VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ocení Gentlemany silnic

BENEŠOVSKO - Při nehodě dokáže dispečerka zdravotnické záchranné službys pomocí svědků zahájit asistovanou telefonickou resuscitaci zraněného

8.10.2007
SDÍLEJ:

Operátorky musí denně vyhodnocovat a zvládat krizové situaceFoto: Deník/ Ladislav Jerie

V úterý 9. 10. dopoledne převezmou tři lidé v Benešově od zástupců republikové policie a České pojišťovny ocenění za rozhodnost při kritických situacích na silnicích, které se staly v regionu.
Petr Vosátka a František Richter zachránili život a zdraví tří desítek cestujících v autobuse, jehož řidič za volantem zkolaboval v ulicích Vlašimi. Stalo se to v okamžiku, kdy se neovládané vozidlo vysokou rychlostí řítilo na kruhový objezd.
Další účinnou pomoc poskytla Blanka Šantrůčková, která resuscitovala dvanáctiletého chlapce při srpnové nehodě u Poříčí. K jeho záchraně předtím také přispěla takzvaná asistovaná telefonická resuscitace.
Ve čtvrtek 2. srpna v půl páté odpoledne přijala dispečerka zdravotnického operačního střediska v Benešově Radka Lukešová tísňovou výzvu k dopravní nehodě tří osobních automobilů na silnici E55.
,,Hned po vyslechnutí tísňové výzvy mi bylo jasné, že tentokrát jde o velkou dopravní nehodu. Podle člověka, se kterým jsem mluvila po telefonu, byl na místě větší počet zraněných osob.
Na místo jsme okamžitě poslaly dva sanitní vozy rychlé lékařské pomoci z Benešova, jeden vůz rychlé zdravotnické pomoci z Vlašimi, posádku s lékařem z Říčan a jeden převozový sanitní vůz. O pomoc jsme požádaly i Leteckou zdravotnickou záchrannou službu z Prahy,“ popsala sled událostí dispečerka.
Tím ale práce operátorek na tísňové lince 155 nekončila.
,,Bylo nutné být neustále v kontaktu se svědky, kteří byli na místě nehody. Zjistit, v jak vážném stavu jsou zraněné osoby, a radit lidem okolo, jakým způsobem poskytnout první pomoc do příjezdu zdravotníků.
V uvedeném případě tam byl velký počet lidí s těžkým zraněním včetně dvanáctiletého chlapce, který nedýchal a neměl hmatný puls. Okamžitě jsem zahájila asistovanou resuscitaci po telefonu. Muže, se kterým jsem hovořila po telefonu, jsem instruovala, co vše je třeba pro záchranu života dítěte udělat.
Předával pokyny ostatním, kteří srdeční masáž a dýchání z úst do úst prováděli. Moc bych chtěla tomuto člověku poděkovat, protože na místě byl velký zmatek a on byl schopen organizovat záchranné práce na místě do příjezdu profesionálních složek. Říkal lidem okolo podle mých rad, co mají dělat. Bylo jenom dobře, že v tak vyhrocené situaci zachoval chladnou hlavu,“ konstatovala benešovská zdravotnice Radka Lukešová.
Resuscitace po telefonu trvala několik minut, poté na místo dorazila hlídka z Obvodního oddělení v Čerčanech. Policisté Miroslav Breburda a Martin Havel převzali oživovací pokusy od svědka nehody.
Poté se resuscitace ujala Blanka Šantrůčková, spolucestující z jednoho z aut v koloně před mostem přes Sázavu. Ta poskytovala první pomoc až do příjezdu zdravotnické záchranné služby.
„V republice převzalo za pomoc při dopravních nehodách čestný titul Gentleman silnic na osmnácti místech 25 osob,“ upřesnila mluvčí benešovské policie Zuzana Stránská.

Související články: "Šest zraněných při nehodě tří aut na I/3 u Poříčí" (2. srpna)

"Zevlování na utrpení lidí záchranáře obtěžuje" (4. srpna)

"Nehoda osobního automobilu a kamionu na silnici I/3" (29. srpna, fotogalerie)

Tisková zpráva ZZS

Ve čtvrtek 2. srpna v 16.33 přijalo operační středisko v Benešově výzvu k dopravní nehodě. Na silnici E55 u Poříčí nad Sázavou havarovaly tři osobní automobily. Z místa jsme odvezli dvě ženy a jednoho muže do nemocnice v Benešově na
chirurgickou ambulanci. Všichni utrpěli vážná zranění, většinou poranění břicha, hrudníku a mnohočetné zlomeniny. Dále jsme dvanáctiletého chlapce s mnohočetným poraněním po úspěšné laické a posléze profesionální resuscitaci převezli na anesteziologicko-resuscitační oddělení v Krči. Chlapce resuscitovali svědci na místě nehody. Po příjezdu pokračovali záchranáři v oživování a obnovili základní životní funkce pacienta. Šestiletou dívenku jsme po ošetření s poraněním hrudníku (lékař u ní měl podezření na pneumotorax - protržení plíce zlomeným žebrem) předali posádce vrtulníku. Ten ji zaintubovanou transportoval do Fakultní nemocnice v Motole. Rychlá lékařská pomoc z Říčan z místa nehody odvezla druhého, devítiletého chlapce s poraněním břicha do nemocnice v Krči na chirurgii.


Tereza Janečková, mluvčí středočeské záchranné služby

8.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Neproměněné šance připravily Vlašim o výhru

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení