VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některé školy od tradičního rozmístění lavic upouští

Divišov – Dát vale tradičnímu rozmístění lavic ve třech řadách za sebou se rozhodli například v učebnách prvního stupně na Základní škole Divišov.

30.3.2016
SDÍLEJ:

Někde od lavic ve třech řadách za sebou upouští.Foto: Ilustrační foto: Jan Vraný

 Přestože se nebrání argumentu, že důvodem k onomu rozmístění lavic může být snaha, aby všechny děti viděly stejně a měly stejné podmínky, míní, že takováto koncepce třídy s sebou nese určité nevýhody jak pro samotnou výuku tak i pro spolupráci žáků při práci ve skupinách. Děti na sebe nevidí, nemohou na sebe bezprostředně reagovat a při komunikaci se jeden na druhého musí nutně otočit.

Výhody alternativního uspořádání lavic se ale nelíbí některým rodičům. Stěžují si, že tím, že jejich děti sedí zády k tabuli, nestíhají z ní vše včas opsat a z neustálého otáčení mají problémy s krční páteří.

„Děti někdy pracují ve skupinách, kdy mají sražené stolky k sobě. Takže občas nastane situace, kdy sedí skutečně zády k tabuli. Ale to jsou pouze výjimečné situace. Jinak máme v některých třídách prvního stupně organizovanou výuku pomocí takzvaných hnízd, kdy žáci nesedí k tabuli zády, ale bokem," vysvětlil ředitel Základní školy Divišov Petr Lunga.

Lavice uspořádané do písmene „U", kdy dvě děti sedí čelem ke katedře, dvě na levé a dvě na pravé straně je podle slov ředitele školy čistě volba vyučujícího, který dává přednost před frontální výukou (všichni obráceni čelem k tabuli) výuce skupinové. Vždy ale musí dbát na to, aby hnízda nebyla rovnoběžně se stěnami třídy, ale natočená tak, aby byl úhel co nejmenší.

„Není to žádné nařízení, kterého by se pedagogové na naší škole museli držet. Někdo jen způsob výuky pomocí zmiňovaných hnízd preferuje, jiný dává přednost tradičnímu uspořádání lavic," poznamenal Petr Lunga, který tvrdí, že žádné negativní reakce ze strany rodičů žáků na moderní metody výuky zatím nezaznamenal. Kdyby se to k němu prý doneslo, okamžitě by situaci začal ve spolupráci s rodiči a třídním učitelem řešit. Navíc předpokládá, že vyučující systém uspořádání třídy s žáky konzultuje, a ti ač se jedná o první stupeň, dokáží říct, zda jim to vyhovuje či nikoliv.

„Určitě to není tak, že paní učitelka řekne, že to bude takhle a takhle a na názory žáků nebere ohledy," je přesvědčený ředitel školy.

Také jemu se daleko víc líbí systém, kdy děti pracují společně, radí si, vypomáhají si, než když každý pracuje výhradně sám.

„Pokud se rodiče shodnou na tom, že hnízda jejich dětem nevyhovují, vrátíme lavice do tradičních formací. Na prvním místě jsou žáci. Chodím do tříd na hospitace, takže všechno řádně prošetřím a proberu s vyučujícími," slíbil na závěr Petr Lunga.

Odlišný způsob uspořádání školních lavic mají například i v Základní škole Na Karlově v Benešově. Jak potvrdil její ředitel Svatopluk Česák, také tam sedí při některých hodinách žáci k tabuli zády.

„Sedí tak při skupinových pracích, kdy zpravidla nemusí sledovat tabuli. Ale standard to u nás rozhodně není," zdůraznil ředitel ZŠ Na Karlově.

A co na sezení bokem či dokonce zády ke katedře říká primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov Marie Mrvová?

„Já si myslím, že pokud mají děti možnost měnit během dne polohu, třeba v prvních třídách, kdy občas sedí na zemi na koberci, tak je to výhoda," uvedla lékařka.

Jiné je to ale prý v případě jestliže sedí žák v lavici ve tvaru „U" a má tedy celé dopoledne hlavu natočenou na jednu stranu. Tehdy mohou mít citlivější jedinci problémy s krční páteří.

„Hlavně pokud by tak seděli celý školní rok. V takovém případě bych doporučovala místa měnit. Aby jednou seděli uprostřed toho účka, po čase si přesedli na levou stranu a po dalším zase na pravou stranu. Rozhodně by takhle neměli trávit v kuse několik hodin," zdůraznila primářka rehabilitačního oddělení benešovské nemocnice.

„Ale jinak, pokud jsou tam možnosti nějaké alternativní polohy, nevidím v tom problém," zopakovala Marie Mrvová a dodala, že zátěž pro páteř je i když sedí žáci v lavici třeba osm hodin čelem k tabuli. Nemusí být ani bokem.

Autor: Martina Křečková

30.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odklízení naplaveného bahna ve Vranovské Lhotě.
25

Při bleskové povodni pomáhali dobrovolní hasiči

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi (pátí v tabulce) si nezahráli ve Fortuna národní lize na Jánošíky a chudým nerozdávali, a tak poslední Varnsdorf odjel na sever Čech s prázdnou a ještě zatěžkám v autobuse čtyřmi góly.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení