VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rezervace motýlů ukazuje neporušený svět

Votice – Jak vypadal svět před nástupem průmyslového zemědělství a masivního zamořování krajiny pesticidy? Mladším o tom mohou vyprávět ti starší, spíš ale hodně staří lidé. Alespoň určitou představu si o takovém světě luk plných pestrobarevného hmyzu z doby, kdy polní práce obstarávali častěji než traktory jen koně a voli, si můžete udělat ve Voticích.

3.6.2017
SDÍLEJ:

Momentky z motýlária ve Voticích.Foto: Archiv OF ČR

Tamní motýlárium, které je oázou klidu uprostřed města a zábavu tam najdou i děti, vzniklo z bývalých skleníků. Ochrana fauny ČR tam vybudovala unikátní rezervaci motýlů, která je první svého druhu v Česku i střední Evropě. Po loňském zkušebním provozu s třemi tisíci návštěvníky, začalo motýlárium s ostrým provozem v sobotu.

Kromě pozorování života okřídlených obyvatel českých luhů a zahrad si tam návštěvníci mohou zahrát velké motýlí pexeso, otestovat své znalosti v poznávací soutěži“ nebo se vyfotit v maketě housenky. „Velkou změnou prvního skutečně ostrého provozu je zasíťování skleníků. Motýli nemohou uletět a protože tady budou míst dost potravy a příhodné podmínky k životu, budou se tu také rozmnožovat,“ je si jistý ředitel a zakladatel OF ČR Pavel Křížek s tím, že se v motýláriu také rozeběhnou chovné programy, díky nimž by měly přibýt další druhy pestrokřídlých obyvatel zařízení. Nejpříhodnějším obdobím pro pozorování jsou samozřejmě prosluněné letní dny. V dešti totiž motýli nelétají.

Projekt motýlária připravovala Ochrana fauny ČR tři roky. Podle zakladatele Pavla Křížka žije v ČR na 3 500 druhů motýlů. Jenže spatřit je ve volné přírodě, je ale čím dál vzácnější. Na jejich populaci se negativně podepsalo špatné zemědělské a lesní hospodaření. Používá se hodně chemie a mizí původní motýlí stanoviště. S partou podobně naladěných nadšenců se to proto Pavel Křížek rozhodl změnit.

Votické skleníky o rozloze kolem 1 100 m² v posledních pětadvaceti letech, po uzavření zahradnictví, chátraly. Pod rukama dobrovolníků se proměnily v unikátní kout přírody s různými biotopy. Rozdělují je chodníčky, je tu jezírko s lávkou, zastřešená učebna, sklad i odchovna motýlů. Součástí areálu jsou voliéry pro expozici trvale handicapovaných ptáků. Na své si přijdou obdivovatelé motýlů i při zhlédnutí dvou unikátních výstav fotografií a kolekce motýlů zapůjčených ze sbírek muzeí. Pestrou směsí lučních květin a trav byl oset i přilehlý dvouhektarový sad s potůčkem, tůněmi pro obojživelníky a mokřadní loukou, kterou spásají ovce.

Plány tvůrců motýlária jdou ale ještě mnohem dál. Pustili se do budování motýlích rezervací v otevřené přírodě, které jsou přizpůsobeny potřebám jednotlivých motýlích druhů. V současnosti jich mají sedm na Příbramsku a Sedlčansku. Další plánují pořídit z peněz vybraných na vstupném ve votickém motýláriu. Pro každou rezervaci také shánějí partnera, který by nad ní převzal záštitu.
V červnu a září bude votické motýlárium otevřeno o sobotách, nedělích a svátcích od 10 do 17 hodin, v červenci a srpnu denně, a to od pondělí do pátku mezi 9 a 17 a v sobotu, neděli a o svátcích mezi 10 a 17 hodinou. Komentované prohlídky začínají vždy v půl a celou hodinu. Skupiny deseti a více osob je nutné předem objednat na mobilu neziskovky 603 549 125.

Jaroslava Tůmová

Autor: Zdeněk Kellner

3.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstavu "Starej se" připravila Farní charita ve Vlašimi ke svému 25. výročí.
17

Venkovní výstava ukazuje život seniorů

Ilustrační foto.

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Zákaz kouření kontrolují u škol i na nádraží

Benešovsko - Protikuřácký zákon platí více než čtvrt roku a nyní již mohou kuřáci i restaurační provozovny dostat za porušení nařízení pokutu. Doba, kdy mohli kuřáci kouřit alespoň na zahrádkách restaurací a hospod, nenávratně skončila. Blíží se zima. Milovníci cigaret se proto budou muset, chtě nechtě, přesunout před provozovny.

Podzimní svátek hudby navštíví špičkoví umělci

Benešovsko - Tradiční setkání přátel hudby na Benešovsku začíná. Festival Podblanický hudební podzim 2017 bude zahájený 22. září v 19 hodin v Kulturním centru v Benešově.

KRÁTCE: Zadýcháváním se budou zabývat v nemocnici zdarma

Benešovsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení