VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neziskovce Posázaví dá Benešov klidně přes tři miliony. Za jakých podmínek?

Benešov – Za jakých podmínek dá Benešov neziskovce Posázaví peníze? K problematice práce a spolupráce Benešova a Posázaví se při poslední tiskové konferenci radnice znovu vrátil starosta Benešova Petr Hostek. Tématu nepřidělení dotace města na provoz obecně prospěšné společnosti Posázaví řešili zastupitelé v minulosti na svém březnovém zasedání.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Radnice v Benešově.Foto: Zdeněk Kellner

Připomněl, že Posázaví městu výrazně pomohlo, když po loňských lednových změnách skončila koalice VPM, ODS, STAN a TOP 09 a moci nad městem se ujala nová vláda ČSSD a ANO s podporou TOP 09 a KSČM. Vedle původní koalice se totiž také rozpadl i investiční útvar města. „Posázaví nám tehdy pomohlo v rámci koordinace při výběrových řízeních nebo identifikování jednotlivých dotačních zdrojů a za to jsme mu vděčni,“ řekl starosta Benešova.

Jenže od té doby se mnohé změnilo a cesty obou subjektů se rozešly. Město obnovilo investiční útvar a ten je nyní podle starosty funkční a velmi efektivní. A právě to byl jeden z důvodů, proč Benešov dál práci Posázaví odmítl finančně podporovat.  „Při řešení dotační politiky pro město totiž Posázaví nepracovalo tak, jako jiné agentury,“ tvrdí Hostek s tím, že neziskovka sice umí najít zdroj i lobovat za projekt, ale chybí mu právě to, co dělají jiné agentury. Ty podle lídra radnice zpracují celý projekt od začátku do konce a investorovi díla pak předloží už jen ucelený dokument pro schválení zastupitelstvem.

„Posázaví nám sice také předkládalo ucelené dokumenty, ale často docházelo k tomu, že před tím úkolovalo naše úředníky,“ upřesnil Petr Hostek další důvody ukončení spolupráce s Posázavím.

Podle ředitelky o.p.s. Bohunky Zemanové i tak, tedy po ukončení spolupráce, Posázaví dál poskytuje své služby i organizacím města. „Pracujeme a fungujeme pořád stejně, pomáháme například benešovským školám,“ argumentuje na tvrzení starosty Zemanová s tím, že o pomoc Posázaví žádají i další benešovské městské organizace. Z toho pak lze vyvodit třeba i to, že Posázaví pomáhá městským organizacím, tedy potažmo městu samotnému, aniž by od něj získalo podporu na provoz.

Jenže starosta Benešova to vidí jinak. „Posázaví pro nás jako Benešov zadarmo nedělá. Posázaví dělá pro celou oblast obce s rozšířenou působností, v níž je přes padesát obcí,“ řekl Hostek.

Posun v celém příběhu nepřineslo ani nedávné setkání starostů. Při něm Benešov podle svého lídra nabízel Posázaví nikoliv 1,6 milionu korun, tedy obvyklý příspěvek města odvozený od počtu obyvatel krát stokoruna, ale více. „Jsme ochotni Posázaví dát klidně tři a půl milionu korun. Ale musí odvést práci, na kterou si budeme moci sáhnout. Potom bude snadné přesvědčit zastupitele, aby hlasovali pro udělení odměny,“ řekl Hostek a připomněl, že Posázaví pro projekt azylového domu chtělo další peníze nad rámec původní podpory. „Práci pak odvedly dvě úřednice v rámci home office, jako honorovanou brigádu.

V regionu v působnosti Místní akční skupiny Posázaví leží celkem 70 obcí, z nichž 31 už podporu Posázaví schválilo. Dalších 34 obcí Posázaví letos nepodpoří a pět obcí o podpoře má ještě jednat. Podporovatelé o.p.s. Posázaví poslali celkově částku více než 2,5 milionu korun. 

Z měst to jsou na Benešovsku Bystřice, která schválila 100 korun na obyvatele (celkem 428 tisíc), Neveklov 100 Kč (253), Sázava 50 Kč (190) a Týnec nad Sázavou 50 Kč (279).

Jen za letošní rok dokázalo Posázaví obcím, s nimiž spolupracuje, získat na osm projektů přes 12 milionů dotačních korun. Dalších čtyřiadvacet projektů zpracovaných obecně prospěšnou společností Posázaví ve výši přes 57 milionů korun, čeká na rozhodnutí o přidělení dotace.

Ve zprávě Posázaví, která o tom hovoří a která zazněla i při setkání starostů, jsou mezi nimi uvedeny také dvě ryze benešovské městské akce – Dům služeb sociální prevence města Benešova s žádostí s žádostí na téměř 19 milionů korun a také projekt Podpora vzdělávání ZŠ a MŠ Karlov ve výši více než 1,5 milionu korun.

Autor: Zdeněk Kellner

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ševcovský staročeský jarmark nabídl návštěvníkům zábavu, hry, muziku i různorodou nabídku stánkařů a řemeslníků.
124

OBRAZEM: Řemeslníci se po roce vrátili do Načeradce

Diskotéku v Týnci nad Sázavou si užívali všichni bez rozdílu věku.
25

U týnecké diskotéky musela zasahovat záchranná služba

OBRAZEM: Večer na stříbření řinčely meče. Nebe ozářil velký ohňostroj

Kutná Hora - První den Královského stříbření Kutné Hory 2017 vyvrcholil večerní slavností k poctě čtyř rytířských symbolů. Dvorskou svatojánskou slavnost s hudbou a tanci doplnil rytířský turnaj. Nechyběla ani ohňová show na pódiu, za kterou publikum kejklíře odměnilo bouřlivým potleskem. Na závěr celé slavnosti ozářil nebe nad jezuitskou kolejí velkolepý ohňostroj.

OBRAZEM: Odpoledne na stříbření přineslo turnaje. Publikum bavil Henzlin Žito

Kutná Hora - Odpoledne prvního dne programu Královského stříbření Kutné Hory přineslo bohatý program. Davy diváků sledovaly turnaje, ale i soudy, které se letos nesly hlavně ve znamení soubojů na meče. Kromě toho se představil i oblíbený Henzlin Žito, který opět pobavil královskou družinu i publikum.

Šebířovští pionýři přijeli slavit do kamberské hospůdky

Kamberk /FOTOGALERIE/ - Meziobecní spolupráce funguje i napříč okresy. To potvrdila společenská akce v kamberské hospůdce, kam zavítal bývalý hudební soubor z Šebířova na Táborsku. Na dvě stě lidí se sešlo, aby si připomnělo šedesát let od vzniku šebířovského seskupení, oslavilo otevření nové galerie a poslechlo si milou, dechovou muziku.

OBRAZEM: Dětské hry hostil Čínský pavilon v zámeckém parku

Vlašim – Zábavné odpoledne si užily děti v zámeckém parku ve Vlašimi. Zadovádět si mohly na lanové dráze, nechybělo ani skákání v pytlích či házení na terč. Mladé dobrodruhy také zlákalo zastavení s bubny, kde si mohly zarámusit na speciální drumbeny.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies