VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při opravě konopišťské hráze sečtou také ryby

Konopiště – V podstatě jen několik měsíců uplynulo od dokončení projektu revitalizace biokoridoru Šiberna, jehož součástí bylo i odbahnění Konopišťského rybníka. Kromě toho se práce pod zámkem zaměřily také na rekonstrukci zábradlí, cesty na koruně hráze a především opravu jí samotné. Teď se ale do Konopiště se na hráz znovu „vrhnou" dělníci.

11.4.2017
SDÍLEJ:

Hráz Konopišťského rybníka čeká oprava. Při tom je vypuštěná voda a majitel nádrže díky tomu může sčítat ryby.Foto: Deník / Kellner Zdeněk

„Voda vymlela spáry dlažby, a proto je potřeba je opravit,“ řekl zdroj blízký radnici s příslibem anonymity. „Oprava hráze by se měla uskutečnit do konce týdne,“ uvedl.  Právě kvůli tomu je Konopišťský rybník znovu téměř bez vody, což potvrdil také starosta Benešova Petr Hostek. „Nejsem si jistý, zda na to půjde uplatnit reklamace, ale pokusíme se o to,“ řekl při tiskovce radnice.
Kromě samotné opravy hráze, ale město vypuštění vody využije také při sčítání tamní rybí obsádky. To je na první pohled nepodstatnou záležitostí, ale právě od ní se může odvíjet daleko důležitější příběh života města – udržení si nebo také vracení dotací.

Ty čerpal Benešov na biokoridor Šiberna, dost masivně. Akce stála 67 milionů korun a státní podpora při tom pomohla téměř z 90 procent. Sčítání doloží, jaké ryby ve vodě žijí. Dotační podmínky totiž umožňují během čtyřleté udržitelnosti projektu, chov pouze takových ryb, které se běžně nechovají při intenzivním ani polointenzivním hospodaření. Proto to nemůže být například kapr.
„Nyní jsme ve stavu, kdy v rybníku může žít jen bílá ryba a dravci,“ vysvětlil starosta Petr Hostek. „Pokud tam bude hodně kaprovitých ryb, což se může stát, protože příroda si cestu vždycky najde, budou odloveny a převezeny do rybníků Líšna,“ připomněl starosta Benešova.

Pacht na správu rybníka nebyl právě kvůli udržitelnosti zatím uzavřený. Lze ale předpokládat, že ho město uzavře se sportovními rybáři z Benešova. To se však stane až po zmiňovaných čtyřech letech, během nichž se o konopišťskou nádrž postarají Technické služba Benešov.

Autor: Zdeněk Kellner

11.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

FNL, Vlašim - Varnsdorf 4:1.
9

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení