VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průměrné mzdy většina obyvatel nedosáhne

Benešovsko/ Průměrná mzda roste meziročně pravidelně, za první čtvrtletí tohoto roku dosáhla hodnoty 22 531 korun.

16.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Nejvyšší průměrné mzdy se dočkáte v oboru finančního zprostředkování, nejnižší platy mají naopak zaměstnanci v oboru ubytování a stravováníFoto: Deník/ Vít Šimánek

Průměrná mzda v ČR se každoročně zvyšuje. Za první čtvrtletí roku dosáhla hodnoty 22 531 korun.
Sedm z deseti oslovených obyvatel Benešova ale vydělává méně. Jeden ze zbývajících tří lépe hodnocených byl navíc podnikatel: „Dělám na sebe, takže záleží jen na mně, jestli si ty peníze vydělám nebo ne, přes průměrnou mzdu se dostanu,“ řekl.
Všichni ostatní se shodli na tom, že navyšování mezd se týká spíše manažerských pozic a finančníků.
„Když jeden ředitel vydělává dvě stě tisíc za měsíc, tak tím zvedne průměr dalších třiceti, kteří jsou pod průměrem,“ stěžovala si další z dotazovaných.
Český statistický úřad rozděluje platy na dvě různé sféry, nepodnikatelskou, do které spadají hlavně státní úředníci, zaměstnanci obcí a měst, nemocnic a mnohých dalších organizací. Druhou sférou je podnikatelská, kterou tvoří zaměstnanci soukromých společností.
Průměrná mzda v nejlépe placeném odvětví finančního zprostředkování byla v posledním čtvrtletí loňského roku téměř dvaapůlkrát vyšší, než v ubytování a stravování, tedy v odvětví placeném nejhůře. Ekonomové očekávají, že mzdové rozdíly mezi odvětvími se budou dále prohlubovat. Podle hodnocení ekonomů pobírají mzdu nižší než průměrnou zhruba dvě třetiny zaměstnanců a v některých regionech dokonce skoro tři čtvrtiny.
Ten, kdo má průměrnou mzdu, má tedy mzdu nadstandardní.


Lidé z Prahy budou mít vždy nejvyšší platy v České republice


Praha/ Pomalý růst reálných mezd je odrazem zpomalující české ekonomiky. Platové rozdíly mezi Prahou a ostatními regiony se sice zmenšují, ale nikdy se nesrovnají. To si myslí analytik společnosti CITCO Finanční trhy Tomáš Volf. Dvaadvacet a půl tisíce korun, tolik činí průměrný plat v České republice. I když je to oproti loňskému roku více o 10,4 procenta, ve skutečnosti lidem v peněženkách tolik nezůstane.
Reálné mzdy, tedy to, co si můžeme za svou výplatu koupit, rostly jen o 2,8 procenta, což je druhá nejnižší hodnota za poslední dva roky. „Pokles růstu průměrných mezd koresponduje s tím, že česká ekonomika zpomaluje,“ říká analytik Volf.
„Důležitější ale je, zda mzdy korespondují s růstem produktivity práce. Pokud mzdy porostou rychleji než produktivita, bude to mít na ekonomiku negativní dopad. Samozřejmě že lidé budou mít více na páskách, ale zároveň to bude mít vliv na inflaci,“ poznamenal.
Rozdíly mezi vysokými platy v hlavním městě a výrazně nižšími platy v regionech se podle něho nikdy nesmažou. Mohou se ale zmenšit.
„Pomyslné nůžky mezi kraji a Prahou se mírně zavírají, ale stav, kdy by se úplně zavřely, zřejmě nikdy nepřijde. Tyto rozdíly budou vždycky,“ odhaduje Volf a dodává: „Praha má totiž to štěstí, že do ní zamířila celá řada bohatých zahraničních firem, které si mohou dovolit zaplatit kvalitní zaměstnance. Ti se do české metropole stahují jak z okolních měst, tak i ze vzdálenějších regionů.“

Autor: Vojtěch Kubásek

Dosahujete průměrné mzdy?

Ne, mám podstatně nižší plat

75 %

Ano beru skoro průměrnou mzdu

8 %

Ano, můj plat převyšuje průměrnou mzdu

17 %

Hlasovalo: 12

Anketa byla ukončena

16.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Jak reklamovat koupený dům či byt

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi (pátí v tabulce) si nezahráli ve Fortuna národní lize na Jánošíky a chudým nerozdávali, a tak poslední Varnsdorf odjel na sever Čech s prázdnou a ještě zatěžkám v autobuse čtyřmi góly.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení