VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ryby se dusí, jíst už nemohou

Benešovsko – Nadprůměrné, dlouhotrvající letní teploty a žádný déšť.

20.7.2010
SDÍLEJ:

Ryby hynou nedostakem kyslíkuFoto: Zdeněk Plachý

MARTINA KŘEČKOVÁ
To přidělává vrásky na čele nejen zemědělcům, ale i rybářům. Nízká hladina a vysoká teplota vody v rybnících a problémy s jejím okysličováním. To všechno škodí rybám a naopak prospívá nežádoucímu rozvoji vodních řas a sinic.

Nesnáze, s kterými se musí potýkat nejen sportovní, ale i profesní rybáři.
Na malých potocích, kde sportovní rybáři působí, se ryby v důsledku nedostatku vody shlukují do malých tůněk, které na toku zůstávají. V nich je nedostatek kyslíku a lákají různé predátory. Ať už jsou to volavky, čápi, vydry nebo člověk. Toho rybáři mimochodem považují za největšího škůdce ve svých revírech.

Podobné trápení mají i profesní rybáři, hospodařící na velkých rybnících. Dlouhotrvající zima nedopřála šupináčům potřebné množství potravy a teď, když mají jídla dost, mají potíž s jeho příjmem.

„Ryby v těchto vedrech nejsou schopné potravu přijímat a to bude mít negativní dopad na přírůstky. Dusí se a pro ně je prvořadé zachovat základní životní funkce. Ve chvilce, kdy má plné střevo, spotřebovává řádově více kyslíku, neudýchala by to a uhynula by,“ vysvětlil Pavel Horáček jednatel Středočeského územního svazu rybářů.

Kvůli poměrně dlouhé zimě a vydatným srážkám se alespoň na té největší řece na Benešovsku, na Sázavě, problémy neprojevují. Ta je stálým zdrojem výživy a dostatečně okysličené vody.

„Na potocích a řekách neexistuje takřka žádná pomoc. Jedině, kde můžeme rybám pomoct, jsou rybníky někde uprostřed obce nebo tam, kde je možnost přivést elektrický proud. Tam se instalují provzdušňovače nebo vodní pumpy na čeření vody. Mimo dohled není možné tato zařízení instalovat, protože ihned skončí ve vlastnictví našich nenechavých spoluobčanů,“ dodal Horáček.

Situace na Benešovsku není podle slov jednatele svazu ještě tak kritická. S daleko většími potížemi si musí v těchto dnech poradit rybáři na Nymbursku nebo na Kladensku.

Autor: Martina Křečková

20.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Jak reklamovat koupený dům či byt

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi (pátí v tabulce) si nezahráli ve Fortuna národní lize na Jánošíky a chudým nerozdávali, a tak poslední Varnsdorf odjel na sever Čech s prázdnou a ještě zatěžkám v autobuse čtyřmi góly.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení