VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příchod do Ratměřic vnímá za nejlepší rozhodnutí

Ratměřice /FOTOGALERIE/ - Vesnice roku 2010 si šéfa své radnice nejspíš podrží i na další čtyři roky.

15.9.2010
SDÍLEJ:

Ratměřice včera, dnes a zítra.Foto: Zdeněk Kellner

Náhoda? Tak trochu. Více to však bylo řešení životních okolností a asi stejně i záměr.

Díky nim se před šesti lety ocitl v Ratměřicích Pražák Viktor Liška. Jako starostu obce, která získala titul Vesnice roku 2010, ho zná nyní hodně lidí v celém Česku.

Jeho příběh může mít startovní čáru právě v roce 2004. Tehdy se jeho manželství ocitlo v troskách. Rozváděl se. Pracoval jako zástupce ředitele Jedličkova ústavu a hledal nový směr života i místo pro něj. K tomu se náramně hodila chalupa po prarodičích v Ratměřicích.

„Nastěhoval jsem se tam se svou druhou manželkou,“ potvrzuje Liška. „Bylo to nejlepší rozhodnuté mého života. V Ratměřicích jsem strašně moc rád,“ říká.

Aby jeho příběh nebyl příliš fádní, Liškova první žena se do Ratměřic přestěhovala také.

„Bydlí ob barák vedle nás se svým přítelem a naší dcerou,“ vysvětlil s úsměvem starosta s tím, že obě rodiny stále spojuje velmi dobré přátelství.

Po příchodu do Ratměřic učil vystudovaný pedagog půl roku v Základní škole v Louňovicích pod Blaníkem. Druhý stupeň však obec zrušila a Liška se ocitl bez práce. Tu našel v Ústavu sociální péče v Odlochovicích, jako sociální pracovník. Do práce to do sousední vsi neměl daleko.

Ale zapojil se také do života obce. Přesněji, začal tam hrát fotbal. Koupil nové kopačky a po pěti letech fotbalové absence vyběhl na nakloněnou rovinu ratměřického hřiště v dresu tamního béčka.

„Bavilo mě začlenit se do aktivit obce a něco pro místní udělat. Ti lidé tu byli dříve než já a tak jsem se mezi ně nenápadně vnořil. Že jsem začal hrát fotbal, bylo asi to nejdůležitější. Začlenil jsem se do party. Například s Frantou Matouškem jsme díky jeho známostem s rodinou Vlachových připravovali také hudební vystoupení. Všechno to bylo velice spontánní,“ vypráví současný šéf radnice.

Než se jím stal, sousedé a kamarádi z Ratměřic ho přesvědčili, aby kandidoval do obecního zastupitelstva.

„Naše kandidátka byla dost úspěšná, proto se řešilo, kdo že bude dělat starostu. Byl jsem zaměstnanec státní správy a neměl proto problém s uvolněním ze zaměstnání,“ vzpomíná.

Nezískal sice nejvyšší počet hlasů, ale ti, kteří ho v tomto ohledu předstihli, nechtěli odejít ze svých zaměstnání a věnovat se naplno starostování.

„Takže to padlo jaksi samovolně na mě,“ přiznává Liška s tím, že zpočátku toho o řízení obce moc nevěděl. A Zákon o obcích nastudovaný rozhodně také neměl. „Měl jsem trošku obavy z papírů, z toho úředničení. Ale měl jsem především snahu do toho dát kus sebe a práci pro obec posunout někam dál,“ tvrdí.

A starostou Ratměřic se nejspíš stane znovu. Že to není jisté? Vzhledem k tomu, že je v jeho obci sestavena zatím pouze jediná kandidátka, dá se říci, že je to téměř jisté. Jasné ale je, že se znovu stane zastupitelem.

„Stačí, abych šel k volbám sám a hodil do urny svůj hlas,“ žertuje Viktor Liška, starosta současně nejslavnější obce Česka. „Vypadá to trochu jako za komunistů, jako kandidátka Národní fronty,“ přirovnává a současně se nad stavem i trochu zamýšlí.

„Paradoxně to může mandát poněkud oslabit. Lidi si mohou říci, že není potřeba nic měnit, proto se možná nebudou o volby tolik zajímat,“ míní a zatím stále marně čeká, zda se najde někdo, kdo by sestavil a přihlásil další kandidátku. Pohledem z druhé strany ale Liška připomíná výroky Ludvíka Vaculíka, který vzpomínal na své dětství prožité v meziválečném období. „Na hovory rodičů o politice si nevzpomínal, protože tehdy, v poměrně klidných a rozumných dobách, se lidé o politice příliš nebavili, nezajímali se o ni. A takhle si vysvětluji i současnou situaci v Ratměřicích,“ dodal Viktor Liška.

VIKTOR LIŠKA
Narodil se 18. května 1972 v Praze. Vystudoval Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity České Budějovice obor dějepis a tělocvik a může učit jak děti v základní škole, tak středoškoláky. Po VŠ si v rámci takzvané civilní služby odkroutil vojnu v pražském Jedličkově ústavu. Tam později také zůstal jako řádný pedagog a zástupce ředitele až do roku 2004. „Začínalo to smrdět funkcemi,“ hodnotí. V té době se po rozvodu odstěhoval do Ratměřic. O tři roky dříve, než plánoval. Ale rozhodně toho nelituje, i když po půlroce přišel o práci učitele v ZŠ Louňovice pod Blaníkem. Zaměstnání našel nedaleko Ratměřic, v Ústavu sociální péče Odlochovice. V roce 2006 kandidoval do obecního zastupitelstva Ratměřic. To ho následně zvolilo starostou. Je podruhé ženatý, má celkem tři děti.

Autor: Zdeněk Kellner

15.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Horka lákají k vodě. Na Barboře je hezky...
18

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

BMW řady 7.
AUTOMIX.CZ
10

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Zasoutěžte si s Deníkem o dvě vstupenky na Katapult

Vrchotovy Janovice - Koncert skupiny Katapult si mohou nadšenci do tvrdší muziky užít již tuto sobotu od 20 hodin. Letní kino ve Vrchotových Janovicích se na jeden večer přemění na působiště rockových patriotů, stejně jako tomu bylo v minulých letech. Tradiční hudební akce přivítá fanoušky z celé republiky a mezi nimi můžete být i vy!   

KRÁTCE: Kam na Benešovsku za kulturou?

Benešovsko - Připravili jsme několik tipů na kulturní akce v tomto týdnu. 

KRÁTCE: V Týnci si ráno nepustí vodu z kohoutku

Benešovsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.

Prodejní výstava v Týnci nabízí obrazy i šperky

Týnec nad Sázavou /FOTOGALERIE/ - Galerie hradu Týnec patří v těchto dnech také obrazům Jarmily Janůjové a šperkům z polodrahokamů Růženy Horové.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení