VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řídit město jako firmu? Politici nesouhlasí

Benešovsko /ANETA/ - Žádný senát, žádné vedení krajů, žádná obecní zastupitelstva. S ničím z toho Andrej Babiš, bývalý ministr financí a předseda hnutí ANO 2011, do budoucna nepočítá. Tedy alespoň ve své knize, v níž popisuje ideální vizi České republiky v roce 2035.  

16.7.2017
SDÍLEJ:

Ministr financí a šéf ANO Andrej BabišFoto: ČTK

Komunální politici na Benešovsku se shodli. S Babišovým nápadem nesouhlasí. Podle nich se jedná o nesmysl, který může prohlásit jen někdo, kdo se v politice obcí absolutně neorientuje. „Je to výrok člověka, který pravděpodobně nic neví o místních samosprávách,” potvrdil Petr Šibrava (STAN), starosta Sázavy. Nápad Andreje Babiše, aby města a obce řídili jen starostové jako firmu, bez zastupitelstev, žádný z oslovených komunálních politiků z Benešovska nepochopil.

„Podle mě je to naprostý nesmysl. Plácnutí do vody,” řekl místostarosta Neveklova, Michal Sejk.

Vlašimský starosta jen potvrdil, že v některých sférách se o obec může vedení starat jako o firmu.

„Je pravda, že při řízení obcí a měst je třeba uplatňovat základní firemní přístupy jako nízké provozní náklady při maximální efektivnosti, produktivitě práce. Týká se to oblasti ekonomické, personální, sociální,” řekl Luděk Jeništa (STAN) a hned dodal: „Nicméně ve zmiňovaném veřejném sektoru máme zastupitelskou demokracii a nic lepšího ve vyspělých zemích zatím vymyšleno nebylo. Pochybuji, že ve firmách pana Babiše si zaměstnanci volí vedení a po čtyřech letech mají možnost v případě nespokojenosti udělat změnu.” 

Daniel Štěpánek (ODS), starosta Bystřice, takový návrh považuje za naprosto nereálný. „Pokud pan Andrej Babiš toto opravdu řekl, tak asi zapomíná, že žije v demokratickém státě a že se nemůže chovat jako mocipán nebo oligarcha, který si bude diktovat a prosazovat, co on chce,” řekl s tím, že tento názor Andrej Babiš pak přenáší do celého veřejného sektoru.

„Občané si mají vybrat své zástupce, kteří budou hájit jejich zájmy a budou se spolupodílet na rozhodování a ne že jeden bere všechno,” dodal. Obdobný pohled na výrok Andreje Babiše má i Viktor Liška, starosta Ratměřic: „Základem starosti o obec je demokratické rozhodování. Když bude toto rozhodnutí jen na jediném člověku, i když nejerudovanějším, nedojde k možnosti volby. Naprosto s tímto výrokem proto nesouhlasím. Tato cesta by vedla k narušením demokratických principů,” vysvětlil. 

Autor: Lucie Sedláková

Zrušili byste obecní zastupitelstva?

Ano

166 hlasů

Ne

221 hlasů

Hlasovalo: 387

Anketa byla ukončena

16.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní víkendové fotbalové výsledky

Známá zpěvačka se nebála a poslední písničku odzpívala mezi diváky.
58

OBRAZEM: Monika Absolonová zazpívala svůj největší hit mezi diváky

Incident na hřišti přinesl dvě červené

Benešov – Třetiligový fotbalový zápas mezi Benešovem a Zápy přinesl po půlhodině hry málo vídanou rvačku, kdy se do sebe pustili domácí Petr Ježdík s hostujícím Valentou, do které se připletl domácí Laštovka a padnul na Valentu. Po následné strkanici zbytku hráčů, vytasil rozhodčí Klupák červenou kartu pro Valentu a Laštovku, Petr Ježdík vyšel k překvapení všech s čistým štítem.

OBRAZEM: Svatý Václav popřál českému národu k lepším zítřkům

Louňovice pod Blaníkem - Svatý Václav ještě v hoře Blaník zůstane. Čechy zatím pomoc, podle něj, nepotřebují. Alespoň to řekl obecenstvu v Louňovicích pod Blaníkem, když zahájil každoroční Svatováclavské slavnosti. Na přání, aby se Čechům dobře dařilo, ale neopomněl.  

Redaktor počasí Michal Žák seznámil Vlašimské s extrémy v počasí

Vlašim - Noc vědců ovládla vlašimskou hvězdárnu v pátek 22. září od 17 hodin. Hlavním bodem programu byla přednáška redaktora počasí z České televize Michala Žáka. Ten přítomné seznámil s extrémy v počasí.  

KRÁTCE: Uvidí výcvik psů i zásahy hasičů

Benešovsko - Co se děje na Benešovsku?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení