Máme málo peněz, chceme, abyste nám slevili z nájmu. Jinak se může stát, že se od vás odstěhujeme tam, kde nám vytvoří příhodnější podmínky. S takovou žádostí i jakousi pohrůžkou se před nedávnem obrátil šéf benešovských policistů Pavel Mareš na vedení Čerčan a Votic.

V obou místech policisté pracují v pronajatých prostorách. V Týnci, Sázavě, Vlašimi, Čechticích a Benešově mají služebny své nebo pronajaté za symbolické částky.

„Žádost jsme projednali v radě. Vzhledem k tomu, že investice, které jsme do rekonstrukce objektu vložili asi před sedmi roky se už vybíráním nájemného umořila, schválili jsme jeho snížení,“ uvedl starosta Čerčan Karel Bárta.

Až dosud platí Policie ČR v Čerčanech za necelých dvě stě metrů čtverečních 135 tisíc korun za rok. Podle hlasování radních to nově bude 400 korun za metr a rok, tedy 75 tisíc korun ročně.

„To je pro mě pořád málo,“ přiznal zklamaně vedoucí Územního odboru PČR Benešov Pavel Mareš s tím, že o situaci ohledně jednání a jeho výsledku informuje krajského ředitele policie a ten definitivně rozhodně, co dál. „Bude po mě chtít vědět jednu zásadní věc. Jakým způsobem zajistíme službu v případě redislokace.“

Právě toto slovo prakticky znamená odsun policistů na jiné místo. V případě Čerčan by to bylo nejspíš do Poříčí nad Sázavou.

„Obec by rekonstruovala jeden ze svých objektů a tam bychom se nastěhovali. To by ale byla otázka dvou let,“ míní Mareš. Připouští však, že kvůli případnému stěhování osloví ještě další radnice.

Na nulové nájemné, které by pro rozpočet policie na Benešovsku bylo nejlepší, ale čerčanští radní nepřistoupili.

„Snížení považuji za naše vstřícné gesto. Na nulu nebo symbolickou jednu korunu jít nemůžeme. To by mě zastupitelé napadli, že špatně hospodařím s obecním majetkem a diskriminuji ostatní nájemce,“ je přesvědčený Bárta s tím, že navržená cena není tak vysoká částka, kterou by ministerstvo vnitra, potažmo benešovská policie, nemohla sehnat. „Policie u nás má oprávnění a chceme ji tu zachovat. Nelíbí se mi ale, že by měla obec dotovat ministerstvo vnitra. To je vůči obci nefér. Zvažujeme proto dokonce i to, že bychom společně s okolními obcemi zřídili městskou policii,“ tvrdí Bárta.

Ve Voticích, kde PČR platí ročně půl milionu korun, je odlišná situace, i když i tam Mareš žádal maximální minimalizaci nájemného. Projednávat žádost radní teprve budou. Jak dopadne, není jasné, i když i Votice stojí o to služebnu zachovat.

Zatím nezodpovězenou otázkou je ale efektivita případného stěhování. Proto Pavel Mareš hodlal předložit radnicím plán na tříleté pozastavení plateb. V Čerčanech se takové možnosti údajně zalekli v obavě, že by to byl stav trvalý a nevratný.

„Na nulu jít nemůžeme. To by zastupitelé napadli, že špatně hospodařím s obecním majetkem,“ připomněl starosta Čerčan Karel Bárta.

Pokud by nedošlo ani k dohodě ve Voticích, jednal by šéf policistů na Benešovsku se starosty okolních, větších obcí. „Kontaktoval bych starosty Sedlce–Prčice, Vrchotových Janovic nebo Jankova s tím, zda by nám mohli poskytnou nějaký objekt ke zřízení služebny,“ uvedl Mareš některé případné alternativy.

Ve Voticích však policisté zůstat chtějí. Jedná se o obec s rozšířenou působností a právě pro ni nejspíš benešovský odbor PČR peníze s velkou pravděpodobností najde.

„Objekt jsme rekonstruovali a to nestálo málo. Proto potřebujeme do rozpočtu tyto peníze vrátit. K nějakému snížení nájmu ale asi dojde,“ je přesvědčený místostarosta Votic Tomáš Válek a připomněl, že vedení města policisty ve Voticích rozhodně chce, i když jich tam nyní slouží méně, než by mělo.

Jakákoliv redislokace či restrukturalizace, pokud k ní okolnosti PČR Benešov přimějí, se ale podle Mareše nesmí dotknou samotné služby. Přesto je jasné, že stěhování na dobu dvou, tří let nepřichází v úvahu.

„Bylo by to natrvalo,“ řekl bez okolků šéf policistů.

Situace kolem snižování nájemného přišla podle nejvyššího benešovského policisty v nejméně vhodný okamžik – před komunálními volbami. „Nechci, aby to na ně mělo vliv. Nechci, aby současné vedení radnic řeklo: dáme vám nájemné jednu korunu a nové pak, že to neplatí. My tuto situaci musíme řešit skutečně nyní, nikoliv po volbách, “ dodal Pavel Mareš.

Stav musí policisté vyřešit ještě letos, nejpozději však do konce listopadu, aby mohli na přelomu roku sloužit bez jakýchkoliv vlivů na plnění zadaných úkolů.