VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O prázdninách má benešovská transfuzní stanice o dárce nouzi

Benešov – Transfuzní a hematologická stanice Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov se o prázdninách potýká s nedostatkem dárců, kteří věnují svou krev lidem, jež jí nutně potřebují. 

29.7.2014
SDÍLEJ:

Benešovská transfuzní a hematologická stanice zásobuje krví i okolní nemocnice.Foto: Martina Křečková

Přestože v průběhu letních měsíců funguje podobně jako v jiných částech roku, v červnu a v červenci klesají odběry přibližně o polovinu.

„To je samozřejmě dáno tím, že v létě jezdí naši dárci na dovolené a podobně," vysvětlil primář benešovské transfuzní a hematologická stanice Vladimír Bouček s tím, že nemocnice si i tak s vlastními zásobami krve vystačí. Nicméně provoz je zajišťovaný bez významnějších rezerv.

„Ale v každém případě si nemusíme krev nikde půjčovat. Dokonce se nám podařilo v červenci realizovat navíc jeden mimořádný odběr krve, a v srpnu bychom to chtěli zopakovat," zdůraznil Vladimír Bouček.

Nejenže transfuzní stanice dokáže pokrýt potřeby benešovské nemocnice, ale je schopna i v tomto období plnit své závazky vůči partnerským nemocnicím. To znamená standardně pokrývat jejich potřeby.

„Co se týká počtu „prázdninových" dárců letos a v letech předchozích, tak se dá říct, že jsou stejné. Žádný pokles nebo nárůst jsme nezaznamenali. Obdobné je to i s věkovou kategorií dárců. Také ona se nijak nemění," uvedl primář benešovské transfuzky.

Zásobu krve potřebují v transfuzní a hematologické stanici v letních měsících ještě více, než jindy v roce. V tomto období se stává více úrazů, lidé si na dovolených způsobují různé pády nebo je vyšší počet dopravních nehod.

„V této souvislosti bychom chtěli vyzvat naše dárce, aby i v měsíci srpnu přišli darovat krev v co největším počtu. Jsme připraveni a budeme velmi rádi, když přijdou darovat krev, a za to jim také velmi děkujeme," dodal Vladimír Bouček.

Benešovská transfuzní a hematologická stanice má zatím krve dost. Co když ale zásoby dojdou?
V tom případě musí požádat o pomoc některou z pražských nemocnic.

Jak ale řeší případ, když potřebnou krev nemají ani v jiných ústavech?
Transfuzka má v evidenci zapsaných několik tisíc dárců, na které má v převážné většině mobilní telefonní číslo, takže jim v případě opravdu veliké nouze může zavolat.

Autor: Martina Křečková

29.7.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Neproměněné šance připravily Vlašim o výhru

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení