VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orlice z Karlovarska nejspíš z Benešovska nadobro odletí

Podblanicko/ Už před deseti lety vedli ochránci přírody řadu správních řízení na povolení k umístění rozměrných reklamních staveb, již tehdy ochranáři jako účastníci řízení s umístěním billboardů v krajině nesouhlasili

22.7.2008
SDÍLEJ:

Obří billboard z dnes už nepovolenou reklamou hyzdí krajinu a ohrožuje bezpečnost řidičůFoto: Jakub Hromas

O odstranění reklamy s obří orlicí, poutače na známou minerální vodu, usiluje Český svaz ochránců přírody v Benešově. Nevzhledný a nebezpečný billboard stojí u dálnice D1 v polích u Třemošnice a také u Ostředka. Křídla s reklamním heslem rozpíná orlice také poblíž odpočívadla u Střechova a v Souticích. Minerální kampani nezůstala ušetřena příroda ani u mezinárodní silnice E55 v Miličíně. Rozměrným billboardům většinou vypršela desetiletá lhůta, po níž by měly firmy reklamy odstranit.
„Tato zařízení mohou negativně a nebezpečně působit na své okolí. Bylo mnohokrát dokázáno, že billboardy mají vliv na zvýšení nehodovosti v místech, kde se nacházejí. Mezi další negativní jevy patří ovlivňování okolního prostředí v podobě svého vlivu na tvář krajiny,“ vysvětlil člen ČSOP Vlašim Jakub Hromas s tím, že krajinným rázem ochranáři rozumějí přírodní, kulturní a historickou charakteristiku místa, které je dle zákona o ochraně přírody a krajiny chráněno. Pokud nějaký investor hodlá provést záměr, který by mohl krajinný ráz narušit, je k tomu potřeba souhlas od orgánu ochrany přírody.
Už před deseti lety vedli ekologové řadu správních řízení na povolení k umístění rozměrných reklamních staveb na pozemcích v okolí dálnice D1 či rychlostní silnice E55. Jíž tehdy ochranáři jako účastníci řízení s umístěním billboardu v krajině nesouhlasili. Nakonec došlo k povolení staveb pouze dočasně na deset let s tím, že po této lhůtě budou stavby z krajiny trvale odstraněny. To se však zatím nestalo, majitelé billboardů zvolili mnohdy účinnou taktiku mrtvého brouka. Při tom povolení k dočasnému umístění staveb většinou vypršela už na konci loňského roku.
„Z těchto důvodů nyní účastník předešlých správních řízení, Český svaz ochránců přírody Benešov podává další podněty k odstraňování staveb s reklamou. Ty by měly z naší krajiny zmizet nadobro, protože jejich nové umísťování je mimo jiné také v rozporu se současnou krajskou koncepcí ochrany přírody a krajiny,“ doplnil Jakub Hromas.

KAREL CHLUMEC

Autor: Roman Mašek

22.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Neproměněné šance připravily Vlašim o výhru

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení