VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S výsledkem prvních státních maturit jsou školy spokojené

Benešovsko – Maturity, které organizoval po dlouhé době poprvé stát, dopadly prý dobře.

24.6.2011
SDÍLEJ:

První státní maturity skončily. Výsledky odpovídají očekávání pedagogů. Foto: Ilustrační foto: Martina Křečková

Alespoň tak to cítí šéfové některých škol na Benešovsku.

„My můžeme být velice spokojeni,“ tvrdí s hrdostí ředitel benešovského gymnázia Zdeněk Zahradníček. „Z osmdesáti devíti maturantů neuspěl pouze jeden a to ještě v takzvané profilové části, která je náročnější. Dělá si ji každá škola sama. Státní maturity složili úplně všichni,“ uvedl Zahradníček s tím, že z osmaosmdesáti studentů jich pětačtyřicet složilo zkoušky z dospělosti s vyznamenáním, a z toho dvacet mělo samé jedničky. Na celé škole byly pouze dvě dostatečné.

Podle Zahradníčka byla státní maturita v základní úrovni pro žáky gymnázia relativně snadná. Snad i proto prospělo s vyznamenáním o deset až patnáct studentů víc, než v předešlých letech.

„Státní maturita je příliš drahá záležitost na to, že její vypovídací hodnota není nikterak velká,“ míní Zahradníček a dodává. „Nové maturity nezpůsobily žádný posun v tom, že by k nim vysoké školy při přijímacích zkouškách příliš přihlížely. Navíc stály republiku mnoho peněz a pedagogy příliš energie a času,“ domnívá se.

Podobný názor mají i ostatní dotazovaní vedoucí pracovníci středních škol na Benešovsku.

I oni jsou s výsledky maturit svých žáků vcelku spokojeni. Zároveň poukazují na jejich neúměrnou finanční a časovou náročnost.

„Naše škola se v neúspěšnosti maturit neodklonila od pětadvacetiprocentního celostátního průměru,“ řekl Jiří Kotouč, ředitel Integrované střední školy technické Benešov. „Lépe dopadly studenti klasických učebních oborů, hůř ti v nástavbovém studiu,“ vysvětlil ředitel školy.

Velký problém byla na ISŠT matematika, která v drtivé většině zapříčinila neúspěšné složení maturitních zkoušek.

„Nutno podotknout, že do polovinu z oněch pětadvaceti procent tvoří studenti, kteří nebyli připuštěni k maturitám v řádném termínu,“ dodal Kotouč.
Poslední oslovenou školou byla Střední odborná škola a střední odborné učiliště Vlašim.

Tam maturovali studenti celkem ve třech vzdělávacích oborech. Nástavbové studium podnikání, kde byla úspěšnost padesát procent. Hotelnictví a turismus prošlo devětašedesát procent a poslední obor byl kuchař. V něm získalo maturitní vysvědčení osmdesát procent studujících.

„Nelíbí se mi, že se neustále srovnávají školy, ale vůbec se nehovoří o oborech vzdělání,“ uvedl Jiří Lejček, zástupce ředitele pro teoretické vyučování vlašimské školy.

Míní, že podle těchto výsledků maturitních zkoušek by se dalo uvažovat, že nejúspěšnější je soukromé gymnázium Václava Klause mladšího.

„To znamená, že by potom měla být teoreticky pouze gymnázia, možná obchodní akademie, ale na střední odborné školy už by nezbývali žáci. Stejně jako teď scházejí na obory s výučním listem,“ podotkl Lejček.

Autor: Martina Křečková

24.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Czech Floyd v Benešově.
25

OBRAZEM: Na benešovském náměstí diváky uchvátili Czech Floyd

Stovky diváků sledovaly tradiční středověkou bitvu ve Vodním hradě v Budyni nad Ohří.

KRÁTCE: Středověká bitva nadchne každého

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Železný dědek se jede na nové trati

Maršovice - Předposlední neděli v srpnu již tradičně startuje jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice nesoucí název Železný dědek. Z důvodu probíhající modernizace dálnice D1 jsou však na velké části tradiční trati se startem a cílem v Soběhrdech naplánovány objízdné trasy, a tudíž museli organizátoři pro letošní rok zvolit úplně novou trať na Neveklovsku. „Závodníci v neděli odstartují z Maršovic a dle příslušné kategorie absolvují stanovený počet okruhů o délce 15,6 kilometrů. Nová trať je technicky a fyzicky velmi náročná a všechny závodníky náležitě prověří,“ říká ředitel závodu Tomáš Povolný.   

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

KRÁTCE: Tradiční pouť zabaví na hodiny malé i velké

Benešov - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení