VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Státní maturitu si vystřihl také pyšelský freestalista Pilník

Benešov – Dva dny státních písemných maturit mají za sebou studenti gymnázií a středních škol i na Benešovsku.

1.6.2011
SDÍLEJ:

Státní písemné maturity z anglického jazyka na ISŠT Benešov si vystřihl i pyšelský freestalista Petr Pilník Pilát.Foto: Martina Křečková

Někteří tvrdí, že zkoušky jsou podle jarních generálek obtížnější, druzí tuto teorii vyvracejí.

„U nás se budou dělat písemné maturity až do úterý sedmého června,“ uvedl Zdeněk Zahradníček, ředitel Gymnázia Benešov s tím, že všichni žáci budou skládat povinné zkoušky z českého jazyka, která má dvě části. Didaktický test a slohovou práci. Druhý předmět je už volitelný. Cizí jazyk nebo matematika.

„Matematika je pouze didaktický test a u cizího jazyka je to obdobné jako u češtiny. V didaktickém testu je oproti českému jazyku navíc poslechový subtest,“ vysvětlil Zahradníček a dodal, že studenti mohou volit skládání maturity ze dvou úrovní obtížnosti. Základní a vyšší.

„V českém jazyce drtivá většina volí tu základní úroveň, v matematice je to tak půl na půl a v cizím jazyce jsou to dvě třetiny té základní a jedna vyšší,“ sdělil ředitel gymnázia a přiznává, že zvolená obtížnost nemá žádný vliv na pozdější případné přijetí na vysokou školu. Na benešovském gymnáziu se ke zkouškám z dospělosti dostaví celkem osmdesát devět žáků. Tedy všichni ze tří čtvrtých ročníků. Jestli i uspějí si nedovolil Zdeněk Zahradníček předvídat, i když podle jeho slov jarní generálkou prošli do jednoho.

Druhou oslovenou školou byla Integrovaná střední škola technická Benešov.

„U nás máme tři maturitní ročníky, ale zdaleka ne všichni čtvrťáci byli k maturitě připuštěni,“ přiznala Jana Fialová, zástupkyně ředitele pro teoretické vyučování.

„Mělo maturovat sedmadvacet žáků z čtyřletého studijního oboru, ale k maturitě se dostalo jen jednadvacet. Z nástavby, kde jich bylo čtrnáct, skládá zkoušky osm studentů a nejhorší je to v provozní elektrotechnice. Tam jsme z jednadvaceti chlapců připustili k maturitě pouze jedenáct,“ vyčíslila nevalné počty Fialová s tím, že ne všichni, kteří usedli k maturitním písemkám, je složí.

Největší problém v tak nízkém počtu maturantů vidí zástupkyně ředitele v přístupu studentů ke studiu.

„Nechodí do školy, takže mají spoustu zameškaných hodin, které nelze tolerovat. Neučí se a celkově mají narušenou morálku,“ povzdechla si pedagožka, která má i přes to pro mladé studenty evidentně pochopení.

„Je mi jasné, že naše kluky víc baví třeba sport a pokud vidím zájem, snažím se žákům pomoci a k maturitě je dovést. Ale jen málokdo o to stojí,“ řekla Fialová.

Jeden takový mezi nimi přeci ale jen je. V těchto dnech skládá svou zkoušku z dospělosti i freestylista Petr Pilník Pilát, který se stal ve čtrnácti letech nejmladším jezdcem, který dokázal skočit backflip.

„Na tomhle klukovi je vidět, že se snaží nejen ve sportu, ale i v normálním životě,“ dodala s jistým zadostiučiněním Jana Fialová.

ANKETA: Co si myslíte o státních maturitách?
Vladimír Mařinec,
Sázava
Osobně se mi příliš nelíbí. Slyšel jsem, že je letos povinná angličtina a matematika a ty mi právě příliš nejdou. Dřív si mohl student vybrat z kterých předmětů chce maturovat, ale takhle.
Lukáš Korbel,
Neveklov
Mně je to jedno. Já maturovat nebudu, protože na to nemám mozek. Budu mít výuční list a to mi stačí. Ale myslím si, že státní maturity nejsou dobrý nápad. Sestra letos maturuje a není to nic moc.
Michal Karda,
Votice
Podle mého názoru je to hodně špatný nápad. Raději k nim kvůli tomu ani nepůjdu a jenom se vyučím. Kdyby se dělala maturita jako v předešlých letech, tak bych si jí udělal. Takhle ale ne.
Václav Trmal,
Zderadice
Já bych chtěl příští rok maturovat a tak mi přijde nespravedlivé chtít po studentech odborných učilišť s maturitou, aby dělali stejné závěrečné zkoušky jako studenti gymnázia. Je to nedomyšlené.
Jaroslav Čadek,
Rataje nad Sázavou
Je to náročné nejen pro studenty, ale i po technické stránce. Kdyby to nebyly státní maturity, ale takové, co si připravují školy sami, tak bych do toho určitě šel. Tenhle styl mě úplně odradil.

Autor: Martina Křečková

1.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Neproměněné šance připravily Vlašim o výhru

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení