Nad státními maturitami stále visí otazník. Letošní třeťáci měli příští rok jako první maturovat podle státních maturit. Jenže vše je ale v rozpracované fázi a oni sami nevědí, jak vlastně jejich maturitní zkouška bude vypadat. Vyhláška, podle které by se školy měly řídit, totiž stále chybí a příprava maturity má zpoždění.


Co na státní maturity říkají ředitelé škol?
„Státní maturity neřeší problém kvality ve školství. Ovlivní pouze to, že nejspíš bude víc studentů, kteří nebudou úspěšně absolvovat. Pokud by stát skutečně chtěl zajistit kvalitu školství na středních školách, tak by měly být státem povinně stanovené přijímací zkoušky,“ uvedl Vladislav Novotný, ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Vlašim. Zároveň dodává, že není zastáncem státních maturit, protože podle něj nejsou dobře postavené.
Opačného názoru je ředitelka Střední zdravotnické školy v Benešově Jana Vaněčková.
„Já bych pro státní maturity byla. Pro studenty by to bylo určitě motivační. Bylo by to jakési poměření sil mezi studenty,“ uvedla. Zároveň si ale myslí, že momentálně je kolem státních maturit velký zmatek. „Deset let se o tom hovoří, ale pořád se to nemůže dobrat nějakého konce,“ dodala Jana Vaněčková.
Povinná část státní maturity obsahuje kromě češtiny buď matematiku, nebo cizí jazyk. Ve volitelné části si studenti budou moci vybrat až tři další předměty.
Od školního roku 2011/2012 by pak středoškoláci měli povinně maturovat z češtiny a cizího jazyka. Další povinný předmět si zvolí mezi matematikou, společenskovědním základem a informatikou.