VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ryby se dusí, jíst už nemohou

Benešovsko – Nadprůměrné, dlouhotrvající letní teploty a žádný déšť.

20.7.2010
SDÍLEJ:

Ryby hynou nedostakem kyslíkuFoto: Zdeněk Plachý

MARTINA KŘEČKOVÁ
To přidělává vrásky na čele nejen zemědělcům, ale i rybářům. Nízká hladina a vysoká teplota vody v rybnících a problémy s jejím okysličováním. To všechno škodí rybám a naopak prospívá nežádoucímu rozvoji vodních řas a sinic.

Nesnáze, s kterými se musí potýkat nejen sportovní, ale i profesní rybáři.
Na malých potocích, kde sportovní rybáři působí, se ryby v důsledku nedostatku vody shlukují do malých tůněk, které na toku zůstávají. V nich je nedostatek kyslíku a lákají různé predátory. Ať už jsou to volavky, čápi, vydry nebo člověk. Toho rybáři mimochodem považují za největšího škůdce ve svých revírech.

Podobné trápení mají i profesní rybáři, hospodařící na velkých rybnících. Dlouhotrvající zima nedopřála šupináčům potřebné množství potravy a teď, když mají jídla dost, mají potíž s jeho příjmem.

„Ryby v těchto vedrech nejsou schopné potravu přijímat a to bude mít negativní dopad na přírůstky. Dusí se a pro ně je prvořadé zachovat základní životní funkce. Ve chvilce, kdy má plné střevo, spotřebovává řádově více kyslíku, neudýchala by to a uhynula by,“ vysvětlil Pavel Horáček jednatel Středočeského územního svazu rybářů.

Kvůli poměrně dlouhé zimě a vydatným srážkám se alespoň na té největší řece na Benešovsku, na Sázavě, problémy neprojevují. Ta je stálým zdrojem výživy a dostatečně okysličené vody.

„Na potocích a řekách neexistuje takřka žádná pomoc. Jedině, kde můžeme rybám pomoct, jsou rybníky někde uprostřed obce nebo tam, kde je možnost přivést elektrický proud. Tam se instalují provzdušňovače nebo vodní pumpy na čeření vody. Mimo dohled není možné tato zařízení instalovat, protože ihned skončí ve vlastnictví našich nenechavých spoluobčanů,“ dodal Horáček.

Situace na Benešovsku není podle slov jednatele svazu ještě tak kritická. S daleko většími potížemi si musí v těchto dnech poradit rybáři na Nymbursku nebo na Kladensku.

Autor: Martina Křečková

20.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Okresní přebor: Nespeky B - Jankov 2:1.
24

Béčko Nespek odhodilo nováčkovský ostych a je postrachem

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Pomáhají, protože chtějí

Neveklov - Studenti Obchodní akademie Neveklov sdružení ve společnosti DOORS se zapojili do projektu 72 hodin – tři dny dobrovolnických aktivit, který vyhlásila Česká rada dětí a mládeže. V rámci tohoto projektu jsme navštívili neveklovský domov pro seniory.

Zvrat v anketě o prodeji bytů v Benešově nic neznamená

Benešov – Co je za velkým vzestupem počtu kladných odpovědí na radniční anketní otázku související s privatizací bytového fondu v Benešově? Tahle otázka nejspíš zůstane bez odpovědi. Jisté je, že v neděli ukončené sčítání přineslo celkem 960 kladných odpovědí, zatímco záporných bylo jen 613.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení