VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba dopravního terminálu letos už nezačne

Benešov /VIZUALIZACE/ - Co nejdříve chce město spustit dlouho připravovanou a od roku 2013 avizovanou výstavbu dopravního terminálu.

12.9.2017
SDÍLEJ:

Nová podoba nádraží v Benešově.Foto: Ing. arch. Oliver Kálnássy

Ten má vytvořit pro uživatele, tedy cestující, sourodý celek z dosud dvou částí nádraží rozdělených rušnou Nádražní ulicí. Tím cestující bez potíží projdou od autobusového spoje na ten vlakový a naopak a bez potíží vyjdou z prostoru nádraží také k centru města. „Už aby to bylo, vždyť jen přecházení Nádražní ulice je někdy doslova o život,“ míní studentka Veronika, která využívá, při každodenní cestě z domova na vesnici nedaleko Benešova, do školy, jak autobus, tak vlak.

K výstavbě se město však přiblíží rázněji teprve s podporou dotací.  „Zatím je ale nemáme potvrzené,“ přiznal místostarosta Benešova Jiří Švadlena.

Přitom město o finanční podporu požádalo už uprostřed léta. Jenže z Integrovaného regionálního operačního programu ITI zatím žádné peníze žadatelům nepřišly. A hned tak to nejspíš nebude. Předpoklady radnice proto hovoří až o závěru letoška. „Myslím, že letos samotnou stavbu kvůli tomu ani nezahájíme,“ potvrdil Jiří Švadlena, i když připustil, že problémy se začátkem stavby nesouvisejí jen ryze s dotacemi a čekáním na ně. „Chceme ještě letos spustit také revitalizaci Tyršovy ulice. Proto si myslím, že by nebylo úplně dobré rozkopat najednou celé město,“ vysvětlil.

Náklady na stavbu dopravního terminálu měly dosáhnout až k obrovské částce 170 milionů korun. „Uznatelné náklady tohoto projektu činily přes 111 milionů korun a ty měly být proplaceny z dotace,“ uvedla Pavla Dvořáková z benešovského oddělení investic odboru rozvoje města a správy majetku.

Velkorysý projekt počítal totiž s vybudováním parkovacího domu. Ten by měl stát mezi kolejištěm a Nádražní ulicí. Jenže postupně se částky snižovaly a škrtaly se kvůli tomu i části celého projektu. A první z odepsaných částí byl právě parkovací dům. Na samotný terminál a také jeho důležitou součást, podchod mezi vlakovým a autobusovým nádražím, zbyla proto částka nižší - 100 milionů korun. Z původní sumy měl Benešov hradit ze svého přes 50 milionů korun. Teď to bude „jen“ o něco více než 30 milionů korun.

Starosta města Petr Hostek přes problémy, které stavbu zatím provázejí věří, že letos se přece jen ještě něco stihne. „Zahájíme přípravné práce,“ potvrdil s tím, že věří tomu, že má Benešov velmi reálnou šanci dotaci získat v plné výši.

Z toho pak vyplývá, že skutečné zahájení prací by mělo následovat napřesrok. I proto, jak potvrdil Jiří Švadlena, že má město už vypořádané záležitosti s vlastníky pozemků, jichž se stavba bude bezprostředně dotýkat. Také proto na radnici její lídři doufají, že stavba by cestujícím mohla začít sloužit už na podzim 2018 a to přes to, že stavba nabrala už roční zpoždění.

Samotný parkovací dům, stavba důležitá pro cestující – motoristy, by se stane nakonec samostatnou, i když druhořadou akcí. Tou zcela nejdůležitější je totiž samotný terminál. Platí to, i když České dráhy jsou stále vstřícnější k budování záchytných parkovišť u nádraží.

O moderních dopravních terminálech uvažují reálně také v Sázavě a Týnci nad Sázavou.

Autor: Zdeněk Kellner

12.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příbramsko – Solenice a Kamýk byly před 15 roky nejpostiženější obcí regionu při katastrofální povodni 2002. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitá i Kamýk nad Vltavou.

Povodí Vltavy usnadní konec sezony. Nabízí lovení lodí z Orlíku

Slavnostního otevření pečovatelského domu ve Zvěstově se zúčastnili nejen místní, ale také hejtmanka Kraje.
38

Ve Zvěstově otevřeli pečovatelský dům

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

Střední Čechy – Přes jeden a čtvrt milionu obyvatel má Středočeský kraj nyní – a během příštího desetiletí by se jejich počet mohl vyšplhat k půl druhému milionu. Mnozí z těch nových ovšem nebudou mluvit ryze „středočesky“; nářečí si přivezou se svých domovů z celé republiky. A pro leckteré bude čeština dokonce cizím jazykem.

Ringhofferovské oslavy přiblíží minulost Tatry. V pivovaru

Střední Čechy – Stařičké i novější vozy značky Tatra budou o víkendu k vidění v obcích Velké Popovice a Kamenice na Praze-východ.

Kardinál Dominik Duka popřál Farní charitě k výročí

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Farní charita ve Vlašimi slaví 25 let. Na oslavy dorazil i kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský.

Dva hráči se stanou na šest zápasů diváky

Benešovsko - Okresní disciplinární komise Benešov měla opět při svém zasedání dost práce. Nejdelší trest dostali Arnošt Korecký z Chotýšan a Martin Poustecký z Miličína, jenž budou v rolích diváků šest zápasů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení