Na svoji činnost získává peníze od krajských úřadů, od pověřených měst, obcí, ale i od sponzorů. Na projekty shání peníze z klasických dotačních titulů vyhlášených státem nebo Evropskou unií. Minulý týden se Ochrana fauny ČR objevila v médiích v seznamu organizací nařčených z krádeže dotací na úkor jiných projektů.

Takzvané zelené projekty, jak byly některé z nich nazvány v souvislosti s tokem financí přes ministerstvo školství pod tehdejším vedením Ondřeje Lišky ze Strany zelených, byly kritizovány. Právě kvůli tomu, že ministerstvo prý nahrávalo dotace neziskovkám napojeným na tuto stranu.

„Ochrana fauny ČR byla zmiňována mezi těmito hříšníky, údajně napojenými na Stranu zelených a na základě těchto vazeb disponujícími štědrými dotacemi z ministerstva,“ řekla Olina Ziglerová z Ochrany fauny ČR.

„Byli jsme také nařčeni z toho, že ekologie nesmí převálcovat ostatní priority školství, mezi které patří i historie, čtení či cizí jazyky. Projekt, který nám v rámci programu Vzdělání pro konkurenceschopnost ministerstvo školství podpořilo, se jmenuje Environmentální výchova a průřezová témata na klíč. Projekt je šitý na míru potřebám základních škol, které se nyní vyrovnávají se zaváděním Rámcových vzdělávacích programů,“ upřesnila Ziglerová.

„Tyto vzdělávací programy nejsou zcela ekologickými. Dělali jsme je na základě průzkumu na více než 300 školách. Tam jsme si mezi kantory ověřili, že právě materiály pro realizaci šestice průřezových témat učitelé postrádají. Jde v nich i o výchovu mediální, multikulturní, výchovu demokratického občana, osobnostní a sociální výchovu a výchovu k myšlení v evropských a globálních souvislostech,“ řekl Deníku Pavel Křížek s tím, že připravit konkrétní náměty pro tak široké spektrum témat není pro učitele jednoduché, proto uvítali pomoc zvenčí.

„Pracovní listy, interaktivní prezentace, pomůcky a metodiky však nejedou na parním válci zvaném ekologie. K dispozici všem školám v republice je z Tábora připravují zkušení lektoři a pedagogové. Využívají pestré palety výukových metod a vazeb k ostatním předmětům,“ doplnila Křížka jeho kolegyně Klára Smolíková.

„Naše projekty neignorují historii, nepodceňují stav literární gramotnosti současných žáků a nejsou izolované od ostatních předmětů. A už vůbec nejsem radním, ale členem zastupitelstva ve Voticích a byl jsem zvolen ne jako člen Strany zelených, ale jako nezávislý kandidát na jejich kandidátce, a už vůbec ne jako významný člen strany, jak se psalo,“ reagoval Pavel Křížek také na výtku, že měl větší šanci dosáhnout na dotace.

Ochrana fauny ČR se podle Pavla Křížka snaží léta poskytovat ve svém kraji dobré služby samosprávám i veřejnosti a podobné zkreslující informace o nestandardním poskytování dotací prý její dobré jméno poškozují. „Budeme požadovat omluvu, abychom se očistili,“ dodal Křížek.

Ochrana fauny České republiky navíc provozuje stanici pro zraněné živočichy ve Voticích, kterou prošlo jenom v loňském roce 664 volně žijících živočichů, z toho z Příbramska 319.