To je čas, kdy se do práce chystají kantoři a nezastaví se ani další personál včetně školníků. Z práce do práce jde i školník Gymnázia Benešov Stanislav Benovič. Od počátku tohoto týdne ho nejspíš zastihnete ve škole, v pracovním plášti a s nářadím v ruce.

„Školník rozhodně nemá dva měsíce prázdnin, jak by si možná někteří mysleli. Já jsem měl tři týdny dovolené. Prázdniny jsou ale dobré na to, že je tu klid na všechny potřebné práce,“ řekl Stanislav Benovič při úpravě skříněk pro vyučující v biologickém kabinetu. Protože na gymnáziu začne od září učit pět nových kantorů, musí školník ještě přidělat novým pracovníkům klíče od budovy, sociálního zázemí a dalších provozních místností.

„Také budeme vyhazovat starý nábytek, který je třeba stěhovat a uskladnit, sekat trávu, která letos roste jako divá a čeká na mě i příprava šaten pro studenty a řada drobných prací jako vyčištění rohoží a prostoru pod nimi,“ uvedl školník na gymnáziu s tím, že musí být přítomen i větším investičním akcím, jakou bylo v poslední době například předělávání pisoárů na samo splachovací.

Školník pracuje po většinu času sám a musí si poradit se všemi problémy. „Mě práce o samotě nevadí, naopak, než bych někomu něco vysvětloval, raději si to udělám sám,“ vysvětlil školník a dodal, že pokud potřebuje pomoci s něčím těžším nebo rozměrnějším, je na benešovském Gymnáziu mezi kantory naštěstí pár mužů. Školník ale není jen údržbář nebo zámečník, musí zvládnout spoustu profesí a kvalifikací.. Stanislav Benovič je tak i topičem plynových kotelen, absolvoval svářečské zkoušky, zkoušky na tlakové nádoby, které se musí v pravidelných intervalech opakovat.

„Je to i spousta papírování, vedu požární knihu, provádím revize žebříků, bojlerů, hydrantů, hasičských přístrojů. Prevence je velmi důležitá a kdyby se něco stalo, byl by to velký průšvih,“ řekl Benovič, který kromě toho v zimě uklízí sníh a má na starosti také uklízečky. Začátek školního roku pro školníka podle něho znamená pravidelný rytmus a řád a návrat do původních kolejí.KAREL CHLUMEC