VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochranáři hledají nový domov pro nutrii

Vlašim - Nový domov pro nutrii říční shání ochránci přírody z Vlašimi. Aktuálně se o velkého hlodavce sice starají, natrvalo ale ve zvířecí záchranné stanici zůstat nemůže.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Nutrie říční coby nepůvodní druh nemůže být vrácená do přírody. Pro hlodavce proto vlašimští ochranáři hledají nový domov, nejlépe u chovatele nebo v zoologické zahradě.Foto: ČSOP Vlašim

O nutrii říční pečují ochránci přírody v Záchranné stanici pro živočichy od chvíle, kdy ji odchytili apatickou u silnice. „Nutrii jsme odchytávali nedaleko Ondřejova. Našel ji cyklista, jak leží kousek vedle silnice a neutíkala před ním. Volal nám, že tam je vydra, nebo bobr,“ uvedl jednatel ČSOP Vlašim Karel Kříž, který asistoval u odchytu.

Nutrie říční je velký hlodavec živící se především trávou a kořínky. Vzhledem opravdu připomíná bobra evropského. Proto se jí také říká bobr jihoamerický, bobr bahenní či dokonce vodní krysa. Má však odlišný obličej a hlavním jejím znakem je jiný ocas. Zatímco bobr evropský ho má oválný až placatý, ocas nutrie je dlouhý a tenký. „Nahlášenou nutrii jsme odchytili a dopravili do naší Záchranné stanice. Neměla viditelná zranění, avšak byla nadmíru plachá. Zřejmě ji srazilo auto a byla otřesená z nárazu. Nyní již vypadá lépe. Dobře žere i plave,“ popsal Karel Kříž.

Nutrii může ubytovat i zoo

Pečovatelé si nutrii říční v záchranné stanici nechat nemohou, hledají ji proto nový domov. O vypuštění do přírody není v téhle situaci možné uvažovat. Nutrii říční totiž coby nepůvodní druh nelze podle zákona vypustit. Pochází z Jižní Ameriky. Do Evropy se tito hlodavci dostaly jako zvířata chovaná pro kvalitní kožešinu a na maso. Z farem se však občas povedlo několika jedincům uniknout. Ti se rychle adaptovali na život v naší přírodě a dnes se jim na některých místech poměrně dobře daří a množí se.

„Pokud by se našel chovatel, zookoutek či zoo, která by o nutrii měla zájem a zároveň disponovala vhodnými podmínkami, rádi ji předáme. Záchranná stanice je určena primárně pro pomoc zvířatům s cílem navrátit je zpět do přírody a nikoli na jejich trvalý chov. Po předání nutrie se nám uvolní místo důležité pro léčbu dalších pacientů,“ dodal Karel Kříž.

V některých městech si lidé rodinky nutrií u řeky doslova hýčkají. Nutrie se brzy naučí před člověkem neutíkat a jejich krmení je tak zábavou jak pro děti, tak dospělé. Nutrie však mohou hrabáním nor významně poškodit břehy i hráze. Jsou zařazeny mezi invazní druhy zvířat a lidé by proto neměli jejich šíření v krajině napomáhat.

Autor: Lucie Sedláková

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní škola v Trhovém Štěpánově, stejně jako zdejší školka, nabídne dětem nové prostory.
10

Školu rozšíří o volnočasové učebny

Školní jídelna v Benešově.

Napětí kvůli záměru radnice sjednotit školní jídelny stoupá

KRÁTCE: Při workshopu si zabubnují

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Po školácích se přijdou na panovnici podívat turisté

Vlašim /FOTOGALERIE/ – Se závěrem školního roku vrcholí ve vlašimském zámku školní prohlídky výstavy Za vlády Marie Terezie. „Připravili jsme ji při příležitosti třístého výročí narození české královny a přibližuje život na Benešovsku v letech 1740 až 80," připomněl historik Jindřich Nusek, správce sbírek Muzea Podblanicka, které výstavu zorganizovalo.

OBRAZEM: Úplná uzavírka průtahu Týnce se blíží

Týnec nad Sázavou - Zatím jen mírné zpoždění nabírají cestou do svého cíle řidiči, kteří projíždějí Benešovskou ulicí. Dopravu tam usměrňují přenosné semafory.

Na Benešovsku chybí místa pro urny, o hroby není zájem

Benešovsko /INFOGRAFIKA, ROZHOVOR/ - Smrt někdy udeří znenadání, jindy přijde po dlouhém trápení a fakt, že jsme s jejím příchodem smířeni, nijak nezmenší bolest ze ztráty blízkého člověka.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies