I když je jméno vítěze nejprestižnější kategorie jednotlivců dospělých jiné než loni, jeho sportovní disciplína je stejná. Nejúspěšnějším sportovcem je Libor Podmol řečený Mouka ze Znosimi u Vlašimi, český reprezentant ve freestyle motocrossu.

Mouka sice skončil v mistrovství světa až osmý, ale to především vinou zranění, kvůli kterým se nemohl zúčastnit více podniků. V těch, kde nechyběl, obsadil v Kolíně nad Rýnem první místo, druhé pak ve Stockholmu, Krakově a vyhrál například i X-Games v americkém Austinu.

V celé šestileté historii ankety je pak velice zajímavé, že porota, tentokrát složená z místostarostů Benešova Nataši Brukové a Jiřího Švadleny, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu Ivany Kárové, kantora a trenéra Jindřicha Slunečka a redaktorů Benešovského deníku Zdeňka Kellnera, Pavla Šimáčka a Petra Roubíčka, znovu poslala na vrchol motocrossaře.

Pouze anketu za rok 2012 vyhrál nohejbalista Šacungu Benešov Ladislav Štěpař. Dva triumfy má na kontě Petr Pilát a už tři Libor Podmol.

Na další místa za Podmola, který se galavečera kvůli trénování ve Španělsku nezúčastnil, komise poslala Matyáše Pokorného, člena Benešovského běžeckého klubu a také vytrvalce vlašimského Spartaku. Ten vyhrál Konopišťskou desítku a také významný český vytrvalecký závod Běchovice. V půlmaratonu Zimní běh na Blaník skončil druhý.

Třetí Petr Pilník Pilát, freestyle motocross bral loni při závodech MS celkově čtvrté místo, když získal bronz v Kolíně nad Rýnem, Rize i Gdaňsku.

Čtvrtá běžkyně Atletiky Benešov, Lenka Křížová, vyhrála Novoroční Konopiště v kategorii žen nad 35 let a celkově tam byla druhá.

Mažoretka Kateřina Škrabánková z benešovského klubu Wild Cats, celkově v anketě pátá, si své umístění zasloužila za vítězství na národní twirlingové soutěži, největší v ČR.

V kategorii kolektiv – dospělí se porotcům zamlouvaly nejvíce výkony druholigových fotbalistů 1. FC Sellier&Bellot Vlašim, kteří loni skončili osmí a do jarní části vstupují na pátém místě.

Druhé místo získali střelci z historických zbraní SSK Krhanice, kteří se stali mistry světa v předovkách.

Třetí příčku berou tentokrát muži Lukostřeleckého klubu Votice za titul na MČR v družstvech v terčové lukostřelbě reflexním lukem.

Hned za nimi se umístili muži nohejbalového Šacungu Benešov, kteří loni dosáhli řady úspěchů a například vyhráli i silně obsazený pražský mezinárodní turnaj Poslední smeč.

Pole oceněných uzavírají košíkáři, muži BC Benešov, druhý tým loňské II. ligy a nyní mužstvo na čtvrtém místě tabulky.

V kategorii kolektiv mládeže vyhráli mladší žáci Lukostřeleckého klubu Votice. Loni zvítězili na MČR v terénní lukostřelbě i na MČR v halové lukostřelbě.

Starší žákyně, stolní tenis, SKST Vlašim jsou tentokrát druhé za stejné umístění na MČR družstev v Ostravě.

Starší žákyně, judo, SKP Benešov za 4. místo na MČR berou v naší anketě bronzový stupínek.

Čtvrté se umístily atletické juniorky Spartaku Vlašim za šesté místo v v loňském šampionátu ČR, což je historický úspěch klubu po 45 letech.

Páti jsou za rok 2016 starší žáci U15/ mladší dorost U16, fotbal, SK Benešov. Ti v loňské sezoně skončili v lize starších žáků U15 na 4. místě, skupiny C. V letošní sezoně mladšího dorostu U16 jsou na 4. místě skupiny B, tři body od prvního místa.

Nejlepší v kategorii jednotlivci mládež
1. Nikola Dýcková, hokej, HC Rytíři Vlašim (15 let) – zlato a 2 x stříbro na Zimní olympiádě dětí a mládeže ČR v rychlobruslení, účast na všech reprezentačních akcích žen v hokeji U15, nastupuje i za reprezentaci ČR žen v hokeji U18 (před vyhlášením byla na MS 18 v Přerově).

2. místo na Geneve Futur Hockey Challenge 2016 (neoficiální mistrovství Evropy) – ženy U15, 2. místo na Zimní olympiádě mládeže v norském Lillehammeru – ženy ČR U16, v lednu 2016 nastoupila poprvé za ženy České republiky v přátelském utkání v Brně Zalužánkách na otevřeném hřišti proti Slovensku, kde dala i první gól v A týmu.

2. Daniela Radová, oddíl cyklistiky při spolku BENEŠOV ŽIJE SPORTEM (11 let) – 1. místo – Mistrovství ČR v triatlonu v kategorii do 11 let – Lipno, 1. místo v Českém poháru silniční cyklistice – do 12 let v Milevsku, celková vítězka pořadí republikového seriálu závodů horských kol Kolo pro život do 11 let (16 závodů, v nichž sedmkrát vyhrála), 1. místo v závodě horských kol Pražský pohár MTB do 12 let – Praha Kbely, 1. místo v běhu na 1 míli – Praha Stromovka, Lívancový pohár dívky do 12 let, 1.místo v běhu Zámeckým parkem ve Vlašimi – dívky do 11 let, 1.místo v běhu na 5 km v Jankově – dívky do 15 let, 1. místo v seriálu 3 cyklistických závodů „ Hledá se mistr světa"- Táborské okruhy 2016 v kategorii do 13 let – Tábor.

3. Alžběta Dědová, sportovní střelba, SSK Benešov (ročník 2002) – 1. místo – Mistrovství ČR (dorost) – Vzduchová pistole 40 ran, 3. místo – Mistrovství ČR (dorost) – Sportovní pistole 30+30 ran, 1. místo – Mistrovství Středočeského kraje (dorost) – Sportovní pistole 30+30 ran, 4. místo – Mistrovství Středočeského kraje (dorost) – Vzduchová pistole 40 ran, 11. místo – Finále Českého poháru dospělých – vzduchová pistole 40 ran.

4. Barbora Kramperová, lukostřelba, LK Votice – členka reprezentačního juniorského družstva České republiky v kategorii kadetky – reflexní (olympijský) luk. V uplynulé sezóně dosáhla na úspěchy ve všech disciplínách sportovní lukostřelby, tedy terčové, halové i terénní. Velkým úspěchem bylo získání dorosteneckého (Havířov) i ženského titulu halové Mistryně ČR (Prostějov), což se dosud v historii české lukostřelby nepodařilo.

5. Nela Pýchová, šachy, Spartak Vlašim (17 let) – 1. místo na MČR dorostenek (do 18 let), 1. místo na MČR juniorek (do 20 let) v Kovářské – postup na MS v Uruguayi 2017, 1. místo na MČR v bleskovce juniorek, 7. místo na MČR žen v bleskovce.