VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ratměřický zámek se po dlouhé době otevře veřejnosti v novém kabátě

Ratměřice /FOTOGALERIE/ - Zámek Ratměřice dlouhé roky přehlíželi turisté i místní. Tento fakt by se ale měl již za pár dní dozajista změnit. Zámecký areál totiž díky nynějšímu majiteli dostal novou podobu i funkci.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Ratměřický zámek se po dlouhé době dočkal nákladných oprav. Na začátku května bude zpřístupněný veřejnosti park, posléze i restaurace s hotelem. Zájemci se aktuálně mohou těšit na vycházky po krásném areálu ratměřického zámku.Foto: Zámek Ratměřice

Ratměřický zámek ve své historii sloužil různorodým subjektům i majitelům. Výrazné rekonstrukce se ale během své existence nedočkal. Až nyní, od roku 2010, mohou nejen obyvatelé Ratměřic sledovat změny, které se v areálu zámku dějí.

Rekonstrukce zámeckých budov i zušlechtění parku se chýlí ke svému konci. V současné době probíhají poslední dokončovací práce. Od 1. května začne být především park přístupný veřejnosti. Do některých budov zámku se klasičtí turisté nedostanou. Zámek totiž poslouží coby hotel, zájemci se tak budou moci v krásných prostorách buďto ubytovat nebo budou moci využít novou restauraci, která je umístěná v jedné části areálu. Hotel bude sloužit především k ubytování hostů, ale také k pořádání společenských a firemních akcí. Plánují se několikadenní setkání různých zájmových spolků či venkovní koncerty. V galerii zámku také majitel chystá tematické výstavy.

Prostory zámku jen pro hosty

„Vstup do prostor zámku, do současného hotelu, bohužel nebude pro návštěvníky zpřístupněný. Ten bude možný jen při příležitostných akcích pro veřejnost. Po zkušebním provozu bude otevřená také zámecká restaurace, kde se bude možné občerstvit,” uvedla Hana Hartmanová z marketingového oddělení zámku. V restauraci bude možné pořádat i rodinné oslavy a setkání. Po předchozí domluvě bude návštěvníkům k dispozici také uzavřený salónek s kapacitou 16 až 20 hostů s promítacím plátnem. Za přívětivého počasí budou moci příchozí využít i zahrádku před restaurací, která bude zastřešená slunečníky.

Park bude pro veřejnost otevřený každý den, jak o víkendech, tak i během vybraných svátků, v době od 10 do 17 hodin. „Do parku bude možný vstup s kočárky a vozíčky. Návštěvníci se budou moci skoro v celém areálu volně procházet, kromě míst, které budou vyhrazené jen pro hosty hotelu. Pro zájemce také připravujeme nabídku piknikových košů, jejichž obsah bude možné konzumovat v zámeckém parku,” doplnila Hana Hartmanová.

Spolupráce s obcí i obyvateli

S novým majitelem zámku spolupracuje i vedení obce Ratměřice, které si nastolené vztahy pochvaluje. „Jsme třeba účastníky stavebních řízení. To, co se týká obce, samozřejmě konzultujeme. Aktuálně jsme třeba řešili, kde bude stát informační panel zámku, který byl měl být umístěný na obecním pozemku,” uvedl starosta Ratměřic Viktor Liška. Jelikož firma, kterou vlastní nový majitel zámku, je tiskařská, využívá také vedení obce jejich služeb pro tisknutí obecních materiálů.

V současné době začal i nábor nových zaměstnanců, kteří většinou pochází z bezprostředního okolí zámku. „Zaměstnání místních lidí vidíme jako jasné pozitivum. Rádi bychom spolupracovali s lidmi, kteří mají k místu vztah. Budeme si vážit každého místního občana, který bude svou práci dělat zodpovědně a srdcem,” dokončila Hana Hartmanová. Například současný správce zámku je místní obyvatel a svým nasazením může ostatní lehce inspirovat. Starosta Ratměřic také s novým zámeckým majitelem vyjednal prohlídku prostor pro obyvatele obce. Především bývalé zaměstnankyně z období, kdy zámek fungoval coby ústav pro děti, se těší na otevření zámku a porovnání minulých a nynějších prostor.

Historie zámku

V roce 2010 odkoupil celý zámecký areál Tomáš Novák, který je zároveň majitelem jedné z největších tiskáren v České republice. Zámek měl již od svého zrodu štěstí na majitele, kteří toto místo budovali s citem a především srdcem. Nejvýrazněji se do této podoby promítly významné rody Chotků v 18. století a Kabešů v 19. století. Po druhé světové válce byl zámek Vladimíru Kabešovi mladšímu znárodněn a od té doby jej vlastnil stát. Během socialistické éry zámek úžívalo několik subjektů. Nejdříve v zámku operovala Socialistická akademie Praha. Následně v roce 1953 byl v zámku zřízený Kojenecký ústav Ústavu národního zdraví. Od roku 1972 byl také sídlem Ústavu sociální péče pro mládež, řízeného Magistrátem hlavního města Prahy. V letech 1972 až 1974 byla uskutečněná oprava střechy zámku, fasády a byly v něm provedené i vnitřní úpravy, o tři roky později byla zbouraná bývalá konírna v severozápadním cípu parku. V roce 1990 se začalo se stavbou nového pavilonu Ústavu sociální péče na místě bývalé konírny v zámeckém parku. V 90. letech 20. století bylo vlastnictví ratměřického zámku a parku v rámci restitučního řízení vráceno Vladimíru Kabešovi a Ústav sociální péče budovu zámku uvolnil. Přestěhoval se do Odlochovic. Přestože staronový vlastník žil dlouhodobě v USA, stačil za poměrně krátkou dobu nákladně opravit stovky metrů zdí kolem parku a altán v jižní části ohradních zdí. Po smrti Vladimíra Kabeše o zámek ani park nikdo nepečoval, a proto areál chátral.

Autor: Lucie Sedláková

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Deviant z Kolína se chytil do policejní pasti

K preventivnímu dni v Benešově se přidružilo i nízkoprahové zařízení MeziČas, které při této příležitosti oslavilo páté narozeniny.
48

Benešovské centrum oslavilo páté narozeniny a pokřtilo svůj spot

KRÁTCE: U Divišova zúží silnici, žáci vystoupí v kostele

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Tradice kuželek v Benešově je v ohrožení

Benešov /FOTOGALERIE/ – Sedmdesát let dlouhá, nikdy nepřerušená kuželkářská tradice v Benešově, je v ohrožení. Kuželník postavený u sokolovny v Tyršově ulici v polovině šedesátých let minulého století je na pokraji životnosti.

Na konec školního roku se mohou jedničkáři těšit!

Benešovsko /ANKETA/ - Ten dlouho očekávaný okamžik se kvapem blíží. Těší se na něj děti i jejich rodiče, o učitelích nemluvě. V pátek 30. června si školáci dojdou do školy pro vysvědčení, někteří pro své první výroční, někteří pro své poslední „dětské", které je vstupenkou do života studenta.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies