VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Restaurátoři v Sázavském klášteře odhalují fresky

Sázava - Na staré nástěnné malby se narazilo při restaurátorském průzkumu křížové chodby.

15.8.2009
SDÍLEJ:

Restaurátorství vyžaduje nejen řemeslnou obratnost, ale také velkou pečlivost.Foto: Deník/Zdeněk Kellner

Ve všední dny až do konce sezóny mohou při prohlídce křížové chodby Sázavského kláštera návštěvníci obdivovat náročnou práci a zručnost restaurátorů nástěnných maleb, kteří zde odhalují další výjevy z bohaté freskové výzdoby s tématikou založení kláštera sv. Prokopem a knížetem Břetislavem I. Fresky byly v 19. století zabíleny a dvě stě let zůstaly ukryty zrakům návštěvníků památky. Odborníci teď musejí pomocí skalpelů odstranit až deset vrstev pozdějších nátěrů.

„První freska, Smrt svatého Prokopa, byla odhalena a zrestaurována v loňském roce. Na odhalení teď čeká ještě dvacet barokních fresek z první poloviny osmnáctého století,“ uvedla kastelánka kláštera Slávka Matoušová s tím, že návštěvníci se mohou podílet na obnově a záchraně fresek tím, že se přidají k veřejné sbírce na obnovu těchto fresek. Kasička je umístěna přímo v prostorách kláštera a peníze je možné poslat také na účet.

Ještě před dvěma měsíci to při tom vypadalo, že se další restaurátorské práce nebudou moci vůbec uskutečnit. Chyběly peníze. Nakonec ale Národní památkový ústav sáhl do finančních rezerv, a tak se restaurátoři mohli opět pustit do práce.

Na staré nástěnné malby se narazilo při restaurátorském průzkumu v přízemí křížové chodby poté, kdy se kulturní památka kláštera po restitucích před třemi lety opět vrátila státu.

„Právě rekonstruovaná freska odhaluje figurálně bohatou scénu, na níž český kníže Břetislav obětuje nadační listinu kláštera na oltáři Panny Marie. Kníže má v ruce listinu s pečetí, za ním stojí biskup Šebíř a pod ním klečí sv. Prokop. Přítomni jsou bojovníci, velmožové České země,“ přiblížila historický výjev jedna z restaurátorek Renata Novotná Zemanová s tím, že návštěvníci ještě nemají možnost vidět původní barevnost fresky a zašedlé tóny se budou ještě odstraňovat.

Odkrytí jedné fresky přijde přibližně na půl milionu korun a restaurátoři na ní budou pracovat až do konce tohoto roku. Všechny barokní fresky s kompletní historií kláštera by tak mohli návštěvníci vidět přibližně za dvacet let.

KAREL CHLUMEC

Autor: Redakce

15.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oskar Fotr.
14

Důležitější je pro mě výhra mužstva, říká Fotr

Pěstujeme olivy

KRÁTCE: Kvůli filmu se bude omezovat chod vozovky

Benešov - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

V Benešově má vzniknout první soukromá základní škola

Benešov /ANKETA/ – V podmínkách Benešova naprosto unikátní záležitost chystá na příští školní rok podnikatelka Helena Šešinová. V centru města chce otevřít první soukromou Základní školu Zvonková.

Za elektronickou hudbou míří do Benešova tisíce lidí

Benešov /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ - Zřejmě poslední festival, který bude uspořádán v areálu Táborských kasáren v Benešově, začne již v pátek od 18 hodin a potrvá až do neděle. Na třetí ročník Exploration festivalu přicestují za taneční elektronickou hudbou o víkendu davy lidí.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení