VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomáhat se dá i bez peněz

Miřetice – Simona Kratochvílová z Miřetic je velká bojovnice. Nejenže vyhrála boj nad rakovinou, ale rozhodla se, že už jí nebaví sedět jen tak doma se založenýma rukama a nic nedělat.

9.6.2014
SDÍLEJ:

Simona Kratochvílová a Taťána Pešková zkouší novou techniku.Foto: Martina Křečková

 Oslovila tedy ještě jednou svou kamarádku a v obci založily spolek, kam si může kdokoliv přijít vyzkoušet nejrůznější rukodělné výrobky, nebo si jen tak poklábosit. Včera to byly zrovna dva měsíce, co jejich klub vznikl a jak to tak vypadá, má velkou šanci na dlouhý život.

Jak se váš spolek oficiálně jmenuje?
Klub tvoření.

Kdy a kdo ho vlastně založil?
Založily jsme ho 7. dubna 2014, a jednou ze zakladatelek jsem já a druhou je moje velká kamarádka Taťána Pešková.

Co vás k založení Klubu tvoření přimělo?
Já jsem člověk, který potřebuje k životu ruční práce. Vyšívání, pletení, háčkování, a pořád jsem hledala někoho, kdo by to se mnou chvílemi sdílel. Jedním takovým člověkem je právě Táňa a tak jsem jednou navrhla, co kdybychom založily nějaký spolek, kde budeme něco vyrábět. A Táňa okamžitě souhlasila s tím, že v Miřeticích je spoustu žen, které mají šikovné ruce. Tak jsme na pondělí 7. dubna svolaly první schůzku a hned napoprvé na ní přišlo tuším deset žen.

Říkala jste, že jste taková parta kamarádek. Jak tomu mám rozumět?
My nejsme žádný oficiální spolek, takže neplatíme žádné roční poplatky a hlavně co nemáme, žádné dotace. Vše si hradíme ze svých kapes.

První schůzka byla taková seznamovací. Co druhá, třetí, čtvrtá?
Úplně jsem žasla po několikáté schůzce, že si máme stále o čem povídat, co dělat, máme co tvořit, zasmějeme se, odreagujeme se. Je to prostě super. Dáme si kafe, poklábosíme a už při odchodu se těšíme na další schůzku.

Kde se scházíte?
Každé úterý, většinou večer od šesti do osmi hodin u Táni v hospodě. Obětovala svůj jediný volný den, kdy má zavřeno na to, abychom tam mohly chodit my.

Máte členky vašeho klubu pouze z Miřetic nebo i ze sousedních obcí?
Zatím jen od nás. Ale rozhodně se nebráníme tomu, aby se k nám přidal kdokoliv a odkudkoliv.

Jaká je věková skladba žen, které do klubu přichází?
Nejmladší je tak kolem třicet let a nejstarší je myslím šedesát, pětašedesát. Ale věk nehraje žádnou roli. K nám může přijít opravdu dítěte stejně jako důchodce. A nebráníme se ani mužům. Jednou přišly dvě starší ženy, ale to jsme zrovna dělaly stromečky z korálků, což na jejich ruce a oči už moc nebylo, takže je to zřejmě odradilo. My budeme rádi, když přijde i někdo, kdo sice nebude vyrábět, ale poradí nám, co a jak bychom mohly příště dělat.

Kolik se vás většinou v úterý navečer sejde?
Většinou tak deset. Zatím pouze žen.

Co všechno v klubu tvoříte?
Poprvé jsme dělaly zrovna ty korálkové stromečky. Potom dvakrát decoupage, neboli ubrouskovou techniku a teď naposledy stromečky z kávových zrn.

Kde na to berete materiál a peníze?
Vždycky dopředu se domluvíme, co budeme další tvoření dělat. Zjistíme kolik žen přijde a podle toho, většinou já s Táňou materiál nakoupíme a potom tu výslednou sumu mezi sebou rozpočítáme. A každé úterý dáváme deset korun do kasičky Táně na elektřinu. To je jediné, co platíme jakoby navíc.

Dělaly jste decoupage, stromečky, … Kdo přichází s nápady?
Já a Táňa. Vždycky to předem vyzkoušíme, jestli to jde, zda se na to dá sehnat všechno potřebné, jak moc času to zabere, a potom to navrhneme ženským, jestli to chtějí dělat. Vždycky dáváme na výběr tak z pěti možností. A nápady čerpáme z internetu.

Zmiňovala jste, že byste chtěly vyrazit i do Dětského domova Pyšely, kam povezete plyšáky. Kde hračky získáte?
To nejsou nové hračky, ale použité. Ovšem zachovalé. Každá z nás má doma děti, které mají plyšáky, s kterými si už nehrají. Takže jsme ty kočičky, pejsky, medvědy vypraly, navoněly a jsme domluvené s paní ředitelkou, že je tam přiveze. A chtěly bychom to spojit i s tím, že tam strávíme celé odpoledne a s dětmi budeme tvořit.

Kdo to všechno zaplatí?
My.

Proč zrovna Pyšely?
Já jsem nedaleko Pyšel jezdívala za maminku na chatu. Tak možná proto. Ale Pyšely nejsou rozhodně posledním místem, kam bychom chtěly přijet. Máme v plánu navštívit i další domovy. Je pouze prvním. Ať je nám, kolik nám je, tak chceme být s ženskými užitečné. A když nemůžeme pomoct finančně, tak alespoň rozzářit oči těch dětí, být s nimi, hrát si s nimi a možná je i něco naučit.

Za chvíli budou prázdniny. Budete je mít i vy?
Ne. Budeme fungovat i v červenci a srpnu. Určitě někdo odjede na dovolenou, ale nemyslím si, že by se pokaždé alespoň pět, šest žen nesešlo.

Neuvažujete do budoucna oslovit nějakého sponzora?
Zatím ne. Spíš jsme si říkaly, že bychom vyráběly věci „na sklad" a potom je třeba na Vánočních trzích a tak prodávaly a tím si vydělaly na další materiál.

Takže jste naprosto soběstačné?
Jediné, co nám schází, je barevná tiskárna. Když chceme vytisknout nějaké předlohy, podle kterých budeme tvořit. Ale dostaly jsme od našeho starosty nabídku, že kdybychom cokoliv potřebovaly, máme se na něj obrátit. Tak třeba časem jeho nabídky využijeme. Je nám opravdu nakloněný a naše úsilí podporuje.

Na 16. srpna připravujete velkou akci. Co to bude?
Půjde o Indiánský den a ten bude opravdu ve velkém stylu. Něco, co v Miřeticích ještě nebylo. Už máme přislíbené jedno velké šestimetrové indiánské teepee, sedm malých stanů, indiánské kostýmy. Pro děti bude připraveno tuším jedenáct soutěží, bude tam živý kůň, na kterém se budou moct svézt, diskotéka, opékání buřtů. Soutěžící dostanou medaile, diplomy.

To bude také pouze v režii Klubu tvoření?
Ne. Něco seženeme od sponzorů a pomůže nám obec.

Autor: Martina Křečková

9.6.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Manželé Eva a Richard Leblovi jsou od 12. srpna šťastnými rodiči malé Elišky. Ta se narodila v benešovské nemocnici ve 2.25 s váhou 3 190 gramů a mírou 50 centimetrů. Se svými rodiči a sestřičkou Emičkou (5) bude malá Eliška Leblová bydlet ve Vlašimi.
8

Právě jsme se narodili

Exploration začíná! Za elektronickou hudbou se sjíždějí první fanoušci

Benešov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Celý víkend bude znít elektronická hudba nejen Táborskými kasárnami v Benešově, ale dozajista i celým městem a okolím. Obdobnou akci na stejném místě bude Benešov hostit pravděpodobně naposledy. Možná i proto pořadatelé očekávají více než 2 500 fanoušků.

Vypustí vzácné trpasličí sovy mimo okres

Vlašim – Tři sourozence sýce rousného vypustí ochránci z Vlašimi zpět do volné přírody. Společně se zájemci se sejdou v pondělí v 18 hodin. Místo vypouštění se nachází v zatáčce asi 100 metrů před značkou označující začátek obce Otavožaty ze směru od Senožat.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hrozí kolony. U Votic řeší dvě dopravní nehody

Votice/Olbramovice - Hned dvě nehody zkomplikovali v pátek kolem 15. hodiny život řidičům, kteří jeli či ještě pojedou hlavní silnicí z Votic do Olbramovic i zpět. Policisté varují, že mohou na této vozovce vznikat kolony. Jak v souvislosti s dvěma nehodami, tak i kvůli pátečnímu provozu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení