VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oslavu sklizně obilí mají ve Vranově posedmé

Vranov - Díky za úrodu a také poděkování těm, kteří se o ni zasloužili. To jsou oslavy, které se každoročně konají po sklizni obilí. Dožínky se ve Vranově v sobotu konají už posedmé. Jejich program začne ve 14 hodin mší svatou v kostele sv. Václava s díky za úrodu a svěcení dožínkového věnce.

15.9.2017
SDÍLEJ:

Dožínky ve Vranově jsou pro obyvatele obce ale i dalších obcí z okolí vždy událostí. Letos se v sobotu 16. září konají posedmé.Foto: Deník / Kellner Zdeněk

„Ten ženy v krojích z přestavlckého spolku baráčníků odnesou v čele průvodu a za doprovodu orchestru Vranovanky, na hřiště,“ připomněl starosta Vranova Josef Vašák.

Program tam začne ukázkou tance Česká beseda v podání dětí Chocerad, Hvězdonic a jejich blízkého okolí. Další bohatý program pak začne ukázkou práce včelaře, což bude tentokrát hlavní náplň letošních dožínek. „Za podívání bude stát i práce řezbáře a poznávací hry pro děti a dospělé, které se budou vztahovat k včelím produktům,“ uvedl starosta s tím, že nebude znovu chybět ani soutěž mezi Vranovem a Přestavlky a také spousta sladkých i slaných dobrot, které připravují hospodyňky z obou obcí. „Za to jim patří dík,“ dodal Vašák a připomněl ještě, že je šťastný, protože už sedm let pokračuje výborná spolupráce mezi obcemi a zemědělci ze společnosti Agro Přestavlky.

S tím bezpochyby souhlasí také ředitel Agra Jiří Řehák přes to, že zemědělský rok byl a je zase úplně jiný než roky předcházející. „Příroda tentokrát po třech předcházejících letech, kdy téměř „zapomněla“ na zimu, nám ji vrátila a ukázala mráz a sníh. Podzim 2016 byl velmi deštivý a chladný, porosty ozimých obilovin se díky tomu zakládaly pozdě a obilí vzcházelo prakticky pod sněhem,“ připomněl Jiří Řehák.

Úrodu zhodnotil jako nižší než v posledních letech, ale dlouhodobě průměrnou. Počasí se však naštěstí postaralo o prakticky bezproblémovou sklizeň. „Porosty obilí byly díky průběhu počasí nízké, kombajny mohly dělat vysoké výkony s menšími náklady, nebylo třeba dosoušet zrno a za celé žně nás déšť vyhnal z pole jen párkrát. V roce 2015 jsme dosekali 11. srpna, loni téměř nestihli do termínu dožínek a letos jsme dosekali již 24. Srpna,“ uvedl ředitel Agra.

Firma se kromě rostlinné zaměřuje i na živočišnou výrobu – mléko, hovězí a kuřecí maso. Mléko loni prodávala za 6,45 Kč/litr, což byl druhý nejhorší výsledek za posledních 15 let. Horší byl jen rok 2009 s všeobecnou hospodářskou krizí, kdy to bylo jen 6,05 korun za litr. Dnes se cena již dostala přes osm korun.  „To není žádný zázrak. Každý si asi dnes všiml raketově stoupající ceny másla v obchodech. Za nárůstem ceny v obchodě ale nejsou zemědělci. Byly doby, kdy jsme dostávali deset korun za litr mléka a máslo stálo necelých třicet korun,“ řekl Jiří Řehák.

Agro paradoxně v době loňské mléčné krize uspělo se svou žádostí o dotaci s Programu rozvoje venkova na rekonstrukci kravína. Akce v rozsahu přes 15 milionů korun se realizuje letos a měla by být úspěšně ukončena v závěru roku. Výsledkem bude moderní stáj se špičkovou dojírnou, která splňuje nejnovější požadavky.  „Před 21 lety jsme rekonstruovali původní vaznou stáj a místo dojení „na stání“ začali používat novou dojírnu – ta již dosluhovala, proto ta letošní rekonstrukce. Pokud bychom ji nerealizovali, velmi rychle bychom nemohli dělat mléko. Zemědělství je bez ohledu na politický režim nikdy nekončící proces,“ dodal ředitel Agra Přestavlky.

Autor: Zdeněk Kellner

15.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní víkendové fotbalové výsledky

Známá zpěvačka se nebála a poslední písničku odzpívala mezi diváky.
58

OBRAZEM: Monika Absolonová zazpívala svůj největší hit mezi diváky

Incident na hřišti přinesl dvě červené

Benešov – Třetiligový fotbalový zápas mezi Benešovem a Zápy přinesl po půlhodině hry málo vídanou rvačku, kdy se do sebe pustili domácí Petr Ježdík s hostujícím Valentou, do které se připletl domácí Laštovka a padnul na Valentu. Po následné strkanici zbytku hráčů, vytasil rozhodčí Klupák červenou kartu pro Valentu a Laštovku, Petr Ježdík vyšel k překvapení všech s čistým štítem.

OBRAZEM: Svatý Václav popřál českému národu k lepším zítřkům

Louňovice pod Blaníkem - Svatý Václav ještě v hoře Blaník zůstane. Čechy zatím pomoc, podle něj, nepotřebují. Alespoň to řekl obecenstvu v Louňovicích pod Blaníkem, když zahájil každoroční Svatováclavské slavnosti. Na přání, aby se Čechům dobře dařilo, ale neopomněl.  

Redaktor počasí Michal Žák seznámil Vlašimské s extrémy v počasí

Vlašim - Noc vědců ovládla vlašimskou hvězdárnu v pátek 22. září od 17 hodin. Hlavním bodem programu byla přednáška redaktora počasí z České televize Michala Žáka. Ten přítomné seznámil s extrémy v počasí.  

KRÁTCE: Uvidí výcvik psů i zásahy hasičů

Benešovsko - Co se děje na Benešovsku?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení