VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ratměřický zámek se po dlouhé době otevře veřejnosti v novém kabátě

Ratměřice /FOTOGALERIE/ - Zámek Ratměřice dlouhé roky přehlíželi turisté i místní. Tento fakt by se ale měl již za pár dní dozajista změnit. Zámecký areál totiž díky nynějšímu majiteli dostal novou podobu i funkci.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Ratměřický zámek se po dlouhé době dočkal nákladných oprav. Na začátku května bude zpřístupněný veřejnosti park, posléze i restaurace s hotelem. Zájemci se aktuálně mohou těšit na vycházky po krásném areálu ratměřického zámku.Foto: Zámek Ratměřice

Ratměřický zámek ve své historii sloužil různorodým subjektům i majitelům. Výrazné rekonstrukce se ale během své existence nedočkal. Až nyní, od roku 2010, mohou nejen obyvatelé Ratměřic sledovat změny, které se v areálu zámku dějí.

Rekonstrukce zámeckých budov i zušlechtění parku se chýlí ke svému konci. V současné době probíhají poslední dokončovací práce. Od 1. května začne být především park přístupný veřejnosti. Do některých budov zámku se klasičtí turisté nedostanou. Zámek totiž poslouží coby hotel, zájemci se tak budou moci v krásných prostorách buďto ubytovat nebo budou moci využít novou restauraci, která je umístěná v jedné části areálu. Hotel bude sloužit především k ubytování hostů, ale také k pořádání společenských a firemních akcí. Plánují se několikadenní setkání různých zájmových spolků či venkovní koncerty. V galerii zámku také majitel chystá tematické výstavy.

Prostory zámku jen pro hosty

„Vstup do prostor zámku, do současného hotelu, bohužel nebude pro návštěvníky zpřístupněný. Ten bude možný jen při příležitostných akcích pro veřejnost. Po zkušebním provozu bude otevřená také zámecká restaurace, kde se bude možné občerstvit,” uvedla Hana Hartmanová z marketingového oddělení zámku. V restauraci bude možné pořádat i rodinné oslavy a setkání. Po předchozí domluvě bude návštěvníkům k dispozici také uzavřený salónek s kapacitou 16 až 20 hostů s promítacím plátnem. Za přívětivého počasí budou moci příchozí využít i zahrádku před restaurací, která bude zastřešená slunečníky.

Park bude pro veřejnost otevřený každý den, jak o víkendech, tak i během vybraných svátků, v době od 10 do 17 hodin. „Do parku bude možný vstup s kočárky a vozíčky. Návštěvníci se budou moci skoro v celém areálu volně procházet, kromě míst, které budou vyhrazené jen pro hosty hotelu. Pro zájemce také připravujeme nabídku piknikových košů, jejichž obsah bude možné konzumovat v zámeckém parku,” doplnila Hana Hartmanová.

Spolupráce s obcí i obyvateli

S novým majitelem zámku spolupracuje i vedení obce Ratměřice, které si nastolené vztahy pochvaluje. „Jsme třeba účastníky stavebních řízení. To, co se týká obce, samozřejmě konzultujeme. Aktuálně jsme třeba řešili, kde bude stát informační panel zámku, který byl měl být umístěný na obecním pozemku,” uvedl starosta Ratměřic Viktor Liška. Jelikož firma, kterou vlastní nový majitel zámku, je tiskařská, využívá také vedení obce jejich služeb pro tisknutí obecních materiálů.

V současné době začal i nábor nových zaměstnanců, kteří většinou pochází z bezprostředního okolí zámku. „Zaměstnání místních lidí vidíme jako jasné pozitivum. Rádi bychom spolupracovali s lidmi, kteří mají k místu vztah. Budeme si vážit každého místního občana, který bude svou práci dělat zodpovědně a srdcem,” dokončila Hana Hartmanová. Například současný správce zámku je místní obyvatel a svým nasazením může ostatní lehce inspirovat. Starosta Ratměřic také s novým zámeckým majitelem vyjednal prohlídku prostor pro obyvatele obce. Především bývalé zaměstnankyně z období, kdy zámek fungoval coby ústav pro děti, se těší na otevření zámku a porovnání minulých a nynějších prostor.

Historie zámku

V roce 2010 odkoupil celý zámecký areál Tomáš Novák, který je zároveň majitelem jedné z největších tiskáren v České republice. Zámek měl již od svého zrodu štěstí na majitele, kteří toto místo budovali s citem a především srdcem. Nejvýrazněji se do této podoby promítly významné rody Chotků v 18. století a Kabešů v 19. století. Po druhé světové válce byl zámek Vladimíru Kabešovi mladšímu znárodněn a od té doby jej vlastnil stát. Během socialistické éry zámek úžívalo několik subjektů. Nejdříve v zámku operovala Socialistická akademie Praha. Následně v roce 1953 byl v zámku zřízený Kojenecký ústav Ústavu národního zdraví. Od roku 1972 byl také sídlem Ústavu sociální péče pro mládež, řízeného Magistrátem hlavního města Prahy. V letech 1972 až 1974 byla uskutečněná oprava střechy zámku, fasády a byly v něm provedené i vnitřní úpravy, o tři roky později byla zbouraná bývalá konírna v severozápadním cípu parku. V roce 1990 se začalo se stavbou nového pavilonu Ústavu sociální péče na místě bývalé konírny v zámeckém parku. V 90. letech 20. století bylo vlastnictví ratměřického zámku a parku v rámci restitučního řízení vráceno Vladimíru Kabešovi a Ústav sociální péče budovu zámku uvolnil. Přestěhoval se do Odlochovic. Přestože staronový vlastník žil dlouhodobě v USA, stačil za poměrně krátkou dobu nákladně opravit stovky metrů zdí kolem parku a altán v jižní části ohradních zdí. Po smrti Vladimíra Kabeše o zámek ani park nikdo nepečoval, a proto areál chátral.

Autor: Lucie Sedláková

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Burza vyhoví milovníkům automobilů

Seniorské taxi. Ilustrační foto

Senior taxi mohou nově využít v Poříčí nad Sázavou

Kraj předložil Benešovu smlouvu s chybami

Benešov – Měla to být formalita. Zastupitelé měli schválit radou doporučenou spolupráci Benešova se Středočeským krajem na první fázi severovýchodního obchvatu. Nakonec se z toho ale vyklubala blamáž.

Pálení čarodějnic i stavění májky ovládne benešovský okres

Benešovsko - Tradiční jarní akce, které připadají na poslední dubnový den, jako je pálení čarodějnic i stavění májky, ovládne většinu měst, městysů, obcí i vesnic na Benešovsku.

OBRAZEM: Sněhové vločky ozdobily na konci dubna přírodu na Podblanicku

Podblanicko - Sníh v pátek ráno opět překvapil obyvatele Podblanicka. Ti, kteří po probuzení pohlédli z okna, nemohli skrývat úžas. Bíle zabarvená krajina pod horou Blaník vypadala více než pohádkově, ještě v souvislosti s blížícím se Prvním májem.

Legendární lokomotiva bardotka sveze nadšence

Posázaví – Výletníky i nadšence začne od soboty 28. dubna vozit na trati Posázavského pacifiku legendární lokomotiva řady 749, které se přezdívá bardotka nebo zamračená.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies