VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tisem: Od ČEZ to byla prasečina

Tisem /FOTO/ - Dělají si, co chtějí, ani jim nestojí za to, s někým komunikovat. Takový názor si udělali obyvatelé Tismio pracovnících energetického gigantu ČEZ.

9.4.2010 2
SDÍLEJ:

Stopy práce energetiků.Foto: OÚ Tisem.

„Třicet let, co v Tismi žiji, byly jedinou ozdobou návsi krásné borovice. Až do středy 24. března 2010,“ vzpomíná na jednu ze smutných epizod života obce její starosta Miroslav Hruška.

Ten den do obce bez jakéhokoli upozornění přijela dvě auta označená znakem ČEZ a jeho pracovníci jednu z borovic ořezali. „Marně hledám jemnější výraz pro jejich práci, než prasečina. Možná by se dalo použít i slovo vandalismus,“ říká rozčileně Hruška.

Energetici borovici ořezali bez jakýchkoliv zásad údržby stromů. Odřezali větve uprostřed kmene a navíc pouze z jedné strany. Na odstranění dalších se už ani neobtěžovali nastartovat motorovou pilu a větve jednoduše ulámali 20 až 30 centimetrů od kmene. Svou práci dovršili tím, že větve nechali válet uprostřed návsi.

„Bohužel se takové a někdy ještě horší praktiky objevují pravidelně. ČEZ má právo upravovat stromy rostoucí v ochranném pásmu vedení, ovšem v některých případech by bylo vhodnější strom raději pokácet a vysadit nový v patřičné vzdálenost od vedení,“ míní Marek Lempochner, vedoucí střediska péče o zeleň Podblanického ekocentra Českého svazu ochránců přírody Vlašim.

Stejně to cítí i starosta Tismi. I on ví, že v blízkosti stromu stojí sloup elektrického vedení. „Jenže tam nejsou dráty, nýbrž izolované vodiče. Nemohlo proto dojít k propojení mokrými větvemi a ke zkratu,“ je přesvědčen Miroslav Hruška.

Borovice u sloupu stojí v Tismi už několik let. Až dosud to ČEZ nevadilo. „Mohli jsme to vyřešit přeložením sloupu s vedením dále od stromů a nikoli nenávratným zohyzděním stromu, návsi a tím i středu obce,“ dodal Miroslav Hruška.

„Borovice je prakticky zničená, dokáže sice přežít, ale žádnou krásu nepřinese a do budoucna s ní budou už jen problémy,“ je přesvědčený Marek Lempochner, vedoucí střediska péče o zeleň Podblanického ekocentra ČSOP Vlašim.

Starostu Tismi Miroslava Hrušku situace mrzí zejména proto, jakým způsobem k ní došlo.

„V minulosti nás ČEZ vyzýval, abychom větve ořezali, jinak to udělá sám. Tentokrát oznámení na úřad nedošlo a celá akce se konala bez vědomí obecního úřadu. Kromě tohoto případu došlo i k dalším, kdy zaměstnanci ČEZ vstoupili bez ohlášení na soukromé pozemky, kde upravili stromy stejným způsobem a větve nechali válet tam, kam padly,“ tvrdí starosta.

„Upozornění na to, co se bude dít v obci a v katastru obce považuji nejen za slušnost, ale i za povinnost,“ dodal Hruška.

Zásah energetiků považuje Miroslav Hruška za nenávratné poškození životního prostředí obce, do kterého patří i veřejná zeleň. Na její údržbu Tisem vynakládá nemalé finanční prostředky.

Techniku a provedení řezu hodnotí také Marek Lempochner – jako brutální. „Pilař, který tuto práci prováděl nemá ani náznak vědomostí o arboristice. Myslím si, že by firma, jako ČEZ, mohla své zaměstnance lépe proškolovat, aby se podobné akce neopakovaly,“ doplnil.

Podle mluvčího Skupiny ČEZ a manažera komunikace pro střední Čechy Martina Pavlíčka je i z fotografií jasně vidět, že větve zásadním způsobem zasahovaly do elektrického vedení.

„V ČEZ musíme v rámci dobré služby taková místa ošetřovat. Momentálně ale nedokáži říci, jaká společnost to pro nás zajišťovala a jestli dodržela všechny náležitosti komunikace s obecním úřadem,“ řek mluvčí.

Autor: Zdeněk Kellner

9.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Střelec první branky Benešova Pavel Čapek o poločasové přestávce.

Benešov vydoloval z Písku dva body

Ilustrační foto.

Bouřky zasáhly okres. Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům

AKTUALIZOVÁNO

Autobus, nákladní a osobní auto se srazily na dálnici D1

Benešovsko - Situace kolem hromadné nehody na dálnici D1 na 49. kilometru ve směru na Brno byla vyřešena rychleji, než všichni předpokládali. Tak se vyjádřil tiskový mluvčí hasičů ze Středočeského kraje, Jaroslav Gabriel. 

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát narozených ve 33. týdnu v roce 2017.

Exploration začíná! Za elektronickou hudbou se sjíždějí první fanoušci

Benešov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Celý víkend bude znít elektronická hudba nejen Táborskými kasárnami v Benešově, ale dozajista i celým městem a okolím. Obdobnou akci na stejném místě bude Benešov hostit pravděpodobně naposledy. Možná i proto pořadatelé očekávají více než 2 500 fanoušků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení