovce.

AKTUALIZOVÁNO

Autobus, nákladní a osobní auto se srazily na dálnici D1

Benešovsko - Situace kolem hromadné nehody na dálnici D1 na 49. kilometru ve směru na Brno byla vyřešena rychleji, než všichni předpokládali. Tak se vyjádřil tiskový mluvčí hasičů ze Středočeského kraje, Jaroslav Gabriel. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení