VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Součástí Čisté řeky Sázavy byl úklid Štěpánovského a Benešovského potoka

Benešov – V rámci projektu Čistá řeka Sázava, který společnost Posázaví spustila v tomto roce už podeváté, se v letošním roce poprvé uklidil také Štěpánovský a Benešovský potok.

17.4.2014
SDÍLEJ:

Jedním z "úlovků" Petra Hostka bylo staré jízdní kolo.Foto: Petr Ballek

 Uklízení těchto menších toků, konkrétně Benešovského potoka se zúčastnilo zhruba čtyřicet dobrovolníků rozdělených do dvou skupin.

Zatímco první parta uklízela potok a jeho okolí od uvedeného mostku až do Bedrče, druzí dobrovolníci pomohli potoku od zmiňovaného mostku směrem proti proudu k lávce přes potok u zimního stadionu.
Jedním u účastníků čištění Benešovského potoka byl i ředitel benešovské nemocnice Petr Hostek, který Benešovskému deníku poskytl krátký rozhovor.

Jak vás napadlo jít čistit v rámci akce Čistá řeka Sázava, Benešovský potok?
Tak samozřejmě v rámci projektu čistá řeka Sázava se vždy chodilo na řeku. I my jsme několik ročníků čistili Sázavu.
Ale letos se akce rozrostla i na některé její přítoky a tak jsme si řekli, pojďme vyčistit Benešovský potok, zvaný smradlák. Tento potok je historicky mnoho desítek let zatížený odpadem všeho druhu a jistě by si zasloužil, aby v něm zase tekla čistá voda a žili v něm pstruzi.
Chvilku jsme o tom diskutovali, zda se držet tradice, ale nakonec jsme se rozhodli udělat něco dobrého pro své nejbližší okolí v katastru našeho města Benešova. Jelikož jsme věděli, že parta lidí kolem Honzy Kellnera bude čistit potok pod koupadly, rozhodli jsme se do toho pustit po potoce dolů směrem do Bedrče.
Nutno říci, že jsme si vůbec neuvědomovali, do jak těžkého úkolu jdeme. Nepořádek a znečištění potoka a okolí, pak překonal všechny naše hororové scénáře. Trochu mě překvapuje a mrzí, že si toho nepořádku již třeba dříve nevšimli kompetentní osoby na radnici Benešova.

Překvapil vás počet lidí, kteří ráno přišli na sraz?
Z nás, kteří jsme byli předem domluveni, se na startu drtivá většina sešla. Ačkoliv jsme distribuovali pozvánky na tuto akci a psalo se o tom v novinách, tak mnoho lidí z města bohužel nepřišlo. To mě trochu mrzí. A těm pár statečných co přišlo, moc děkujeme a doufáme, že nás třeba příští rok bude o něco více. Ovšem nakonec těch 32 lidí, kteří se naší akce průběžně účastnili, myslím je docela dobrý počet.
Takže nakonec jsem byl překvapen pozitivně. Třeba během akce najednou přišel pán, a asi dvě hodiny nám pomáhal, potom se omluvil, že už musí odjet, že má nějaký program. Říkal, že prostě musel přijet aspoň na ty dvě hodinky, protože si tady u potoka když byl malý hrál, a chtěl by, aby potok byl zase čistý.

Nasbírali jste na 3,5 kilometrovém úseku potoka a silnice směrem na Bedrč skoro 5 tun odpadu, co tomu říkáte?
Jak už jsem řekl, to množství odpadu a nepořádku nás šokovalo. Od mostku přes potok směrem na Vlašim jsme postupně čistili koryto potoka, jeho okolí a na silnici. Potom jsme pokračovali ke střelnici a ke mlýnu. To jsme byli na cestě už více jak tři hodiny, kontejner z velké části plný a odpadků a bordelu všude stále dost. Nakonec jsme do Bedrče dorazili po více jak pěti a půl hodinách, a samozřejmě už v našich silách a to ani technicky, nebylo možné vysbírat všechno, co tam nepatří. To je úkol možná i na příští roky.
Doufám, že to tam zase naši spoluobčané nenavezou zpátky. Toho co jsme tam našly je nepřeberná škála od lajnovačky na tenisové kurty až po pneumatiky všech rozměrů, části aut, sklo, rádio, jízdní kola, lyže se starým Marker vázáním včetně vosků, dětský kočárek, CD přehrávač, molitanová čarodějnice s koštětem, reklamní banery, injekční stříkačky, kuchyňské nádobí a podobně.

Jak vidíte budoucnost Benešovského potoka a čistoty vůbec ve městě? Co je potřeba změnit?
Já jsem založením optimista, tak bych tu budoucnost viděl optimisticky, ale pouze v tom případě, pokud se o Benešovský potok a jeho okolí začnou kompetentní místa na naší radnici starat. Samozřejmě se vždycky najdou nadšenci, kteří třeba zase příští rok tuto část Benešova uklidí, ale je potřeba vytvořit pořádnou koncepci a tu dodržovat a starat se o naše životní prostředí v Benešově. To se myslím zatím neděje a to jsme také i my poznali v terénu na vlastní oči.
A to nemluvím třeba o černých skládkách a pokaženém životním prostředí v katastru Benešova. Je nutno nastavit koncepci péče o životní prostředí v Benešově, tu řádně realizovat a hlídat, aby si někteří občané nedělali, co se jim zlíbí. A samozřejmě vzdělávat a informovat o této problematice, nejenom děti ve školách, ale i dospělé, formou různých akcí nebo v médiích.

Autor: Martina Křečková

17.4.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nůžky v podání Lukáše Zoubka (v červeném) přestřihly nohy Jiřího Novotného, rekordmana v počtu českých titulů se Spartou Praha.

V oslabení se Votice neubránily

Ilustrační foto

Divišov byl opět stoprocentní

Nespeky dostaly rychle druhou facku

Nové Strašecí – Nováček krajského přeboru z Nespek má vrásky na čele, když se ani ve druhém zápase nedočkal bodů, naopak chytil potupnou čtyřku, tři góly inkasoval od 11. do 28. minuty.

Zápas zlomil ve prospěch Poříčí Vosáhlo z penalty

Beroun – Po čtyřech dnech nastoupili fotbalisté Poříčí nad Sázavou ke druhému zápasu krajského přeboru a podruhé slavili výhru. Po Novém Strašecí zvítězili i v Berouně, když rozhodující gól vsítil Jakub Vosáhlo z penalty.  

OBRAZEM: Tři poštolky znovu vzlétly na vlašimském letišti

Vlašim - Nejen letadla startují na vlašimském letišti. Svoji druhou šanci zde také dostaly tři mladé poštolky obecné, které byly v péči vlašimské zvířecí záchranné stanice. Na cestu ke svobodě je přišli doprovodit i klienti Domova pro seniory z Vlašimi.

Ani na Indiány se při memoriálu generála Custera nezapomnělo

Všetice /FOTOGALERIE/ - Dvacátý šestý ročním memoriálu George Armstronga Custera těšil příznivce celé dva dny. V pátek sice pořadatelé akci zahájili, v sobotu ale program vypukl naplno. Na louce ve Všeticích rozprostřeli svůj tábor jak americké jednotky z občanské války, tak i Indiáni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení